http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه فناوری و تکنولوژی

فناوری و تکنولوژی ساختمان

نمایشگاه صنعت ساختمان/ انرژی در ساختمان/فن آوری نوین در ساختمان/صنعتی سازی ساختمان/ مقاوم سازی ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با فناوریهای جدید در صنعت ساختمان، معماری و شهرسازی شامل دستاوردهای جدید پژوهشگران داخلی و خارجی، مصالح ساختمانی نوین، نمایشگاه های صنعت ساختمان، انرژی در ساختمان، انرژی نو در ساخت و ساز، صنعتی سازی ساختمان، مقاوم سازی ساختمان و ... در این بخش ارائه می شود.

تحولی اساسی در صنعت تاسیسات ساختمانی با قرنیزهای گرمایشی

http://www.bananews.irبنانیوز-سیستم گرمایشی یک ساختمان به اندازه ی ایمنی آن اهمیت دارد، امروزه سیستم های گرامیشی مختلفی وجود دارد که شمامی توانید برای خانه، مغازه یا اداره ی خود در نظر بگیرید.

تجهیز ساختمان‌ها در ایران به سیستم هوشمندسازی

http://www.bananews.irمدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران می‌گوید اگر ساختمان پلاسکو به سیستم هوشمندسازی و امنیت ساختمان مجهز بود، هیچگاه فرو نمی‌ریخت و خسارت‌های میلیاردی سنگین به وجود نمی‌آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مجید تهرانیان در مراسم افتتاح نخستین مرکز آموزشی هوشمندسازی ساختمان، اظهار کرد: کنترل مصرف انرژی و بهینه کردن آن در ساختمان‌ها یک امر ضروری است و با توجه به ناپایداری و برگشت‌ناپذیری انرژی‌هایی چون نفت و گاز باید به سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی برویم.

وی افزود: در بحث هوشمندسازی ساختمان یک بحث جلوگیری از اتلاف انرژی است و بحث دیگر امنیت است و با توجه به گسترش شهرنشینی به عنوان نیاز امروز جوامع احساس می‌شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران با بیان این‌که از طریق تکنولوژی هوشمندسازی ضریب امنیت ساختمان، ملک مسکونی، تجاری و اداری ارتقاء می‌یابد، گفت: اگر در حادثه تلخ پلاسکو که مردم را جریحه‌دار کرد و خسارت میلیاردی سنگینی به بار آورد، سیستم هوشمندسازی ساختمان نصب بود، این اتفاق نمی‌افتاد ولی به دلیل نبود امکانات و تجهیزات امنیتی چنین فاجعه‌ای را شاهد بودیم و اگر به آن توجه جدی نشود می‌تواند به تکرار حوادث این‌چنینی منجر شود.

تهرانیان افزود: برابر آمارها ۵۰ درصد انرژی مورد مصرف در جوامع در ساختمان‌های اداری و مسکونی، ۲۵ درصد انرژی در حمل‌ونقل و ۲۵ درصد در صنایع صرف می‌شود که این امر گویای ضرورت مصرف بهینه انرژی است.

وی با اشاره به افتتاح نخستین مراکز آموزشی هوشمندسازی در استان تهران، ادامه داد: راه‌اندازی این مرکز پس از تهران به تدریج در سایر استان‌ها صورت می‌گیرد و پیش‌بینی شده تا طرح‌های در سطح ملی نیز به اجرا درآید.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران ابراز امیدواری کرد: هوشمندسازی ساختمان‌ها در کشور فرهنگ‌سازی شود و مورد توجه خانواده‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها قرار گیرد.

به گفته تهرانیان سیستم‌های کنترلی کمک بسیاری به ساختمان‌ها می‌کند تا انرژی الکتریسیته و برگشت‌ناپذیر را ذخیره‌سازی کنیم و بهره‌وری در ساختمان را از این طریق بالا ببریم.

تهرانیان با بیان اینکه انرژی در دنیا گران است و انرژی‌های فسیلی به زودی به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته مولفه‌های کنترلی به منظور بهره‌وری بیشتر انرژی در صنعت ساختمان و ایجاد راحتی و امنیت در ساختمانها مورد توجه قرار گرفته و از شکل سنتی خود خارج شده است. به همین دلیل سیستم‌های کنترلی کمک بسیاری به ساختمان‌ها می‌کند تا انرژی الکتریسیته و برگشت‌ناپذیر را ذخیره‌سازی کنیم و بهره‌وری در ساختمان را بالا ببریم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در پایان با بیان اینکه آموزشهای مهارتی در دنیا حرف اول را می‌زند، گفت: آموزشهای فنی و حرفه‌ای متفاوت از آموزشهای تئوریک است و در سیستم فنی و حرفه‌ای آموزش به شکل عملی و کاربردی عرضه می‌شود. آموزش تئوریک دیگر جوابگوی نسل امروز ما نیست و جوانان برای ورود به بازار کار باید از آموزشهای فنی و حرفه‌ای برخوردار باشند و مهارت کسب کنند.

 

ایسنا

مقاوم‌سازی دو میلیون مسکن روستایی/کمبود ۶۰۰هزار مسکن روستایی در کشور

http://www.bananews.irرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مقاوم‌سازی بالغ بر دو میلیون مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: این بنیاد مقاوم‌سازی ۱۰۰درصدی مسکن‌های روستایی کشور را تا سال ۱۴۰۵ در برنامه دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا علی‌رضا تابش در گردهمایی بزرگ دهیاران و شوراهای روستاهای استان سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: پنج میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای سراسر کشور وجود دارد که تاکنون افزون بر دو میلیون واحد آنها مقاوم‌سازی شده است.

وی با اشاره به تخریب بیش از حد خانه‌های روستایی در زلزله‌های گذشته، از جمله در زلزله ویران‌گر بم افزود: بعد از زلزله بم، تصور اینکه بتوانیم این حجم از واحدهای روستایی را مقاوم‌سازی کنیم، بسیار دور از دسترس به نظر می‌آمد اما امروز به برکت نظام اسلامی و تلاش بنیاد مسکن به عنوان یکی از یادگاران امام راحل قرار است ظرف کمتر از یک دهه آینده همه واحدهای روستایی در برابر زمین‌لرزه و دیگر بلایا مقاوم‌سازی شوند.

تابش از کمبود ۶۰۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن نه تنها تامین این نیازمندی و مقاوم‌سازی بیش از سه میلیون مسکن روستایی را برنامه‌ریزی کرده بلکه قرار است در افق ۱۴۰۵ مسکن مورد نیاز رشد جمعیت روستایی به مسکن را نیز در این مدت مرتفع کند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تداوم سیاست اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای ساخت مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: دولت تدبیر و امید با وجود مشکلاتی که در این بخش داشته توجه بسیار ویژه‌ای به عمران و آبادانی روستاها داشته است.

وی به نقش مهم شوراهای روستا و دهیاران در اجرایی شدن برنامه‌های بنیاد مسکن اشاره و تصریح کرد: توسعه و عمران و آبادانی روستاها تنها یکی از وظایف این بنیاد است و البته توفیقات بنیاد در این حوزه مستلزم همراهی و مشارکت دهیاران است.

روستاهای کشور طبقه‌بندی می‌شوند

تابش بر لزوم توسعه متوازن در کشور تاکید و خاطرنشان کرد: تنها با مشارکت و همراهی مردم و مسئولان محلی است که می‌توانیم به چنین توسعه‌ای دست یابیم.

وی با اشاره به لزوم سطح‌بندی و تقسیم‌بندی روستاها در کشور از اجرای یک طرح از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف طبقه‌بندی روستاهای کشور خبر داد و افزود: باید روستاها را بر اساس شاخص‌هایی که به دست می‌دهیم طبقه‌بندی و برای رفع مشکلات آنها برنامه‌ریزی کنیم و بنیاد در آینده نزدیک چنین برنامه‌ای در دستور کار دارد.

این مقام مسئول از اشتغال به‌عنوان اساسی‌ترین نیاز در روستاها نام برد و گفت: باید با ایجاد اشتغال از مهاجرت به شهرها و خالی‌شدن روستاها بکاهیم.

وی با انتقاد از این تفکر که ایجاد رونق و اشتغال مستلزم منابع مالی زیاد است اظهار کرد: گاهی می‌شود که با کمترین منابع مشاغل بسیاری ایجاد کرد و در برخی مناطق روستایی ما افراد خلاق و توانمندی این کار کرده‌اند.

تابش به ایجاد ده‌ها فرصت شغلی توسط یک روستایی در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این جوان خلاق با ایجاد سایت‌هایی زمینه معرفی محصولات و توانمندی‌های روستای خود را فراهم و با اختصاص بخشی از مسکن خود به یک مرکز اقامت روستایی زمینه رونق گردشگری در آن روستا را فراهم کرده بود.

وی با بیان اینکه البته همه روستاها ظرفیت گردشگری را ندارند افزود: باید متناسب با ظرفیت‌ها و فرهنگ منطقه برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و هم دولت یازدهم و هم بنیاد مسکن به عنوان متولی عمران روستاها آماده همکاری با روستاییان است.

اجرای طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا

وی با اشاره به تهیه طرح هادی و اجرای آن در روستاها گفت: تا سال آینده همه روستاهای کشور صاحب طرح هادی می شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تهیه طرح هادی یک کار بزرگ در کشور بود افزود: بیش از ۳۸ هزار روستا و سکونتگاه بالای ۲۰ خانوار در کشور داریم و تهیه طرح برای همه این‌ها کار بزرگی بود که توسط بنیاد در حال انجام است.

تابش از تهیه طرح هادی برای بالغ بر ۹۸ درصد روستاهای کشور خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر تهیه طرح برای اکثر قریب به اتفاق روستاهی کشور تاکنون طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا از این ۳۸ هزار روستا اجرایی شده است.

این مقام مسئول اجرای طرح هادی را مستلزم همراهی دهیاران و مردم برشمرد و گفت: در حال حاضر نقشه راه مشخص شده و در این طرح‌ها به تفاوت روستاها و ظرفیت آنها توجه شده است.

وی با بیان اینکه هر روستا نسخه خاص خود را می‌خواهد افزود: نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه روستاها پیچید.

توجه ویژه دولت روحانی به روستاها

وی با بیان اینکه دولت روحانی توجه بسیار ویژه‌ای به روستاها دارد گفت: اهمیت فوق‌العاده دولت تدبیر و امید به روستاها فرصت بسیار خوبی فراهم کرده که روستاها در این مقطع توسعه بیابند ضمن اینکه در برنامه ششم نیز توجه بسیار خوبی به مناطق روستایی شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور از اعتبار ۴۰۰۰میلیارد تومانی دولت برای عمران روستاها خبر داد و افزود: علاوه براین بنیاد مسکن تاکنون ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن روستایی اعطا کرده است.

وی با بیان اینکه نگرانی از بابت بازگشت تسهیلات روستایی نداریم خاطرنشان کرد: مردم روستا مردمی متعهد و خوشنام هستند و در پرداخت تسهیلات عملکرد خوبی دارند لذا این تسهیلات بعد از بازگشت به دیگر روستاییان اعطا می‌شود.

تابش بر لزوم حفاظت از تاسیسات زیرساختی ایجاد شده در روستاها تاکید و اضافه کرد: دهیاران و شوراها باید توجه ویژه به نگهداری و حفاظت از زیرساخت‌های ایجاد شده داشته باشند.

قطع دوباره آب و برق در خوزستان/ وزیر نیرو عازم اهواز شد

http://www.bananews.irبر اثر بروز گرد و غبار شدید در خوزستان و رطوبت بسیار بالای این استان، هم‌اکنون برق حدود ۹۰ درصد مشترکان در ۱۱ شهر استان خوزستان همچون خرمشهر، آبادان، شادگان و اهواز قطع شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به دنبال قطع برق از ساعت ۴ بامداد امروز و خارج شدن پمپ‌های آب تصفیه‌خانه‌ها و چاه‌های تامین آب شرب، آب‌رسانی در شهرهای خوزستان نیز دچار اخلال شده و هم اکنون آب در شهرهای بزرگ استان قطع است.

دشت بزرگ مدیرعامل برق منطقه ای خوزستان در پی قطع برق در برخی شهرهای خوزستان با اشاره به اطلاع رسانی قبلی این شرکت در خصوص پیش بینی ها هواشناسی گفت: در اطلاعیه ای که در تاریخ ۱۹ بهمن ماه صادر شده بود، تصریح شده که امکان وقوع قطعی برق در اثر عملکرد سیستم های حفاظت هوشمند در شرایط نامتعارف آب و هوایی مانند گرد و خاک شدید با غلظت بسیار بالا همچون حادثه اخیر دور از تصور نیست.

وی ادامه داد: باوجود طراحی و ساخت کلیه خطوط و پست‌های انتقال و فوق توزیع شبکه برق استان برای کار در شرایط محیطی با بیشترین حد آلودگی و دما، امکان وقوع قطعی برق در اثر عملکرد سیستم های حفاظت هوشمند در شرایط نامتعارف آب و هوایی مانند گرد و خاک شدید با غلظت بسیار بالا همچون حادثه اخیر دور از تصور نیست.

به گفته مدیرعامل برق منطقه ای خوزستان در صورتی که سیستم های حفاظت هوشمند عملکرد صحیحی نداشته باشند، امکان گسترش خاموشی ها به سایر نقاط استان و حتی کشور، به دلیل بهم پیوسته بودن شبکه، وجود دارد که در صورت این بروز چنینی شرایطی، خسارت های فراوانی را به بار می آید.

دشت بزرگ یاداور شد: اداره کل هواشناسی خوزستان پیشتر در خصوص وزش بادهای قابل ملاحظه و فعال شدن نسبی کانون گرد و خاک درجنوب شرق اهواز، انتظار برخاستن گرد و خاک محلی وکاهش دید افقی در مناطق مرکزی استان هشدار داده بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز مه شدیدی سطح برخی شهرهای استان را پوشانده است، خاطرنشان کرد: در اطلاعیه پیشین برق منطقه ای خوزستان تاکید شده بود گروه های عملیاتی این شرکت به همراه گروه‌های تعمیراتی شرکت تعمیرات انتقال نیروی خوزستان از زمان بروز طوفان، گرد و غبار بی سابقه و بارندگی اندک روز جمعه مورخ هشت بهمن ماه به صورت شبانه روزی و برنامه ریزی شده درحال رفع اثرات باقی مانده آلودگی روی تجهیزات انتقال و فوق توزیع شبکه برق هستند.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک با پیگیری و اقدامات موثر همه مسوولان و دست اندرکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نسبت به اصلاح کانون­های گرد و غبار اقدام لازم صورت پذیرد تا همواره استمرار خدمت­رسانی مراکز زیرساخت از جمله صنعت برق استان امکان پذیر باشد.

بر اثر تکرار این حادثه در چند روز اخیر، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با همراهی معاونان و مدیران‌عامل توانیر و آبفای کشور بخش آب و برق این وزارتخانه برای رصد و اقدام فوری برای کنترل این بحران عازم استان خوزستان شده است.

در زمان حاضر، علاوه بر گرد و غبار شدید، رطوبت در اهواز حدود ۱۰۰ درصد است و بر اثر اتصال تجهیزات و مقرره‌های برق، پست‌های انتقال و توزیع وشبکه برق‌رسانی در این شهرها، از مدار خارج شده و تلاش برای برقراری جریان برق در این استان در دست انجام است.

 

ایسنا

تهران میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

http://www.bananews.irچهارمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا مهشید منفرد - مدیر اجرایی نمایشگاه - مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه را ایجاد رونق و خروج از رکود در بازار ملک وجذب و هدایت سرمایه های داخلی و خارجی جهت ورود به این صنعت به منظور ایجاد رونق و توسعه بازار مسکن عنوان کرد و گفت: تبیین اهمیت موضوع مسکن و جایگاه نخست آن در رشد، رکود یا توسعه اقتصادی کشور، معرفی پهنه وسیع جذب سرمایه و فرصت های سرمایه گذاری در پروژه های مسکن و مستغلات در داخل کشور، معرفی توانمندی انبوه سازان و شرکت های بزرگ فعال در صنعت ساختمان، کمک به شفاف سازی گردش کار و عملکردهای مورد استفاده در بازار ساخت و ساز، ایجاد توازن و پایداری در قیمت ها و کمک به کنترل نرخ املاک و مستغلات کشور، معرفی روش های صنعتی سازی و توانمندی آن در ارتقاء کیفیت، افزایش سرعت و کاهش هزینه تمام شده، ایجاد فضا و بستر مناسب جهت حضور شرکت های دانش بنیان به منظور بهره گیری بیشتر از علوم و فنون روز و ارتقاء روش های علمی مورد استفاده در صنعت ساختمان، معرفی ابزار و روش های نوین فروش در بخش املاک و مستغلات و...اولویت های اصلی برپایی نمایشگاه امسال است.

وی با اشاره به حضور خارجی ها در نمایشگاه امسال گفت: این نمایشگاه ازجمله نمایشگاه‌های پررونقی است که سالانه میلیون‌ها نفر را به سوی خود فرا می‌خواند و امسال هم نمایندگانی از کشور های قبرس، یونان، فرانسه، ایتالیا، عمان، ترکیه، دبی، گرجستان و قزاقستان نیز مشارکت فعال خواهند داشت و آخرین توانمندی خود را در معرض نمایش قرار خواهند داد؛ به طوری‌که ۱۰۷ شرکت داخلی و ۲۳ شرکت خارجی در آن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

این نمایشگاه از ۸ تا ۱۱ اسفند ماه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

زیر مجموعه ها

 • نمایشگاه های صنعت ساختمان

  http://www.bananews.irآخرین اخبار از برگزاری، زمان بندی و نحوه ثبت نام در نمایشگاه های صنعت ساختمان، معماری و شهرسازی، نمایشگاه مصالح ساختمانی، سرامیک،عایق،فناوری های نوین در ساختمان،نمایشگاه های مبلمان و دکوراسیون داخلی،نمایشگاه های ماشین آلات ساختمانی ، نمایشگاه حمل ونقل و ... در این بخش در دسترس مهندسان و فعالان عرصه ساخت و ساز قرار می گیرد.

  تعداد مقالات:
  249
 • انرژی در ساختمان

  http://www.bananews.irانرژی در ساختمان، انرژی های نو ،انرژی خورشیدی، فتوولتائیک، سلول خورشیدی، آبگرمکن خورشیدی، پنل خورشیدی، نیروگاه خورشیدی، شارژر خورشیدی، انرژی تجدید پذیر،انرژی خورشید در ساخت و ساز،قیمت آب و برق مصرفی منازل،راهکارهای کاهش مصرف انرژی در ساخت و ساز، برچسب انرژی و لوازم منزل،برچسب انرژی در ساختمان سازی، قوانین کاهش مصرف انرژی در ساختمان سازی،نیروگاه های برقابی کشور، استفاده از پکیج و شومینه در آپارتمان، توسعه پایدار و انرژی، آب و برق در مسکن مهر، قیمت گاز و ... از جمله مطالب و اخباری هستند که در این بخش ارائه می شود.

  تعداد مقالات:
  704
 • فناوریهای نوین ساخت و ساز

  http://www.bananews.irفن آوری های نوین ساختمانی،معرفی مصالح ساختمانی نوین، تازه های علمی در ساخت و ساز، راهکارهای نوین مقابله با زلزله و بحران های طبیعی ، نوآوریها و فناوریهای جدید در طراحی معماری و آشنائی بافن اوریهای آینده و... از جمله مطالب و اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان و فعالان صنعت ساختمان قرار می گیرد.

  تعداد مقالات:
  371
 • صنعتی سازی ساختمان

  http://www.bananews.irبنانیوز (www.BanaNews.ir) به عنوان مرجع خبری صنعت ساختمان کشور (عمران، معماری و شهرسازی) در این بخش به ارائه آخرین اخبار مرتبط  با صنعتی سازی ساختمان، مراحل صنعتی ساخت،روش‌هاي نوين صنعتي سازي مسكن، سيستم‌ها و فرآيند صنعتي سازي ساختمان،معرفی کارخانه های تولید قطعات و اجزاي ساختمان، آزمایش قطعات صنعتی ساز ساختمان، مزایای صنعتی سازی ساختمان نسبت به ساخت سنتی مسکن ، بازار صنعتي‌سازي مسكن، کیفیت قطعات پیش ساخته مسکن در ایران و ... می پردازد.

  تعداد مقالات:
  75
 • مقاوم سازی ساختمان

  http://www.bananews.irبنانیوز (www.BanaNews.ir) به عنوان مرجع خبری صنعت ساختمان کشور (عمران، معماری و شهرسازی) در این بخش به ارائه آخرین اخبار مرتبط با ترمیم و مقاوم سازی ساختمان، مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله، روش ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺗﺮﻣﻴﻢ و ﻣﻘﺎوم ﺳﺎزي ﺳﺎزه ﻫﺎ، آيين نامه مقاوم سازي ساختمان، راهکارهای بالابردن مقاومت سازه و ... می پردازد.

  تعداد مقالات:
  154