کشتیرانی - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری - شهرسازی http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing.html Wed, 22 Mar 2017 20:23:24 +0430 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir کره‌جنوبی در یک قدمی توافق با ایران برای فروش ۱۰ کشتی http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/26400-کره‌جنوبی-در-یک-قدمی-توافق-با-ایران-برای-فروش-۱۰-کشتی.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/26400-کره‌جنوبی-در-یک-قدمی-توافق-با-ایران-برای-فروش-۱۰-کشتی.html

http://www.bananews.ir/شرکت "هیوندای هوی اینداستریز" که یک کشتی ساز بزرگ در کره جنوبی است، به توافق با ایران برای تامین ۱۰ کشتی نزدیک شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ خبرگزاری دولتی یونهاپ کره جنوبی گزارش داد: تحت این قرارداد به ارزش ۶۵۰ میلیارد دلار با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، هیوندای چهار کشتی کانتینری به ظرفیت ۱۴۴۰۰ TEU و شش نفتکش به ظرفیت ۵۰ هزار DWT خواهد ساخت.

طبق گزارش پایگاه خبری کشتیرانی جهانی ترید وینز، این کشتی‌ها از آغاز سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ تحویل داده خواهند شد.

اگر این قرارداد به امضا برسد، نخستین قرارداد ایران با یک شرکت کشتی سازی خارجی از زمان لغو تحریمهای بین المللی در ژانویه خواهد بود.

ایران بدنبال مجموعه قراردادهای خرید کشتی است تا شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی بتواند حمل محموله‌های تجاری را افزایش دهد.

مقامات هیوندای در این باره محتاط بوده اند و یک مقام این شرکت اظهار کرد: ما سرگرم مذاکره با طرف ایرانی درباره قرارداد احتمالی هستیم اما هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Sat, 03 Dec 2016 12:22:59 +0330
نجات کشتی سانحه‌دیده در بندر انزلی http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/26169-نجات-کشتی-سانحه‌دیده-در-بندر-انزلی.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/26169-نجات-کشتی-سانحه‌دیده-در-بندر-انزلی.html

http://www.bananews.ir/مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: یک فروند کشتی ایرانی سانحه‌دیده در بندرانزلی، با کمک نیروهای اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از خطرغرق شدن نجات یافت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس «حسین چراغی» در این‌باره گفت: ساعت ۱۱ و نیم شب پنج‌شنبه یک فروند کشتی متعلق مالک ایرانی دارای محموله رول آهن نزدیک لنگرگاه اعلام وضعیت اضطراری کرد و اعلام کرد که کشتی آب‌گرفتی پیدا کرده است.

وی افزود: بلافاصله ظرف ۵ دقیقه ستاد سوانح و مقابله با وضعیت اضطراری تشکیل جلسه داد و ۴ فروند یدک‌کش به محل کشتی حادثه‌دیده اعزام شد و پس از بررسی اولیه وضعیت کشتی و علیرغم شرایط نامناسب دریا و مواج بودن آب با دقت نظر و سرعت عمل کارکنان دریایی و پایلوت رهبر کشتی در شرایط غیرقابل باوری کنار اسکله پهلو گرفت.

چراغی خاطرنشان کرد: بلافاصله برای این‌که کشتی را از حالت اضطرار خارج کنیم جرثقیل به کنار کشتی رفت و شروع به تخلیه بار کشتی کردیم تا کشتی سبک شود و هم‌زمان پمپ تخلیه آب به محل اعزام شده و آب داخل انبار کشتی خارج شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان این‌که این کشتی حادثه‌دیده پس از رفع نقص فنی می‌تواند به دریانوردی ادامه دهد، افزود: سوراخ شدن بالاست تانک‌های کشتی علت نقص فنی بود و قبل از ورود به بندرگاه این اتفاق رخ داده است.

وی ظرفیت این کشتی را 2500 تن اعلام کرد و افزود: جلسه کمیته سوانح در این خصوص برگزار و بررسی‌های کارشناسی انجام می‌شود.

چراغی خاطرنشان کرد: این حادثه هیچ‌گونه خسارت جانی نداشت و به‌علت به موقع وارد عمل شدن ستاد بحران به محموله کشتی نیز خسارتی وارد نشد.

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Sat, 29 Oct 2016 20:43:24 +0330
روزهای خوش دریایی ایران در راه است http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25957-روزهای-خوش-دریایی-ایران-در-راه-است.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25957-روزهای-خوش-دریایی-ایران-در-راه-است.html

http://www.bananews.ir/اگر در طول سال‌های گذشته ایران برای پیگیری اصلی‌ترین حقوق خود در دریاهای آزاد با اما و اگرهای گسترده‌ای روبه‌رو بود، به فاصله چند ماه پس از اجرایی شدن برجام نه تنها بسیاری از آن محدودیت‌ها کنار رفته که صفی طولانی از سرمایه‌گذاران خارجی نیز برای حضور آب‌های ایران تشکیل شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سازمان جهانی دریانوردی هفته آخر سپتامبر را هفته دریانوردی اعلام کرده و این بستر را به عنوان فضایی مثبت برای پیگیری اهداف بین المللی در عرصه دریایی در نظر گرفته است، هفته‌ای که با توجه به تغییر قابل توجه به وجود آمده بر سر راه همکاری‌های ایران با جامعه بین المللی می‌تواند نتایجی مثبت برای ایران به همراه بیاورد.

موقعیت خاص جغرافیایی ایران که با حدود 5800 کیلومتر ساحل و دسترسی به دو دریای مهم منطقه این کشور را در قیاس با بسیاری از رقبای منطقه‌ای برتری داده باعث شده در طول کمتر از یک سال از لغو تحریم‌ها مسیر بسیاری از سرمایه گذاران دریایی را تغییر دهد و بنادر ایران را آماده جهشی جدی در مسیر توسعه کند.

نهایی شدن حضور هندی‌ها در بندر چابهار و سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری آنها در این بندر تنها بخشی از اتفاقات مثبتی است که در طول ماه‌های گذشته رقم خورده و مذاکراتی که برای چندین سال به نتیجه نمی‌رسید را نهایی کرده است.

در کنار صحبت از حضور دانمارک و ایتالیا به عنوان دو کشور قطب دریانوردی جهان نیز در طول ماه‌های گذشته مطرح بوده و در صورت نهایی شدن حضور هریک از آنها در ایران می‌توان انتظار داشت شرایط برای آب‌های ایران به شکلی قابل توجه تغییر کند.

اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران خارجی برای مشارکت در اپراتوری بندر شهید رجایی به عنوان قطب دریایی ایران نیز باعث شده ترانزیت دریایی ایران به آینده تعاملات خود با سرمایه گذاران خارجی امیدی بسیار زیاد ببندد.

هرچند نمی‌توان انتظار داشت ظرف گذشت تنها چند ماه از حضور دوباره ایران در فضای بین المللی دریایی نتایج مثبت تمام تحولات روشن شود اما صرف رصد رفت و آمدهای بین المللی برای نقش آفرینی در آب‌های ایران این بشارت را می‌دهد که هفته جهانی دریانوردی برای کشور با آنچه درسال‌های گذشته رقم خورده تفاوتی اساسی خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده ایران باید به سمت توسعه‌ای دریا محور حرکت کند و در این مسیر سرمایه گذاری‌های جدید بخش خصوصی داخلی و خارجی نقشی اساسی ایفا خواهند کرد، سرمایه گذاری‌هایی که اطلاعات ارائه شده از سوی مدیرعامل سازمان بنادر نشان از آغاز آنها دارد و باید دید در ماه‌های آینده چه میزان به سرعت این حضور افزوده خواهد شد.

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Sat, 01 Oct 2016 07:15:15 +0330
شرکت کشتیرانی ایران و هند احیا می‌شود http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25802-شرکت-کشتیرانی-ایران-و-هند-احیا-می‌شود.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25802-شرکت-کشتیرانی-ایران-و-هند-احیا-می‌شود.html

http://www.bananews.ir/شرکت کشتیرانی دولتی هند که در تلاش برای رهایی یافتن از رکود است، قصد دارد سرمایه‌گذاری مشترک چهل ساله با کشتیرانی ایران را بار دیگر احیاء کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بلومبرگ در گزارشی به نقل از بی بی سیندا رئیس شرکتی کشتیرانی هند، نوشت: اخیراً کاهش تحریم‌های اعمال شده بر ایران، راه را برای احیای شرکت کشتیرانی ایران و هند هموار کرد؛ شرکتی که احتمالاً سبب دسترسی به بازارهای آسیای میانه از قبیل قزاقستان می شود.

سیندا روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با اشاره به این سرمایه گذاری مشترک، گفت: ما نمی‌خواهیم این شرکت از بین برود. او همچنین گفت: شریک دیگر، یعنی شرکت کشتیرانی ایران حضور گسترده ای در دریای خزر دارد.

سهام شرکت کشتیرانی هند روز جمعه در بمبئی سیزده ممیز یک دهم درصد افزایش یافت که بیشترین رقم طی بیش از یک سال محسوب می شود.

شرکت کشتیرانی دولتی هند در گزارش سالانه خود اعلام کرد:‌صنعت جهانی کشتیرانی همچنان در تلاش برای احیای خود در پی رکود طولانی بی سابقه است.

بلومبرگ در ادامه نوشت: بزرگترین شرکت کشتیرانی هند و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۲ -پس از آن که سال ها اعمال تحریم علیه ایران بر سر برنامه هسته‌ای بحث برانگیزش سبب کاهش تجارت در این بخش شد- تصمیم گرفتند این سرمایه گذاری مشترک مستقر در تهران را منحل کنند.

اما محدودیت های ناشی از تحریم ایران از ماه ژانویه رو به کاهش نهاده است.

به نوشته بلومبرگ، نخست وزیر هند، در تلاش برای تقویت روابط هند با ایران در پی ورود این کشور به عرصه بین المللی است. هند در حال بررسی سرمایه‌گذاری بیش از۲۰ میلیارد دلار در بخش بنادر این کشور حاشیه خلیج فارس و همچنین بخش انرژی این کشور است.

شرکت دولتی کشتیرانی هند ۴۹ درصد از سهام شرکت کشتیرانی ایران و هند را در اختیار دارد و این در حالی است که ۵۱ درصد سهام این شرکت در اختیار ایران است. در همین حال، پس از کاهش تحریم ها، صادرات نفتی ایران افزایش یافته است.

 

مهر

]]>
کشتیرانی Sun, 04 Sep 2016 18:39:20 +0430
۵ نفتکش ایرانی به خارجی‌ها اجاره داده شد http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25361-۵-نفتکش-ایرانی-به-خارجی‌ها-اجاره-داده-شد.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25361-۵-نفتکش-ایرانی-به-خارجی‌ها-اجاره-داده-شد.html

http://www.bananews.ir/رئیس دفتر اجاره شرکت ملی نفتکش ایران از اجاره ۵ فروند از کشتی‎های نفتکش‎ شرکتهای خارجی خبر داد و گفت: مشکل P&I و موسسات رده‎بندی حل شده و در حال آماده سازی جهت اخذ تاییدیه از شرکتهای معتبر نفتی هستیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی‌اکبر آخوندکاظمی با اشاره به برگزاری متوالی و متناوب جلسه با شرکتهای اجاره‌کننده کشتی اظهار کرد: به دلیل اولویت تامین نیاز داخلی، درحال حاضر ناوگان ملکی نفتکش تقریباً به طور انحصاری در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

وی با یادآوری این‌که از زمان اجرایی شدن برجام تاکنون، پنج فروند از کشتی‎های نفتکش‎ به شرکت‎های خارجی اجاره داده شده‎، تصریح کرد: فقط در مواقع عدم نیاز این مجموعه، کشتی‎های ملکی نفتکش‎ به سایر شرکت‎های خارجی یا داخلی اجاره داده می‎شود.

وی با رویکرد مثبت شرکتهای خارجی اجاره‌کننده کشتی در دوران پسا برجام، افزود: بسیاری از این شرکتها به برقراری ارتباط و از سرگیری همکاری با شرکت ملی نفتکش ایران مایل هستند البته این شرکتها مسائل جانبی را نیز مدنظر داشته و همچنان در انتظار تثبیت شرایط به ویژه وضعیت مبادلات ارزی و پرداخت یا وصول مبالغ اجاره و غیره هستند که خوشبختانه این امر نیز انجام و تاکنون چندین قرارداد اجاره به صورت مستقیم با شرکت‎های خارجی منعقد شده است.

به گفته وی، لازم است برخی از اقدامات از جمله تامین پوشش‎های بیمه‎ای معتبر از گروه بیمه‎گران بین‎المللی، اخذ گواهی‎نامه‎های لازم از موسسات رده‎بندی، اخذ تاییدیه از شرکتهای بزرگ نفتی و همچنین آمادگی بهتر کارکنان از لحاظ عملیاتی و رعایت مقــررات شرکت‎های بزرگ نفتی جهت آماده‎سازی ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران صورت گیرد که بخشی از این اقدامات انجام و مابقی نیز در دست اقدام است.

آخوندکاظمی با بیان اینکه مشکل P&I و موسسات رده‎بندی حل شده و در حال آماده سازی جهت اخذ تاییدیه از شرکتهای معتبر نفتی هستیم،در مورد وضعیت بازار اجاره کشتی‎های حمل نفت خــام هم گفت: بازار اجاره کشتیهای حمل نفت خام با توجه بــه افزایش نسبی میزان تقاضا مناسب ارزیابی می‎شود.

 

تسنیم

]]>
کشتیرانی Mon, 11 Jul 2016 11:42:59 +0430
وزارت اقتصاد پرداخت بدهی کشتیرانی به بانک آلمانی را تضمین کرد http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25276-وزارت-اقتصاد-پرداخت-بدهی-کشتیرانی-به-بانک-آلمانی-را-تضمین-کرد.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25276-وزارت-اقتصاد-پرداخت-بدهی-کشتیرانی-به-بانک-آلمانی-را-تضمین-کرد.html

http://www.bananews.ir/هیئت وزیران با پیشنهاد وزارت اقتصاد برای تضمین تسویه اقساط معوقه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به بانک KFW آلمان با شرط تعهد کتبی، بدون قید و شرط و غیرقابل بازگشت هیئت مدیره کشتیرانی موافقت کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir هیئت وزیران در جلسه 23 خرداد امسال به پیشنهاد شماره 48663/21-4918 مورخ 22 خرداد 95 وزارت امور اقتصادی و دارایی و با استناد به اصل 137 قانون اساسی تصویب کرد؛

1- وزارت اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت مجاز است به منظور تضمین تسویه اقساط معوق شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به بانک KFW آلمان،‌ضمانتنامه مربوط را به میزان (32.371.740/22) دلار صادر نماید.

2-صدور ضمانتنامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی منوط به ارائه تعهد کتبی و بدون قید و شرط و غیرقابل بازگشت هیئت مدیره شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این‌ است چنانچه شرکت مذکور نسبت به تعهدات خود به شرکت بیمه اعتبار صادراتی آلمان عمل نکند، وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است نسبت به برداشت وجوه مربوط از کلیه حسابها و منابع متعلق به شرکت یاد شده نزد کلیه بانکها و نوسسات مالی داخلی و خارجی اقدام نماید.

این مصوبه برای اجرا از سوی جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری به وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی،‌سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و بانک مرکزی ابلاغ شده است.

 

تسنیم

]]>
کشتیرانی Tue, 28 Jun 2016 09:03:44 +0430
تردد کشتی مسافری عمان - چابهار دائمی می‌شود http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25004-تردد-کشتی-مسافری-عمان-چابهار-دائمی-می‌شود.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/25004-تردد-کشتی-مسافری-عمان-چابهار-دائمی-می‌شود.html

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهر سازی گفت: تردد مداوم کشتی مسافری بین عمان و چابهار از جمله قراردادهایی است که با کشور عمان بسته شده و اولین سفر این کشتی سال قبل انجام شد که به محض آماده شدن سازوکارهای قانونی، این سفر مداوم خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir عباس آخوندی در جلسه اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه چابهار یکی از بنادر مهم ایران در آینده در بحث ترانزیت خواهد بود، اظهار کرد: در حال حاضر ترانزیت خوبی با افغانستان و پاکستان انجام می شود و ارتباط ریلی مستمری با پاکستان وجود دارد که امیدواریم بتوانیم این ترانزیت فعال را با بقیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند برقرار کنیم.

وی افزود: در حال حاضر به دنبال رساندن ظرفیت 2.5 میلیون تنی بندر چابهار به 8.5 میلیون تن هستیم که امیدواریم در آینده شاهد پذیرش کشتی های اقیانوس‌پیما در بندر چابهار باشیم.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه پروژه راه آهن چابهار - ایرانشهر 40 درصد پیشرفت داشته است، گفت: عملیات ریل‌گذاری 200 کیلومتر این خط آغاز شده و طبق زمان‌بندی اعلام شده به بهره برداری می رسد.

وی گفت: طرح مهمی که در این دولت آغاز شده و به شدت پیگیری می شود، نحوه ارتقای کیفیت زندگی در زاهدان و چابهار است.

آخوندی عنوان کرد: علی رغم سرمایه گذاری های گسترده شاهد حاشیه نشینی بسیار زیادی زاهدان و چابهار هستیم که در آینده برنامه مفصلی برای بازآفرینی شهری از جمله ساماندهی و شناسایی محله و تاسیس شهرهای جدید مثل تیس داریم.

وزیر راه وشهر سازی خاطر نشان کرد: باید در چابهار خدمات صنعتی و لجستیکی تامین شود که با توسعه پس کرانه بندر چابهار به عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی شاهد پیشرفت چابهار بود.

آخوندی با اشاره به پروژه اتصال چابهار و جاسک افزود: این پروژه با وجود تنگناهای مالی پیشرفت خوبی داشته و به سرعت در حال اجراست.

وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطر نشان کرد: سیستان وبلوچستان ظرفیت جمعیت پذیری خوبی دارد و با اقداماتی که در حوزه راه شهرسازی از جمله تاسیس شهر های جدید انجام شده مطمئنیم جمعیت خوبی در این استان جذب می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی، وزیر دفاع وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه معاون اول رییس جمهور جهت شرکت در نخستین اجلاس رؤسای حاشیه اقیانوسی هند که در حال برگزاری است، به چابهار سفر کرده‌اند.

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Fri, 20 May 2016 12:53:39 +0430
کشتی‌سازی سنگاپوری موافقتنامه ۴۵۰ میلیون دلاری با ایران امضا کرد http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24961-کشتی‌سازی-سنگاپوری-موافقتنامه-۴۵۰-میلیون-دلاری-با-ایران-امضا-کرد.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24961-کشتی‌سازی-سنگاپوری-موافقتنامه-۴۵۰-میلیون-دلاری-با-ایران-امضا-کرد.html

http://www.bananews.ir/ایران و سنگاپور موافقتنامه ای ۴۵۰ میلیون دلاری برای تامین مالی تاسیسات فراساحل و دیگر طرح های دریایی به امضا رساندند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir شرکت هولدینگ کیم هنگ سنگاپور می گوید، موافقتنامه ای 450 میلیون دلاری با ایران مارین فاند برای تامین مالی تاسیسات فراساحل و دیگر طرح های دریایی به امضا رسانده است.

دو طرف در این موافقتنامه غیرالزام آور خواستار تولید کشتی های عرضه پلتفرم، جرثقیل های فراساحل، تانکرهای مواد شیمیایی و کشتی های حمل آلومنیوم و فایبرگلاس شده اند.

تان کنگ هو ملوین، مدیرعامل زنجیره عرضه شرکت کیم هنگ گفت: «به حداکثر رساندن ظرفیت تولید در ایران مورد تاکید قرار گرفته است.»

کیم هنگ در بیانیه ای اعلام کرد، این شراکت می تواند شامل کشتی سازی، اجاره دارایی های کیم هنگ، خرید کشتی های فراساحل، مدیریت سکوها و نگهداری تاسیسات فراساحل باشد.

در این بیانیه تصریح شده که شروط تجاری و نوع تامین مالی عر کدام از این پروژه ها به صورت تک به تک مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و در قالب موافقتنامه هایی مشخص مستند خواهد شد.

«از این رو، هیچ قطعیتی درباره اینکه کدام یک از این پروژه ها اجرایی خواهد شد یا اینکه موافقتنامه ای می تواند بین دو طرف اجرایی شود، وجود ندارد.»

ایران مارین فاند یک صندوق وابسته به وزارت صنعت، معدن ایران است.

دیگر شرکت های خارجی نیز نسبت به سرمایه گذاری در صنعت کشتی سازی و بنادر ایران اعلام آمادگی کرده اند.

ماه گذشته، سانگ گوئی کیم، رئیس انستیتوی دریایی کره جنوبی گفت، این شرکت می تواند با تهران در زمینه کشتی سازی، نگهداری و تعمیر ناوگان کشتیرانی و آماده سازی بنادر برای فعالیت همکاری نماید.

 

تسنیم

]]>
کشتیرانی Sun, 15 May 2016 10:10:26 +0430
کشتیرانی ایران در رتبه ۲۲ دنیا قرار گرفت http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24933-کشتیرانی-ایران-در-رتبه-۲۲-دنیا-قرار-گرفت.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24933-کشتیرانی-ایران-در-رتبه-۲۲-دنیا-قرار-گرفت.html

http://www.bananews.ir/گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در جدید ترین رده بندی بین المللی با یک پله صعود در رتبه ۲۲ دنیا قرار گرفت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ موسسه خوش نام و معتبر آلفالاینر در آخرین رده بندی برترین شرکت‌های کشتیرانی دنیا، شرکت IRISL را در رده ۲۲ دنیا قرار داد. شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن ۱۵۵ فروند کشتی و یا به عبارتی ۱۲۰ هزار و ۷۹ TEU و پنج میلیون و ۱۳۱ هزار و دو DWT در جایگاه بیست و دوم برترین کشتیرانی دنیا قرار گرفت.

براساس این لیست شرکت کشتیرانی مرسک با دارا بودن ۶۱۱ فروند کشتی معادل سه میلیون و ۸۵ هزار و ۲۳۳ TEU در جایگاه برترین کشتیرانی دنیا قرار گرفته است. لازم به ذکر است ۲۶۷ فروند از مجموع ۶۱۱ کشتی این شرکت ازآن مرسک است و ۳۴۴ فروند کشتی مابقی در اجاره این شرکت قرار دارد.

شرکت کشتیرانی MSC سوئیس نیز با در اختیار داشتن ۴۴۶ فروند کشتی معادل دو میلیون و ۶۸۰ هزار و۱۵۳ TEU رتبه دوم این لیست را از آن خود کرد. رتبه سوم این جدول به شرکت کشتیرانی CMA CGM فرانسه با بهره گیری از ۴۵۶ کشتی معادل یک میلیون و ۷۹۲ هزار و ۸۰۷ TEU تعلق گرفته است.

براساس این گزارش، ارتقای رتبه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به جایگاه اصلی خود در صحنه بین المللی از اهداف مهم دکتر محمد سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت است.

 

مهر

]]>
کشتیرانی Wed, 11 May 2016 16:10:26 +0430
نیم‌نگاه ایران به توسعه ترانزیت دریایی در خزر http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24830-نیم‌نگاه-ایران-به-توسعه-ترانزیت-دریایی-در-خزر.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24830-نیم‌نگاه-ایران-به-توسعه-ترانزیت-دریایی-در-خزر.html

http://www.bananews.ir/پس از آنکه هیات‌هایی از کشورهای اروپایی در جریان مذاکرات خود با طرف‌های ایرانی صحبت های ابتدایی برای مشارکت در توسعه دریایی ایران را مطرح کرده و بسیاری از بنادر جنوبی ایران در فهرست سرمایه گذاری‌های بین المللی قرار گرفتند، حالا وقت آن رسیده تا آب‌های شمالی کشور نیز بهبود نسبی اوضاع را تجربه کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ایران از سال های دور در مناطق مختلف غربی و شرقی دریای خزر پایگاه‌های ترانزیتی و اقتصادی بنا کرده که نتایج آن مطرح شده نام سه بندر نوشهر، انزلی و امیرآباد در فهرست بنادر فعال در این منطقه بوده است.

هرچند با توجه به محدودیت‌ نسبی اوضاع خزر در قیاس با خلیج فارس، تنها می‌توان روی نقش منطقه‌ای این دریا تاکید کرد اما افزایش قابل توجه مبادلات ایران با همسایگان خزر مانند روسیه و آذربایجان باعث شده آینده این بنادر نیز برای اقتصاد ایران اهمیت زیادی پیدا کند.

در این بین بندر امیر آباد با توجه به زیرساخت‌های قوی و البته توان بالای سرمایه گذاری در پس کرانه اهمیتی فراوان دارد و از این رو در برنامه‌های آینده وزارت راه و شهرسازی نیز بندر محوریت خاصی دارد.

پس از آنکه برنامه‌های ابتدایی برای بهبود نسبی اوضاع این بندر به کار بسته شد، حالا وزیر راه و شهرسازی از دو اتفاق مهم در این بندر رونمایی کرده که سواحل شرقی خزر را تا حد زیادی با ارتقای جایگاه رو به رو می‌کند.

آخوندی در جریان بازدید خود از این بندر گفته با ساخت شش اسکله جدید، امیرآباد به ظرفیت تخلیه و بارگیری 7.5 میلیون تنی در سال می رسد و این رقم در قیاس با 4.5 میلیون تن فعلی قطعا جهشی قابل توجه به حساب خواهد آمد.

در کنار اتصال امیرآباد به شبکه ریلی کشور نیز دغدغه دیگری است که وزیر راه از پیگیری جدی آن خبر داده است. موضوعی که می‌تواند با توجه به قدمت راه آهن استان مازندران و البته اتصال ریلی اخیر کشور از طریق اینچه برون به ترکمنستان نقش آفرینی قابل توجهی به امیر آباد بدهد.

در این بین هرچند سازمان بنادر از ارائه اطلاعات دقیق از اوضاع دریایی ایران طفره می‌رود اما به نظر می‌رسد سرمایه گذاران بین المللی جدیدی نیز برای ورود به امیر آباد اعلام آمادگی کرده‌اند که ترکیب این منابع با بودجه دولتی می‌تواند عملیاتی شدن طرح‌های توسعه‌ای در امیر آباد را سرعت دهد. بحث اتصال بنادر اصلی کشور به شبکه ریلی و راه اندازی حمل و نقل ترکیبی از سال‌ها پیش به عنوان یکی از اولویت‌های زیرساختی کشور مطرح بوده و شاید اتصال خطوط ریلی به بندری که توسعه توان تخلیه و بارگیری‌اش در دستور کار قرار دارد گامی مهم در راستای رسیدن به این هدف به شمار آید.

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Sun, 01 May 2016 09:49:33 +0430
کشتیرانی میزبان بیست‌وچهارمین همایش ارگان‌های دریایی http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24804-کشتیرانی-میزبان-بیست‌وچهارمین-همایش-ارگان‌های-دریایی.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24804-کشتیرانی-میزبان-بیست‌وچهارمین-همایش-ارگان‌های-دریایی.html

http://www.bananews.ir/در نشست شورای عالی مدیران ارگانهای دریایی مقرر شد با میزبانی و مدیریت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بیست و چهارمین همایش ارگان‌های دریایی برگزار شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نشست شورای عالی مدیران ارشد ارگان های دریایی کشور با دو دستور کار در سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد.

در این نشست که مدیران عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، نفتکش، سازمان شیلات، نمایندگان نیروی دریایی ارتش و سپاه و دبیر کل اتحادیه مالکان کشتی ایران نیز حضور داشتند، سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رفع محدودیت ها و تحریم های حمل و نقل دریایی کشور در دوره پسابرجام، بر استفاده حداکثری از این فضا با توجه به حضور گسترده و روزافزون شرکت های معتبر اروپایی و آسیایی به داخل کشور تأکید کرد.

وی با اشاره به طرح تجمیع مناسبت ها و همایش های ارگان دریایی به عنوان یکی از دستور کارهای نشست شورای عالی ارگان های دریایی، آن را در راستای ارتقای کیفیت و کمیت و افزایش مشارکت ارگان ها به صورت یکپارچه و متمرکز در قالب یک همایش دانست.

بر اساس این گزارش، سران ارگانهای دریایی در خصوص این دستور کار ضمن اعلام موافقت با برگزاری یکپارچه همایش های بخش دریایی کشور، این رویکرد را متناسب با شرایط اقتصادی کشور و کاهش هزینه ها عنوان کردند.

شرکت کنندگان در نشست شورای عالی مدیران ارگانهای دریایی با توافق به اینکه کماکان چارچوب های سیاست گذاری همایش یکپارچه ارگانهای دریایی توسط سازمان بنادر اتخاذ و اعلام شود، درخصوص نحوه اجرا و انتخاب موضوعات محوری این نشست، با تدوین دستورالعمل اجرایی موافقت کردند.

با موافقت مدیران ارگان‌های دریایی بنا شد دستورالعمل اجرایی برگزاری یکپارچه همایش ارگان‌های دریایی توسط دبیرخانه این همایش تدوین و با امضای همه مدیران این بخش ابلاغ شود.

بر اساس تصمیم این نشست و با اعلام دبیرخانه همایش ارگانهای دریایی، همایش سال جاری ارگان‌های دریایی به میزبانی و مدیریت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

 

تسنیم

]]>
کشتیرانی Wed, 27 Apr 2016 10:30:55 +0430
سهم ایران از مسافرت و گردشگری دریایی مناسب نیست http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24555-سهم-ایران-از-مسافرت-و-گردشگری-دریایی-مناسب-نیست.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24555-سهم-ایران-از-مسافرت-و-گردشگری-دریایی-مناسب-نیست.html

http://www.bananews.ir/با توجه به اینکه به گفته وزیر راه و شهرسازی سهم ایران از مسافرت و گردشگری دریایی مناسب نیست بنابراین وی خواستار هماهنگی بیشتر سازمان بنادر با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای فعال‌سازی توریسم دریایی شد و گفت: استفاده از ظرفیت‌های دریا باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir عباس آخوندی که در مراسم بهره‌برداری از بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور در بندر شهید حقانی بندرعباس سخن می گفت، اقدامات و برنامه‌های مربوط حوزه حمل نقل استان هرمزگان را مفصل خواند و افزود: از ظرفیت گردشگری مسافری دریایی آنچنان که باید در کشور استفاده نمی‌شد که خوشبختانه سازمان بنادر و دریانوردی طی دو سال و نیم گذشته تمرکز خوبی در این حوزه داشت و ما امروز شاهد افتتاح بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور در بندرعباس هستیم.

آخوندی با تاکید بر راه‌اندازی نظام شبکه بندری در استان هرمزگان و جنوب ایران گفت: باید بین بندرعباس و سایر بنادر کشور در حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان شبکه حمل ونقل بار برقرار شود تا از تمام طول سواحل کشور حداکثر استفاده در حوزه حمل ونقل دریایی صورت گیرد و همه بنادر فعال شوند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان بیش از دو هزار کیلومتر ساحل در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان دارد که بر همین اساس باید یکی از بزرگترین ناوگان مسافری دریایی را نیز دارا باشد اما امروز عمدتا مسافرت‌های دریایی بین سواحل و جزایر نزدیک انجام می‌شود؛ البته شاهد برخی سفرهای محدود بین‌المللی نیز از طریق بندر شهید باهنر هستیم.

وی ادامه داد: طی بازدیدی که انجام شد، مشاهده کردم که بخش اعظم شناورهای مسافری نوسازی شده‌اند و دارای امکانات ایمنی مناسب هستند.

آخوندی گفت: استفاده ازظرفیت‌های دریا باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد؛ بنابراین گام بعدی سازمان بنادر و دریانوردی باید هماهنگی با سازمان گردشگری و میراث فرهنگی باشد تا توریسم دریایی و تفریحات و ورزش های آبی در ایران فعال شود و شاهد سفرهای دریایی دورتر از ساحل جزایر ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس باشیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه فروش بلیت اینترنتی سفرهای دریایی در اسفند 1394 تصریح کرد: اقداماتی که در حوزه توسعه و رونق گردشگری دریایی انجام می‌شود، باید پیش از پیش افزایش پیدا کند.

بهره‌برداری از پایانه دریایی بندرشهید حقانی و دو دهانه پل جلابی و هیله رود
همچنین آخوندی در مراسم بهره برداری از دو دهانه پل جلابی و هیله رود، تسهیل عبور و مرور و ارتقای ایمنی در جاده‌های استان را از اهداف وزارت راه و شهرسازی برای ساخت این پل ها اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت مصمم است مناطق پر تردد در مسیر دو هزار کیلومتری حاشیه خلیج فارس و دریای عمان را با توجه به بار ترافیکی نقاط مختلف آنها، به بزرگراه و راه اصلی ارتقا دهد.

آخوندی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر توجه به سواحل مکران افزود: این موضوع در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قراردارد و به همین دلیل، سال گذشته با وجود مشکلات مالی، در این حوزه 9هزار و 600 میلیارد ریال سرمایه گذاری شد.

بهره برداری از 126 کیلومتر بزرگراه، 44 کیلومتر راه اصلی، 217 کیومتر راه روستایی، 650 کیلومتر بهسازی و روکش آسفالت که همه آنها در سال 1394 انجام شده، از دیگر برنامه های سفر وزیر راه و شهرسازی به استان هرمزگان بود. پل جلابی به طول 360متر و 12دهانه 30متری با هزینه 151میلیارد ریال ساخته شده است.

همچنین وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهر‌ه‌برداری از پایانه دریایی بندر شهید حقانی اظهار کرد: بهره برداری از این پایانه می‌تواند در افزایش سهم مسافرت و گردشگری دریایی موثر باشد.

آخوندی افزود: با وجود بهره مندی از نوار ساحلی طولانی و جزایر و بنادر متعدد ، سهم ایران از مسافرت و گردشگری دریایی مناسب نیست که باید با سیاست های مناسب و برنامه زمان بندی شده ، سهم سفرهای دریایی داخلی، بین المللی و گردشگری افزایش یابد.

وی نوسازی شناوررها و تجهیز بنادر به سیستم های امداد و نجات و فروش اینترنتی بلیت در مسیرهای دریایی را از کارهایی دانست که در راستای افزایش سهم سفرهای دریایی اجرایی شده است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اهمیت حمل و نقل دریایی بار تاکید کرد: نظام شبکه بندی توزیع بار در بنادر، باید فعال شود تا هریک از اسکله ها در سراسر سواحل ایران، بتوانند متناسب با ظرفیت خود در تخلیه و بارگیری کالا فعال شوند.

پایانه دریایی بندرشهید حقانی با زیربنای سه هزار و 500 متر مربع و با اعتبار یکصد میلیارد ریال ساخته شده است. این پایانه دارای سالن های جداگانه برای مسافران جزایر قشم و هرمز و یک سالن ترانزیت و 14 باجه فروش بلیت در فضای داخلی و خارجی پایانه است.

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Mon, 21 Mar 2016 10:24:22 +0430
بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور به بهره‌برداری رسید http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24548-بزرگترین-پایانه-مسافری-دریایی-کشور-به-بهره‌برداری-رسید.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24548-بزرگترین-پایانه-مسافری-دریایی-کشور-به-بهره‌برداری-رسید.html

http://www.bananews.ir/با حضور وزیر راه و شهرسازی بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور در بندر شهید حقانی در بندرعباس به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ساختمان این پایانه با زیربنای 3500 مترمربع، دارا بودن سه سالن با ظرفیت 660 صندلی و صرف هزینه‌ای بالغ بر 100 میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی احداث و تجهیز شده است.

این پایانه دارای دو سالن جداگانه برای مسافران قشم و هرمز و یک سالن ترانزیت است و علاوه بر پنج جایگاه فروش بلیت در محوطه بیرونی، 9 باجه فروش نیز در فضای داخلی پایانه پیش‌بینی و راه‌اندازی شده است.

در این پایانه امکان تهیه بلیت الکترونیکی، غرفه معرفی هتل‌ها و اماکن گردشگری، دفاتر خدمات توریستی و مرکز امانات فعال شده است. در روزهای معمولی از بندر شهید حقانی به‌مقصد جزایر هرمز و قشم و بالعکس حدود 12هزار نفر و در تعطیلات نوروزی نزدیک به 35هزار نفر مسافر دریایی در روز توسط پیشرفته‌ترین شناورهای مسافری کشور جابه‌جا می‌شوند.

همچنین با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی 2 فروند شناور جدید با مجموع ظرفیت 407 صندلی و اعتبار 130 میلیارد ریال به ناوگان مسافری دریایی استان هرمزگان افزوده شد.

 

تسنیم

]]>
کشتیرانی Fri, 18 Mar 2016 19:38:31 +0330
پهلوگیری نخستین کشتی کانتینر بر ایران در بندر هامبورگ http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24545-پهلوگیری-نخستین-کشتی-کانتینر-بر-ایران-در-بندر-هامبورگ.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24545-پهلوگیری-نخستین-کشتی-کانتینر-بر-ایران-در-بندر-هامبورگ.html

http://www.bananews.ir/مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از پهلوگیری نخستین کشتی کانتینری این شرکت در بندر هامبورگ خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی سعیدی از پهلوگیری نخستین کشتی کانتینری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بندر هامبورگ خبرداد و گفت: پس از شش سال تحریم‌های اروپا با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها، نخستین کشتی کانتینربری ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران راهی بنادر اروپا شد.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افزود: بر این اساس این کشتی روز گذشته با ورود در بندر هامبورگ، در آلمان پهلو گرفت.

 

مهر

]]>
کشتیرانی Fri, 18 Mar 2016 19:15:06 +0330
فروش اینترنتی بلیط مسافران دریایی http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24427-فروش-اینترنتی-بلیط-مسافران-دریایی.html http://www.bananews.ir/transportation/transportation-sailing/24427-فروش-اینترنتی-بلیط-مسافران-دریایی.html

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادرو دریانوردی گفت: پیش بینی و برنامه ریزی های ما برای مراجعه به ترمینال های مسافران دریایی در کشور و در سال جاری 18 میلیون مسافر است به همین منظور برای ارائه خدمات بهتر و مراجعه کمتر مسافران به ترمینالها مسافری فروش بلیط به صورت اینترنتی در سایت سازمان بنادر و دریانوردی را در دستورکار خود قرار داده ایم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمد سعیدنژاد افزود: برای رفاه حال هموطنان که قصد مسافرت دریایی به بنادر و جزایر کشور را دارند فروش بلیط به صورت اینترنتی را در سایت سازمان بنادر و دریانوردی برنامه ریزی کرده ایم.

وی افزود: توصیه ما به همه هموطنان برای خدمات دهی بهتر و مراجعه کمتر به ترمینالهای مسافری دریایی این است قبل از مراجعه به ترمینالهای مسافری دریایی نسبت به تهیه بلیط خود از طریق شبکه اینترنتی سازمان بنادر و دریانوردی و به زمان حرکت درج شده در بلیط و از طریق ترمینالهای مجاز و شناورهای مجاز و مطمئن اقدام نمایند.

محمد سعید نژاد تصریح کرد: از دیگر خدمات سازمان بنادر و دریانوردی برای اشاعه فرهنگ دریانوردی و مسافرت های دریایی سرویس دهی خطوط جدید برای مقاصد جدید بین جزایر بنادر کشور پیش بینی کرده ایم که هموطنان برای اطلاعات بیشتر می توانند به سایت سازمان بنادر و دریانوردی مراجعه کنند.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: از آنجایی که موضوع ایمنی مهمترین نکته در سفرهای دریایی است سازمان بنادر و دریانوردی برای یک مسافرت ایمن نسبت به تامین و تجهیز ترمینالهای دریایی ، آماده سازی تجهیزات شناورها ، بازسازی و تعمیرات اساسی شناورها و اختصاص قایقهای جستجو و نجات دریایی برای ارائه خدمات بهتر به صورت شبانه روزی برای مسافران اقدام کرده است .

 

ایسنا

]]>
کشتیرانی Mon, 07 Mar 2016 15:38:01 +0330