http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی ساخت و ساز

ساخت و ساز

 آخرین اخبار مرتبط با ساخت و ساز، تراکم، شهرداری،گودبرداری،کیفیت ساخت،بافت فرسوده، طرح تفصیلی، تسهیلات ساخت ، مصالح نوین، قوانین ساخت ، بلند مرتبه سازی، انبوه سازی، معضلات ساخت وساز و ... در این بخش ارائه می شود.

بناهای بلند آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیرند

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که متاسفانه تکنولوژی را دستمایه شیره‌کشیدن از طبیعت کردیم، گفت: در ساخت بناهای بلند تمام آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیریم برای آنکه به آفتاب بیشتری برسیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ وزیر راه و شهرسازی در سومین کنفرانس بناهای بلند، اظهار کرد: خیلی در رابطه با موضوع امنیت شهری فکر نکرده‌ایم. معدل و نحوه نگاه ما به زندگی و تصور ایرانی بازتاب‌دهنده تفکر ماست. اگر خوب است که سرافرازیم و اگر دارای اشکال است باید در مسیر اصلاح آن برویم.

وی با بیان این که لازم است برای آیندگان از نقد سنت به توسعه برسیم، گفت: با این حال ما معکوس می‌گوییم باید به نقد مدرنیته بپردازیم و فکر کنیم به این که چرا به این وضعیت دچار شده‌ایم. بحث بناهای بلند تبدیل به یک عنصر مدرنیته در ایران شده است، اما این نماد مدرنیته در ایران چه وضعیتی را برای ما به وجود آورده است.

آخوندی خاطر نشان کرد: در اوایل به ما می‌گفتند که بیاییم در ابتدا یک ساختمان 100 طبقه بسازیم تا اقتدار ساخت‌وساز را نشان دهیم، اما امروز لازم است این موضوع را از چند منظر اقتصادی، معماری، جامعه‌شناسی، ترافیک و غیره مورد بررسی قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی، اظهار کرد: از منظر اقتصاد سیاسی بحثی به نام برون‌ریز داریم. برون‌ریز می‌گوید انسان‌ها علاقه‌مندند که هزینه خودشان را بیرون ریخته و به دیگری تحمیل کنند. اگر این روش را در ساختمان‌های بلند مدنظر قرار دهیم تمام آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیریم برای آنکه به آفتاب بیشتری برسیم. با ارزان‌ترین قیمت به هزینه یک جامعه و ملت می‌خواهد ترافیک، شبکه برق، شبکه آب، بهداشت، درمان، آموزش و غیره را ایجاد کند.

وی اضافه کرد: یک ساختمان بلند در واقع تحمیل هزینه به یک جامعه است.

آخوندی مدیریتی را موفق دانست که بتواند تمام افراد را موظف کند هزینه‌های خود را به دیگری تحمیل نکنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رود کارون در اهواز، گفت: سخت است که روی نفت و در کنار پرآب‌ترین رود باشیم اما مهم‌ترین موضوع، آب شرب و دفع فاضلاب باشد.

وی ادامه داد: بحث برون‌ریز در اقتصاد سیاسی آنقدر دامنه گسترده‌ای دارد که به حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، امنیت و کارکردهای دیگر مرتبط می‌شود. متاسفانه بعضی افراد با کمال افتخار می‌گویند فلان پروژه را اجرا کردیم بدون این‌که یک ریال هزینه کنیم اما کل هزینه بر روی جامعه سرشکن شده است مگر امکان‌پذیر است بدون پروژه هزینه شود.

آخوندی با بیان این‌که حوزه ایران شهری و زندگی ایرانی به سمت برون‌ریز طبیعت بر می‌گردد، افزود: یک مولفه تمدن ایران شهری که به آن افتخار می‌کنیم این بود که ملت هنری داشته متکی به دانش عمیق از سهم ظرفیت‌های زیستی در ایران بوده و از طبیعت بهره‌کشی بیش از حد نمی‌کرد، اما ولی ما تکنولوژی را دستمایه شیره‌ کشیدن از طبیعت کرده‌ایم.

 

ایسنا

کمیسیون ماده ۱۰۰موظف شد تخلفات ساخت وساز را گزارش کند

http://www.bananews.ir/شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مصوبه جدیدی، کمیسیون ماده ۱۰۰ را موظف کرد تصمیمات خود درباره تخلفات ساخت و ساز را بصورت مرتب و دوره ای به این شورای گزارش کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir در این مصوبه همچنین تاکید شده است که شهرداریها مکلف هستند از ساخت و سازهای بدون پروانه و یا تخلفات ساختمانی جلوگیری کنند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طی نامه‌ای به استانداران کشور، این مصوبه را ابلاغ کرد.

در نامه حناچی به استانداران آمده است: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳۹۵.۰۹.۲۲، پیرو صورت‌جلسه مورخ۱۳۹۲.۰۸.۱۲ کمیته فنی و ارائه گزارش درباره کمیسیون ماده ۱۰۰ و ضوابط ملاک عمل این کمیسیون درخصوص بررسی اصول شهرسازی موضوع تبصره ۱ ذیل ماده فوق‌الذکر با عنوان «اصول شهرسازی یا فنی یا بهداشتی» و همچنین سایر موارد آن مصوب نمود:

-منظور از اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی، اصول و ضوابط طرح‌های جامع و تفصیلی و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و مقررات ملی ساختمان می‌باشد.

-شهرداری‌ها مکلف هستند از ساخت و سازهای بدون پروانه و یا تخلفات ساختمانی جلوگیری نمایند.

-دبیرخانه‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ملزم به ارائه گزارش‌های دوره‌ای از نتایج تصمیمات کمیسیون ماده ۱۰۰ به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران می‌باشند.

 

مهر

تخلف محرز در ساخت و ساز در باغ دروس

http://www.bananews.ir/رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در ساخت و ساز در باغ دروس تخلف محرز رخ داده است، گفت: به شهردار تهران در این خصوص تذکر داده و خواهان رسیدگی به این موضوع هستم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir رحمت اله حافظی در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان این مطلب افزود: شورای معماری منطقه 3 شهرداری تهران در تصمیم غیرقانونی مجوز ساخت بنا در 40 درصد از مساحت باغ دروس را خلاف ضوابط باغات و طرح تفصیلی شهر تهران صادر کرده این در حالیست که بر اساس قانون برج باغ ها فقط ساخت 30 درصد از مساحت باغ قانونی است.
وی ادامه داد: طبق آیین نامه قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها هرگونه صدور پروانه ساختمانی منوط به استعلام کمیسیون ماده هفت است. متاسفانه پروانه صادر شده بدون استعلام از کمیسیون مذکور صادر شده و برخلاف ضوابط و مقررات است، شورای معماری منطقه از منظر قانونی نمی تواند این مجوز را صادر کند از این رو شهردار تهران بایستی در این باره ورود جدی داشته باشد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: با توجه به تخلف صورت گرفته این موضوع را به شهردار تهران تذکر می دهم وانتظار داریم متخلفین به سیستم قضایی معرفی شده و گزارش اقدامات به شورای شهر تهران ارائه شود.

نامه‌های بی جواب شورا به اتوبوسرانی

همچنین محسن سرخو رئیس فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهرتهران پس از استماع گزارش مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی در خصوص وضعیت تعاونی مسکن شرکت واحد گفت:در مورد اتفاقی که برای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی افتاده است دو موضوع مختلف قابل ذکر است. یکی این که آیا تعاونی مسکن شرکت واحد برای خانه دار شدن کارکنان اقداماتی صورت داده است یا خیر؟و یا با توجه به متعدد بودن این پروژه ها و در پی آن متنوع بودن امکاناتی که در اختیار کارگران شرکت واحد قرار گرفته اعتراضات و زمزمه هایی در میان آن‌ها شکل گرفته است و آیا مانند سایر پروژه ها امکانات و تسهیلات به آن ها تعلق گرفته است یا خیر؟

وی ادامه داد: در این مورد شورای شهر کارنامه‌های متعددی را برای مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی و تعاونی مسکن ارسال کرده بود؛ اما متاسفانه همه این نامه ها بی‌جواب مانده است.

رئیس کمیته حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: بلافاصله بعد از ضرب و شتم کارگران شرکت واحد جلساتی داشتیم و این موضوع را بررسی کردیم اگراطلاعات به موقع برای نمایندگان کارگران ارسال شود کارگران نیز هیچ گونه اقدام غیر رسمی انجام نمی دهند.

سرخو با اشاره به تذکر به شهردار تهران درباره ضرب و شتم کارگران شرکت واحد گفت: اگر به یکی از مدیران شهرداری بی احترامی شود شهردار تهران بلافاصله عکس العمل نشان می دهد کارگران شرکت واحد نیز پرسنل شهرداری هستند شایسته بود پس از اتفاقی که برای آن ها افتاد حداقل یک مقام مسوول از آنها دلجویی می کرد.

رئیس فراکسیون کارگری شورا در پایان خاطر نشان کرد:اگر به نامه های شورای اسلامی کار پاسخ داده شده بود این اتفاق نمی افتاد.

 

ایسنا

استانداری و شهرداری مکلف به توقف ساخت برج زرین شدند

http://www.bananews.ir/دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری درنامه‌ای به استاندار تهران،توقف عملیات عمرانی در برج زرین تهران را ابلاغ کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir پیروز حناچی طی نامه‌ای به حسین هاشمی، استاندار و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری درباره ساخت و سازهای شرکت عمران تکلار در مجتمع مسکونی هرمزان را ابلاغ کرد.

در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به استاندار و شهردار تهران آمده است: شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۵.۹.۲۲، پیروی مباحث جلسه مورخ ۹۵.۸.۲۴، موضوع ساخت و سازهای مجتمع مسکونی هرمزان را مورد بررسی قرار داد و ضمن تایید مفاد صورت‌جلسه مورخ ۹۵.۹.۱۴ کمیته فنی شماره ۱ و با عنایت به اینکه میزان زیربنای احداثی در اراضی مجتمع مسکونی هرمزان در صورت احداث برج ۲۷ طبقه موسوم به برج زرین، بیشتر از سقف تراکمی مجاز (۲۵۰درصد) مصوب کمیسیون ماده ۵ شماره ۳۵ مورخ ۶۷.۶.۹ می شود و با توجه به اینکه به استناد ضوابط طرح جامع و طرح تفصیلی تهران، احداث برج مذکور نیاز به مصوبه جداگانه کمیسیون ماده ۵ و شورای‌عالی شهرسازی و معماری را دارد، پروانه صادره در خصوص برج زرین (شماره ۲۱) را خلاف ضوابط و مقررات طرح جامع و تفصیلی تهران تشخیص می دهد.

دراین نامه تاکید شده است:ضمن رای بر عدم اجرا و توقف برج شماره ۲۱ موسوم به برج زرین مقرر می‌شود: «ساخت و سازهای مربوط به مجموعه ورزشی و نیز برج شماره ۲۱ (موسوم به زرین) در حد وضع موجود متوقف و برای اختصاص به کاربری‌های خدماتی انتفاعی و غیرانتفاعی پشتیبان سکونت تثبیت و به دنبال آن کلیه عملیات عمرانی «شرکت عمران تکلار» در مجتمع مذکور متوقف می‌شود.»

این برج در منطقه شهرک غرب شهر تهران در زمینی به ابعاد۳۸۰۰ متر مربع واقع است که قرار بود با رویکرد معماری سبز و به صورت هوشمند ساخته شود.

 

مهر

گلایه حکیمی‌پور از ساخت و ساز در حیاط موزه قرآن!

http://www.bananews.ir/رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به ساخت و ساز در حیاط موزه قرآن گفت: به زودی طی نامه‌ای به رئیس شورای شهر می‌خواهیم که در خصوص چگونگی این اتفاق ناگوار با دستگاه‌های مسئول مکاتبه داشته باشیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ احمد حکیمی پور با اشاره به بازدیدهای اخیرش از حمام سنتی معروف به حمام انصاری در خیابان فرهنگ که به یک رستوران سنتی تبدیل شده است، گفت: خوشحال هستم که می‌بینم این حمام قدیمی با تغییر کاربری حفظ شده است.

وی با بیان اینکه این حمام یکی از بناهای ارزشمند شهر تهران است که در سال 82 ثبت ملی شده است، گفت: خوشبختانه با تغییر کاربری، این حمام از تخریب نجات پیدا کرد و به محلی برای استفاده عموم مردم بدل شده است.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های حفظ بناهای ارزشمند احیا با تغییر کاربری است، گفت: ایده تغییر کاربری بناهای ثبت شده با رعایت حریم و کالبد در راستای حفظ و احیای این بناها نقش بی‌بدیلی دارد.

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، در ادامه به بازدیدش از مقبره شیخ هادی اشاره کرد و گفت: این بنای ثبت شده نیز در حال حاضر به دلیل برگزاری مراسمات مذهبی همچنان محل رفت و آمد عموم مردم است، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که سنگ اصلی مقبره شیخ هادی به دلیل امنیت، با پوشاندن آن با کاشی از دسترس مردم خارج شده و باید سازمان میراث فرهنگی تمهیداتی بیندیشد که سنگ اصلی قبر این شیخ معروف و تاثیرگذار در معرض دید عموم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه ساختمان مقبره استحکام لازم را ندارد و ترک‌هایی که در دیواره این مقبره ایجاد شده، نگران کننده است، گفت: قرار شد با همکاری سازمان میراث فرهنگی تهران و شهرداری تهران تمهیدات لازم برای استحکام این بنا صورت گیرد.

حکیمی‌پور همچنین با اشاره به بازدیدش از موزه قرآن، این موزه را مهجور نامید و گفت: متاسفانه با وجود آنکه قرآن در فرهنگ ما ایرانیان نقش بسزا و هدایتگری دارد، اما به موزه آن توجه لازم نمی‌شود و این موزه مهجور مانده است.

وی با اشاره به ساخت و سازهایی که در حریم موزه قرآن و بدون اطلاع مسئولان این موزه صورت گرفته، گفت: متاسفانه به دلیل حضور سایر دستگاه‌ها در مجاورت این موزه شاهد حرکات غیر قانونی هستیم؛ به گونه‌ای که دقیقا در کنار موزه قرآن ساختمانی بزرگ توسط یکی از دستگاه‌ها بدون رعایت حریم موزه ساخته شده است و این ساخت و ساز دسترسی به ورودی موزه را غیرممکن کرده است که به زودی کمیته میراث فرهنگی نامه‌ای در این خصوص تنظیم و به چمران رئیس شورای شهر ارائه خواهیم کرد تا وی با دستگاه‌های ذیربط در این مورد مکاتبه داشته باشد.

وی با بیان اینکه نباید محوطه یک ساختمان میراثی، صحنه ساخت و ساز افراد قرار گیرد، گفت: این گونه تعرض به بافت‌های ثبت شده میراثی، غیر قانونی است.

حکیمی پور با بیان اینکه از شهرداری منطقه 11 درخواست داشته‌ایم تا در مورد این ساختمان گزارشی ارائه دهد، گفت: نقض حریم موزه قرآن آن هم توسط ارگان و نهادهای دولتی که انتظار می‌رود دغدغه‌شان برای حفظ آثار بیشتر باشد، غیر قابل پذیرش است.

 

ایسنا