فناوریهای نوین - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری - شهرسازی http://www.bananews.ir/technology/technology-new.html Wed, 22 Mar 2017 15:48:31 +0430 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir تحولی اساسی در صنعت تاسیسات ساختمانی با قرنیزهای گرمایشی http://www.bananews.ir/technology/technology-new/26826-تحولی-اساسی-در-صنعت-تاسیسات-ساختمانی-با-قرنیزهای-گرمایشی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/26826-تحولی-اساسی-در-صنعت-تاسیسات-ساختمانی-با-قرنیزهای-گرمایشی.html

http://www.bananews.irبنانیوز-سیستم گرمایشی یک ساختمان به اندازه ی ایمنی آن اهمیت دارد، امروزه سیستم های گرامیشی مختلفی وجود دارد که شمامی توانید برای خانه، مغازه یا اداره ی خود در نظر بگیرید.

یکی از نوین ترین سیستم های گرمایشی، قرنیز حرارتی یا رادیاتور قرنیزی است که به طور مفصل راجع به آن در این مقاله صحبت خواهیم کرد، اما پیش از آن اجازه دهید راجع به گرمایش یکسری توضیحات اجمالی بدهیم تا همه چیز برای تان روشن تر شود.بدون شک در پایان این مقاله متوجه خواهید شد که رادیاتورهای قرنیزی، تحولی شگرف در تاسیسات ساختمانی هستند.

{jathumbnail off} 

 http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

یکی از مهم‌ترین مفاهیم علم فیزیک در خصوص گرمایش، “هدایت” یا رسانش است. در ادامه بیشتر با این مفهوم آشنا خواهیم شد.

اگر فیزیک کتاب اول دبیرستان را به خاطر داشته باشید، حتما می دانید که انتقال گرما در اجسام جامد به روش هدایت انجام می شود، این مسئله یعنی "هدایت" یکی از اصلی ترین نکاتی است که در رادیاتور قرنیزی وجود دارد و بخش قابل توجهی از گرمای آن بر اساس هدایت یا رسانش به پدید می آید.

رسانش در رادیاتور قرنیزی به این شکل اتفاق می افتد: گرمای آبی که در لوله های مسی رادیتاور قرنیزی در جریان است، به سطح لوله ها حرکت کرده و موجب شده تا میانگین سرعت مولکول هایش به سرعت افزایش یافته و لوله ی مسی گرم شود و در نتیجه ی گرما از قرنیز گرمایشی ساطع می شود.

 http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

خب، حال که متوجه شدیم گرمایش چگونه در لوله های مسی رادیاتور قرنیزی اتفاق می افتد بهتر از بدانیم که چه مسائلی در این گرمایش دخیل هستند.

از جمله عواملی که می توان در انتقال گرما به روش هدایت موثر دانست:

اختلاف دمای سطح گرم و سرد: هر چقدر اختلاف دمای دو سطح گرم و سرد بیشتر باشد، انتقال دمای سطح گرم با سرعت بیشتر و سریعتری انجام می شود.

سطح مقطع جسم: کاملا روشن است هرچقدر سطح پهن تر باشد، مولکول هایی که گرما را منتقل می کنند بیشتر خواهند بود.

ضخامت جسم: ضخامت جسم درست رابطه ی مستقیمی با اختلاف سطح  گرم و سرد دارد، ضخامت این جسم همان فاصله ای است که میان سطح سرد و گرم وجود دارد، یعنی هر چقدر ضخامت جسم کم تر باشد، هدایت گرما بیشتر خواهد شد.

زمان عبور گرما: هر چقدر گرما در سرعت کمتری منتقل شود، گرما با شدت بیشتری وارد سطح گرم می شود.

امکان  هدایت گرمایی یا قابلیت گرما رسانی: همه ی مواد نمی توانند به یک اندازه گرما را با شدت یکسان هدایت کنند. در میان مواد مختلف، فلزات گرمارسان های خوبی هستند و د میان فلزات، مس از همه رساناتر است. همچنین شیشه، آجر، بتن و چوب نسبتا هادی هستند و چوب پنبه، پشم سنگ، پلی اورتان و پلی استایرن هادی های بسیار ضعیفی می باشند. به هادی های بسیار ضعیف، عایق گفته می شود.

 http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

علاوه بر لوله های مسی یکی دیگر از ویژگی های این رادیاتورها که باعث می شود انتقال گرما تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند، استفاده از فین یا پره های آلومینیومی است؛ این پره های آلومینیومی با توجه به ضریب انتقال گرمای بالایی که دارند، راندمان بسیار بالایی را برای این سیستم به ارمغان می آورد.

گرمایش

تابش گرمایی، یکی از از دیگر  روش های انتقال گرما  بدون حضور ماده است که  از میان فضای خالی منتشر می‌شود  در و نتیجه حرکات تصادفی اتم‌ها و مولکول‌ها در ماده رخ می دهد. از آنجا که مولکول‌ها از ذرات باردار ساخته شده‌اند(پروتون‌ها و الکترون‌ها) حرکات موجود در آنها، موجب ساطع شدن امواج الکترومغناطیسی، که حامل انرژی هستند می‌باشد. بر خلاف روش‌های رسانش و همرفت، انتقال گرمای اشعه‌های گرمایی می‌تواند در یک نقطه کوچک با استفاده از آینه های منعکس کننده متمرکز گردد.

حال که برای‌مان روشن شد که رادیاتورهای قرنیزی چگونه کار می کند و از چه چیزی تشکیل شده است می توانیم سراغ این برویم که قرنیز گرمایشی به درد چه کسانی می خورد و به چه کار می آید.

 
http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

چرا باید بجای بخاری یا شوفاژ از قرنیز حرارتی استفاده کنم؟

خب، تا به این جای کار برایتان توضیح دادیم که قرنیز حرارتی چیست و چگونه کار می کند، اکنون شاید این سوال برای‌تان پیش آمده باشد که چرا باید از این سیستم گرمایشی بجای سیستم های گرمایشی قبلی مثل بخاری یا شوفاژ استفاده کرد.

 
http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

در جواب این سوال باید به مزایای رادیاتور قرنیزی پرداخت و دونه دونه از آنها نام برد، اما اجازه دهید اینطور برایتان مسئله را روشن کنیم، اگر شما در خانه ی خود بخاری داشته باشید، شاید دائما این دردسرهای کوچک را دارید، مثلا همیشه بالای بخاری‌تان دوده گرفته و سقف سیاه شده است، یا این که در اوایل پاییز مجبور هستید که بخاریتان را کول کرده و سط خانه بگذارید و آن را وصل کنید و در اوایل بهار، دوباره همین داستان را خواهید داشت.  اگر بچه ی کوچک داشته باشید همیشه باید مراقب باشید که بخاری نزدیک نشود، از همه بدتر بخاری می تواند بسیار بسیار خطرآفرین باشد، لوله ی دودکش بخاری با گاز CO2  سالانه چندهزار قربانی می گیرد و یا نشت گاز آن ممکن است به انفجار منجر شود.

 
http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

اگر خانه ی شما شوفاژ داشته باشد باز دردسرهایی چون هزینه ی شارژ، تعمیرات و .... را خواهید داشت و البته نکته ی مهمی که هست این است که بخاری و شوفاژ به زحمت تا شعاع 7 متری خود را گرم می کنند، در صورتی که رادیاتور قرنیزی که در سرتاسر خانه کشیده شده نه فضایی از خانه ی شما را اشغال می کند، نه خطرهای بخاری را دارد و نه داستان های مربوط به هزینه ی شارژ و تعمیرات و وصل کردن و جمع کردن در فصول مختلف را دارد.

 http://www.bananews.ir

رادیاتور قرنیزی

یکی از بهترین شرکت های ارائه دهنده ی این محصول نیکسان است که به طور تخصصی ارائه دهنده ی محصولات گرمایشی، رادیاتورقرنیزی می باشد و تا کنون ده‌ها پروژه در منازل و ادارات داشته است. استفاده از حدود 70 فین آلومینیومی در هر متر از رادیاتورهای قرنیزی نیکسان از بزرگترین ویژگی های بارز محصولات این شرکت است.

احتمالا تا همین‌جا برای شما کافی بوده است تا متوجه شوید که با استفاده از این قرنیزهای حرارتی هم می توانید فضای بسیار زیادی را که قبلا با بخاری های گازی یا برقی اشغال می شد، دوباره در اختیار داشته باشید و هم اینکه می توانید با کمترین میزان مصرف انرژی بیشترین حرارت ممکن را دریافت کنید.

منبع:

http://www.meekhkoob.ir

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sat, 25 Feb 2017 09:59:46 +0330
بزرگترین و هوشمندترین برج جهان در دوبی احداث می شود http://www.bananews.ir/technology/technology-new/26231-بزرگترین-و-هوشمندترین-برج-جهان-در-دوبی-احداث-می-شود.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/26231-بزرگترین-و-هوشمندترین-برج-جهان-در-دوبی-احداث-می-شود.html

http://www.bananews.ir/اداره برق شیخ نشین دوبی اعلام کرد که بزرگترین و هوشمندترین برج جهان احداث می کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ این برج در مساحتی بالغ بر 1.5 میلیون فوت مربع احداث خواهد شد. این ساختمان شامل پنج برج است که بیش از 3500 کیلوات برق این برج‌ها با انرژی خورشیدی تامین خواهد شد.

این برج ها به سیستم هوشمند مجهز و دارای پارکینگ مسجد و سالن اجتماعات هستند.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sun, 06 Nov 2016 12:59:05 +0330
دستیابی به دانش فنی تولید کامپوزیت سیمانی ضد زلزله و انفجار http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25711-دستیابی-به-دانش-فنی-تولید-کامپوزیت-سیمانی-ضد-زلزله-و-انفجار.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25711-دستیابی-به-دانش-فنی-تولید-کامپوزیت-سیمانی-ضد-زلزله-و-انفجار.html

http://www.bananews.ir/پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران در تحقیقات اخیر خود کامپوزیت سیمانی منعطف مقاوم در برابر زلزله و انفجار عرضه کردند که قادر است سازه‌ها را در برابر زلزله مقاوم‌سازی کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حمیدرضا پاکروان، دانش‌آموخته دکتری رشته مهندسی نساجی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگر دوره پسا دکتری این دانشگاه اخیرا موفق به تولید کامپوزیت سیمانی منعطف مقاوم در برابر زلزله و انفجار شده است. تحقیقات تخصصی وی در زمینه تقویت محصولات پایه سیمانی با استفاده از الیاف و منسوجات است و نتایج آن در چندین مقاله علمی شامل مجلات معتبر خارجی و داخلی منتشر شده است.

وی هدف از اجرای این طرح تحقیقاتی را ساخت و توسعه کامپوزیت سیمانی شکل‌پذیر تقویت شده با الیاف پلیمری و بهبود خصوصیات شکل‌پذیری آن عنوان و اظهار کرد: در این پروژه همگام با محققان دنیا بر روی بهبود خصوصیات شکل پذیری یک نوع کامپوزیت سیمانی توانمند و شکل‌پذیر حاوی الیاف پلیمری (کامپوزیت سیمانی مهندسی شده ECC) مطالعه شده است.

پاکروان با بیان اینکه این کامپوزیت سیمانی با نام کامپوزیت سیمانی مهندسی شده ECC در دنیا شناخته شده است، توضیح داد: بیشترین نوع الیاف پلیمری که به صورت تجاری برای ساخت این نوع کامپوزیت سیمانی استفاده می‌شود، الیاف پلی وینیل الکل (PVA) بوده که دانش تولید آن منحصر به چند کشور محدود در دنیا است.

مجری طرح یادآور شد: در این تحقیقات استفاده از ترکیب الیاف پلی وینیل الکل و الیاف پلیمری تولید داخل جهت بهبود خصوصیات شکل پذیری کامپوزیت سیمانی مهندسی شده و همچنین کاهش مصرف الیاف پلی وینیل الکل مورد توجه قرار گرفته است.

وی درباره جزییات این فرایند اظهار کرد: در این تحقیق، الیاف پلی وینیل الکل و الیاف پلی پروپیلن (PP) را با ویژگی‌ها و خصوصیات مناسب به صورت مخلوط و به عنوان تقویت کننده در کامپوزیت سیمانی مورد استفاده قرار دادیم که نتایج به دست آمده، نشانگر بهبود شکل‌پذیری کامپوزیت‌های سیمانی تولید شده نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی حاوی یک جزء الیاف پلی وینیل الکل است.

این پژوهشگر با تاکید بر این که قیمت محصول کامپوزیت سیمانی جدید به دلیل جایگزینی نسبتی از الیاف پلی وینیل الکل با الیاف پلی پروپیلن که از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند، کاهش یافته است، گفت: کامپوزیت سیمانی با قابلیت شکل‌پذیری و جذب انرژی بیشتر در برابر بارهای خارجی نسبت به نمونه‌های پیشین، تولید شده است که ضمن کاهش وزن سبک، از مقاومت بالایی برخوردار است.

مجری طرح در تشریح مزایا و کاربردهای محصول نهایی این طرح گفت: این محصول کامپوزیتی به دلیل وجود الیاف با ویژگی‌های مناسب و همچنین مواد ترکیبی تشکیل دهنده، دارای مقاومت بسیار زیاد و قابلیت شکل پذیری مناسب در برابر بارهای خمشی و کششی است که با توجه به خصوصیات مکانیکی و جذب انرژی بالا در برابر بارهای خارجی، کاربردهای ضربه‌ای، انفجاری و ارتعاشی ویژه‌ای دارد.

وی قابلیت استفاده به صورت لایه‌های نازک جهت مقاوم سازی سازه‌ها را از دیگر مزیت‌های این محصول کامپوزیتی برشمرد و تاکید کرد: این محصول کامپوزیتی می‌تواند برای مقاوم سازی سازه‌ها در برابر زلزله مورد استفاده قرار گیرد.

پاکروان ضمن مقایسه نمونه داخلی تولید شده در این طرح با نمونه‌های خارجی به ذکر تفاوت‌های آنها پرداخت و افزود: پیش از این ساخت نمونه‌های کامپوزیت سیمانی مهندسی شده ECC توسط محققان محدود در دنیا مورد توجه قرار گرفته و در کشور آمریکا نیز به ثبت جهانی رسیده است؛ اما در کامپوزیت‌های سیمانی آنها تنها از یک جزء الیاف شامل الیاف پلی وینیل الکل استفاده شده، درحالیکه ما در پروژه خود از ترکیب الیاف پلی وینیل الکل و الیاف پلی پروپیلن همراه با بهبود خصوصیات جذب انرژی و شکل‌پذیری محصول کامپوزیتی استفاده کرده‌ایم.

وی یادآور شد: همچنین در مطالعاتی که انجام دادیم، پتانسیل الیاف پلیمری تولید داخل (الیاف پلی پروپیلن) جهت کاربرد در تقویت محصولات سیمانی شناسایی شد که می‌توانند عملکرد مناسبی به صورت مخلوط در ساخت بتن‌های تقویت شده داشته باشند.

پاکروان در بیان جنبه‌های ابتکاری طرح تحقیقاتی خود گفت: در این طرح برای اولین بار استفاده از مخلوط الیاف پلیمری با توجه به ویژگی‌های مورد نیاز در ساخت کامپوزیت سیمانی مورد توجه قرار گرفت و این مخلوط الیاف توانست به مقدار قابل توجهی خصوصیات شکل‌پذیری کامپوزیت سیمانی را افزایش دهد. همچنین در این طرح، از مخلوط الیاف استفاده شده که این امر تا دو برابر افزایش شکل‌پذیری کامپوزیت را در پی داشته است.

این طرح با همکاری مسعود لطیفی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر مسعود جمشیدی از دانشگاه علم و صنعت ایران انجام گرفته است و فاز تکمیلی آن نیز همچنان در دوره پسادکتری پاکروان ادامه دارد تا ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشتری از این نوع کامپوزیت سیمانی تولید شده، مورد بررسی و استفاده قرار گیرد.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Mon, 22 Aug 2016 18:59:26 +0430
معرفی 10فناوری نانو با کاربرد در صنعت ساختمان http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25704-معرفی-10فناوری-نانو-با-کاربرد-در-صنعت-ساختمان.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25704-معرفی-10فناوری-نانو-با-کاربرد-در-صنعت-ساختمان.html

http://www.bananews.ir/ده محصول و فناوری از محصولات فناوری نانو در شانزدهمین نمایشگاه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان معرفی شدند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان که با مشارکت 837 شرکت داخلی و 372 شرکت خارجی از 23 کشور جهان برگزار شد، شرکت‌های حاضر محصولات خود را در قالب گروه‌های کالایی تولید ابزارآلات، تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی، در و پنجره، شیشه و ماشین آلات وابسته، مصالح ساختمانی پایه تونل، سد، راه، زهکشی و آبیاری، سنگ‌های ساختمانی، لوله و اتصالات، یراق آلات ساختمانی، پوشش سقف و دیوار و قطعات پیش ساخته، حمام، سونا، آشپزخانه، سیستم تصفیه فاضلاب، دکوراسیون، نماسازی، پوشش‌های کف و درهای اتوماتیک عرضه کردند.

در این نمایشگاه نیز در غرفه فناوری نانو 10 محصول و فناوری از محصولات فناوری نانو در حوزه صنعت ساختمان عرضه شد که شامل کاشی و سرامیک آنتی باکتریال، نانوسیل الوان، لوله و اتصالات ساختمانی از جنس UPVC، لوله‌های بی‌صدای فاضلاب، کفپوش‌های رزینی مقاوم در برابر سایش، نانو بتن سبک سازه‌ای، رنگ ضد خش ترافیکی، رنگ ترک تزئینی، پروفیل در و پنجره UPVC و نانو پوشش‌ها می‌شود.

رنگ ضد خش ترافیکی از ماندگاری و عمر بالا در سطح معابر، افزایش مقاومت به سایش و کارائی بهتر برخوردار است؛ ضمن آن که رنگ‌های ترک تزئینی قابلیت ترمیم صدمات سطحی در دراز مدت بدون رنگ آمیزی مجدد و اجرا بر روی سطوح رنگ پذیر پلاستیکی بدون نیاز به آستر دارد.

پروفیل در و پنجره UPVC نیز از ویژگی‌هایی چون افزایش مقاومت ضربه‌ای طبق استاندارد ملی محصول، افزایش دوام محصول و افزایش مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش برخوردار است.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sun, 21 Aug 2016 04:59:57 +0430
برج‌های معلق در سال 2250 http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25063-برج‌های-معلق-در-سال-2250.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25063-برج‌های-معلق-در-سال-2250.html

http://www.bananews.ir/وبسایت "ایولو" ایده یک برج آینده نگرانه مفهومی را مطرح کرده که در دو قرن دیگر با افزایش شدید جمعیت زمین و کمبود فضای کشاورزی برای تولید مواد غذایی، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ تصور کنید در سال 2250 میلادی تمام نقاط کره زمین به اماکن شهری تبدیل شده و حدود 50 میلیارد نفر بر روی آن زندگی می‌کنند. هرچند فناوری‌های جدیدی برای تولید غذا به روش‌های مختلف وجود دارد ولی فضایی برای کشاورزی باقی نمانده و انسانها همه جا را برای سکونت در نظر گرفته اند.

براساس ایده این سایت آسمان خراش معلق آینده نگرانه Plantage Skyhanger مشکل غذا و فضای سکونت را رفع خواهد کرد.

این برج مفهومی دارای خاک واقعی، غذای حقیقی، نور و گونه‌های مختلف گیاهان ارگانیک با مزارع عمودی است که از فضا بر سر شهر آویزان خواهند شد.

این برج دارای سبزیجات تازه و محصولات غذایی مختلف بوده و ساختاری سبک به دلیل معلق بودن دارد. زمین‌ها مدور و فشرده بوده و آبیاری آنها از طریق سقف انجام می‌شود. بذرها هم به صورت مصنوعی در آزمایشگاه در طبقات بالای آسمان‌خراش تولید می‌شوند.

بذر گیاهان ارگانیک در ایستگاه فضایی ذخیره شده و خاک مورد نظر بعد از مراحل مختلف دوباره به طبیعت بازگردانده می‌شود. این برج از نور طبیعی مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌کند و دارای شیشه‌های بزرگ نیمه شفاف ETFE است. البته ساختمان شامل فیبرهای نوری بوده که نور را در طول روز به درون ساختمان هدایت می‌کند. از باد و نور خورشید برای عملکردهای مختلف و ذخیره انرژی استفاده می‌شود و در واقع اتلاف انرژی این ساختمان صفر است.

این ایستگاه کشاورزی فضایی گونه‌های مختلف گیاهی داشته و بذرها قرن‌ها برای استفاده ذخیره شده و شرایطی مشابه قرار گرفتن و تولید محصول در زمین دارند.

ساختار این برج معلق سبک‌وزن بوده و توسط راکت و آسانسور فضایی قابل دسترس است. کف این برج مکانی برای رشد ماهیان است. این ایستگاه قابلیت جمع‌آوری زباله‌های فضایی را دارد، فیبرهای نانوکربن آن جدا شده، برج از فضا به زمین انتقال یافته و آبرفت‌های آن به بستر رودخانه ریخته می‌شود و سپس برای سفر به فضا آماده می‌شود. این ایستگاه با چرخش زمین هماهنگ است.

آب نوسانات برج و حرکت پاندول مانند آن را از بین می برد. با حذف این مورد جریان آب و موج لازم برای حیات موجودات آبزی فراهم می‌شود. چرخش طناب‌های نگهدارنده در دو جهت نیز موجب تحمل بار این برج می‌شود. سه کابل در داخل موجب ایستایی فضای داخل شده که بلندی آنها 35 هزار و 786کیلومتر است.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sat, 28 May 2016 15:24:28 +0430
ساخت اولین ساختمان چاپ سه‌بعدی جهان در دبی http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25058-ساخت-اولین-ساختمان-چاپ-سه‌بعدی-جهان-در-دبی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/25058-ساخت-اولین-ساختمان-چاپ-سه‌بعدی-جهان-در-دبی.html

http://www.bananews.ir/اولین ساختمان اداری چاپ سه بعدی جهان در دبی افتتاح شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ این ساختمان که اندازه آن 250 متر مربع است با هزینه‌ای بالغ بر 140 هزار دلار و تنها در طول 17 روز ساخته شده است.

 

برای ساخت این ساختمان اداری از یک چاپگر سه بعدی غول پیکر و یک ترکیب خاص از بتن، پلاستیک تقویت شده با الیاف گچ و شیشه استفاده شده است.

با وجود اینکه این چاپگر دارای اندازه بسیار بزرگی است (36.5 متر در 12.2 متر) برای نظارت بر روند تکمیل این پروژه تنها به یک کارمند نیاز بوده است. بقیه افراد تیم سازنده این ساختمان نیز در حدود 18 نفر و شامل مهندسان برق و مکانیک بوده اند.

به گفته مقامات دبی این اولین ساختمان چاپ سه بعدی در جهان بوده و آنها تصمیم دارند تا در آینده نزدیک این ساختمان را به یک موزه تبدیل کنند.

این بنا تنها یک ساختمان معمولی نیست بلکه یک اداره با تعدادی کارمند است.

دبی قصد دارد تا 25 درصد از ساختمانهای خود را تا سال 2030 با روش چاپ سه بعدی بنا کند.

کارشناسان این پروژه ادعا می کنند که رقم صرف شده برای بنا کردن این ساختمان بسیار کمتر از ساخت ساختمان با روشهای معمول است.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Thu, 26 May 2016 11:48:57 +0430
شهری که فقط با انرژی خورشیدی کار می کند http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24879-شهری-که-فقط-با-انرژی-خورشیدی-کار-می-کند.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24879-شهری-که-فقط-با-انرژی-خورشیدی-کار-می-کند.html

http://www.bananews.ir/در آمریکا شهری ساخته شده است که ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیازش را از خورشید تأمین می کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir شرکتی موسوم به Kitson & Partners پروژه جاه طلبانه شهری که ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیازش از خورشید تأمین می شود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده و حالا مدیرعامل آن می گوید: کمتر از یک سال دیگر نخستین گروه از ساکنان این شهر در خانه های خود مستقر می شوند تا زندگی جدیدی را تجربه کنند.

این شهر فوق مدرن که می توان آن را پایدارترین شهر دنیا نیز به شمار آورد در ایالت فلوریدا واقع شده که زمین آن به قیمت چند صد میلیون دلار از شخصی خریدارس شده و حالا برای ساخت شهری جدید و متفاوت به کار گرفته شده است.

برق مورد نیاز ساکنان این شهر از تأسیسات تولید برق خورشیدی ۷۴.۵ مگاواتی تأمین می شود.

خانه ها و ساختمانهای اداری و تجاری که در این شهر ساخته می شوند مجهز به پیشرفته ترین سلولهای خورشیدی هستند تا از این طریق آن دسته از افرادی که به برق پاک بیشتری نیاز داشته باشند بتوانند آن را به دست آورند.

گذشته از استفاده از انرژی خورشید، مقامات این شهر در نظر دارند تا با کنار گذاشتن رانندگی به معنای شناخته شده آن، از سیستم نوینی استفاده کنند که مبتنی بر اپلیکیشنی شبیه Uber است. در این سیستم نوین از خودروهای کرایه ای برای جابجایی استفاده شده و جالب اینکه در اختیار گرفتن خودرو به این شکل به طرز کاملا هوشمندانه خواهد بود.

مقامات این شهر اعلام کرده اند که این پروژه را با توجه به نحوه به کارگیری خودروهای برقی و خودکار می سازند.

پس از تکمیل شدن این شهر، ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر در فاز نخست و در نهایت ۵۰ هزار تن در آن ساکن خواهند شد.

 

مهر

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sat, 07 May 2016 08:54:01 +0430
نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران تهیه شد http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24493-نقشه-لرزه-زمین‌ساخت-ایران-تهیه-شد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24493-نقشه-لرزه-زمین‌ساخت-ایران-تهیه-شد.html

http://www.bananews.ir/نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران به همت کارشناسان گروه لرزه ‌زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir هدف از تهیه نقشه لرزه‌ زمین‌ساخت شناخت بهتر همبستگی مکانی داده‌های زمین‌شناختی و زلزله‌شناختی عنوان شده است که تحلیل هر چه بهتر از خطر زمین‌لرزه وابسته به شناخت کافی از این همبستگی و مقایسه و تفسیر اسلوب‌دار لایه‌های اطلاعاتی نقشه لرزه زمین‌ساخت است.

پروژه پایگاه اطلاعاتی لرزه زمین‌ساخت ایران که نقشه حاضر یکی ازخروجی‌های آن است، با هدف تحلیل خطر پهنه ایران‌زمین، ارائه مدل لرزه زمین‌ساخت کشور و کمک در کاهش خسارت ناشی از زمین‌لرزه‌ها و نیل به سوی توسعه هر چه پایدارتر تعریف شده است.

نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران ویژگی‌های لرزه‌خیزی، گسل‌های فعال، تنش و واتنش منطقه‌ای و نرخ‌های جابجایی و لغزش گسل‌ را نشان می‌دهد که برای برآورد تحلیل خطر زمین‌لرزه در گستره ایران‌زمین دارای اهمیت فراوان است. ساختار و جنبش‌شناختی پوشش رسوبی و پوسته شکننده از دیگر اطلاعات مهم برای مدل لرزه زمین‌ساختی و تحلیل خطر هستند که به طور نسبی برای پهنه کشور ناشناخته باقی مانده است. نقشه تحلیل خطر زمین‌لرزه ایران به شکل جداگانه تهیه و منتشر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بهنام اویسی، محمد صادقی، رضا علیخانزاده، نیره صبور و دنیا هیبتی از کارشناسان گروه لرزه ‌زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این نقشه تلفیقی را تهیه کرده‌اند.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sat, 12 Mar 2016 18:05:44 +0330
کتابخانه شیشه‌ای منحصر به فرد در بلغارستان http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24345-کتابخانه-شیشه‌ای-منحصر-به-فرد-در-بلغارستان.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24345-کتابخانه-شیشه‌ای-منحصر-به-فرد-در-بلغارستان.html

http://www.bananews.ir/شعبه هنگ کنگ شرکت معماری TheeAe برنامه کاملی برای شرکت در رقابت کتابخانه وارنا بلغارستان ارائه کرد و طرح پیشنهادی این شرکت جایزه نخست این جشنواره را به خود اختصاص داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛  این طرح ترکیبی از 6 کتابخانه منطقه‌ای در یک واحد است. این ساختمان دارای سقف شیب مانند برای جذب و بازتاب نور خورشید به ساختمان‌های اطراف است.

این کتابخانه در فضای 5000 متر مربع طراحی شده که بیشترین مقدار این فضا در طبقه پنجم است. کتاب‌ها در قفسه‌های عمودی شفاف در مرکز این سازه بوده و دسترسی به کتب برای عموم راحت است. بقیه ساختمان با فلز سفید رنگ باله مانند برای توزیع نور خورشید بر اساس جهت آن پوشیده شده است.

فضای زیرزمین نیز با انبار مرکزی مرتبط است و به بازدیدکنندگان اجازه حضور در کتابخانه حتی در زمان پارک کردن خودرو را می‌دهد. همچنین طبقه دوم دارای ورودی لابی، سالن همایش و اتاق کارکنان است دسترسی به انبار و مرکز ساختمان نیز از قسمت عمومی تفکیک شده است.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sun, 28 Feb 2016 16:44:31 +0330
ساخت آسانسور شیشه‌ای برای بازدید کتیبه داریوش http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24319-ساخت-آسانسور-شیشه‌ای-برای-بازدید-کتیبه-داریوش.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/24319-ساخت-آسانسور-شیشه‌ای-برای-بازدید-کتیبه-داریوش.html

http://www.bananews.ir/مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون از طرح ساختن یک آسانسور شیشه‌ای برای بازدید بهتر از کتیبه داریوش خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ دکتر حسین راعی اظهارکرد: در حال حاضر یک پلن مدیریتی در بازه 5 ساله برای کتیبه ثبت جهانی شده داریوش در بیستون تعریف کرده‌ایم که آن را با همکاری سازمان جهانی یونسکو و سازمان باستان‌شناسی آلمان پیش می‌بریم.

وی ادامه داد: همچنین یک هیات ‌امنا برای مجموعه ثبت جهانی شده بیستون در نظر گرفته‌ایم که ریاست آن به عهده استاندار کرمانشاه است و موضوعات مربوط به این اثر جهانی باید در این هیات امناء نیز به تصویب برسد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون اظهارکرد: با هماهنگی به عمل آمده کلیه امور مربوط به کتیبه داریوش که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است را به سازمان باستان شناسی آلمان واگذار کرده‌ایم.

راعی خاطرنشان کرد: بر این اساس سازمان باستان شناسی آلمان کلیه هزینه‌های لازم برای مطالعات، مرمت، نگهداری و حفاظت از این اثر برجسته را متقبل شده است.

وی یادآور شد: سازمان باستان شناسی آلمان هر ساله بودجه قابل توجهی را به مباحث باستان شناسی در منطقه خاورمیانه اختصاص می‌دهد که در شرایط کنونی که شاهد جوناامنی در سطح منطقه هستیم، این سازمان ترجیح داده که در ایران و در کتیبه داریوش اقدام به فعالیت کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون اظهارکرد: یکی از کارهایی که قرار شده سازمان باستان شناسی آلمان در کتیبه داریوش انجام دهد بحث لیفت شیشه‌ای است.

راعی افزود: در حال حاضر یک پلکان فلزی در کنار کتیبه داریوش نصب شده که پژوهشگران و باستان شناسان از آن برای بازدید و مطالعه کتیبه استفاده می کنند که به لحاظ منظری چهره‌ای نازیبا به مجموعه داده است.

وی گفت: قرار شده به جای این پلکان فلزی، سازمان باستان شناسی آلمان با مطالعه و بررسی‌های لازم، یک آسانسور شیشه‌ای طراحی و نصب کند که پژوهشگران و باستان شناسان بتوانند از آن استفاده کنند.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Thu, 25 Feb 2016 08:11:05 +0330
ساخت بزرگترین باغچه عمودی جهان در تهران http://www.bananews.ir/technology/technology-new/23853-ساخت-بزرگترین-باغچه-عمودی-جهان-در-تهران.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/23853-ساخت-بزرگترین-باغچه-عمودی-جهان-در-تهران.html

http://www.bananews.ir/بلندترین باغچه خود ایستای جهان با پهنای 50 متر و ارتفاع حدودی 25 متر در تهران ساخته شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir اجرای باغچه‌های عمودی (wall garden) روشی است که در جهت زیبا سازی فضاهای شهری بسیار مناسب و کارآمد به نظر می رسد که باغچه‌ای با پهنای 50 متر و ارتفاع حدودی 25 متر به صورت خود ایستا که بلندترین نمونه ساخته شده با روش گلدان (container) در کل کشور و حتی جهان محسوب می‌شود در تهران ساخته شده است.

این پروژه شامل 11 عدد ستون فلزی است که به صورت خود ایستا (بدون هر گونه اتصال پشتی) بر روی یازده عدد شمع بتنی قرار گرفته است. همچنین تیرهای خرپایی افقی نیز در ترازهای متناسب طراحی، ساخته و اجرا شده اند. سازه این باغچه به گونه ای است که به صورت خود ایستا قابلیت تحمل صدها تن وزن را داراست و همچنین در مقابل وزش بادهای شدید و زلزله نیز مقاوم است.

{jathumbnail off}

http://www.bananews.ir/

بر اساس اطلاعات سایت وزارت راه و شهرسازی حدود 1000 عدد گلدان (container) به منظور سبز کردن سطح دیواره، روی سازه نصب شده اند. به منظور جلوگیری از یخ زدگی ریشه های گیاهان در فصل زمستان، این گلدان ها از جنس فایبر گلاس سه جداره ساخته شده اند. به دلیل اهمیت زیبایی شناسی این سازه گیاهانی که انتخاب شده اند از نوع همیشه سبز (always green) هستند. به علاوه به دلیل اینکه امکان پوشش دادن آن ها در فصول سرد وجود ندارد و در معرض وزش باد نیز قرار دارند، گیاهانی کاشته شده اند که در مقابل سرما و باد مقاوم هستند.

http://www.bananews.ir/

به منظور نگهداری مناسب از گیاهان، دسترسی های افقی و عمودی به گونه ای پیش بینی شده است که باغبان به راحتی می تواند به گیاهان رسیدگی کند. برای برقراری این مسیرها از فضای خالی پشت گلدانها استفاده شده است. فضای ایجاد شده توسط این راهروها مانع نفوذ رطوبت به سازه مجاور می شود.

آبیاری گیاهان این سازه به صورت اتوماتیک و با برخورداری از سنسورهای کنترل رطوبت و کنترل یخ زدگی، به شکل قطره ای انجام می شود. با وجود این سیستم آبیاری قطره ای کوددهی و یا اضافه کردن هر گونه مواد افزودنی به راحتی میسر است. وجود آبپاش های مه پاش نیز به صورت همزمان باعث تلطیف هوای اطراف باغچه می گردد.

http://www.bananews.ir/

کلیه قسمت های متحرک موجود در سازه و گلدان ها، به منظور جلوگیری از پرتاب شدن در اثر تکان های شدید و یا باد، توسط کابل به بدنه فلزی سازه متصل شده اند. همچنین برای انتقال گلدان ها از جرثقیل های کوچک که در بالاترین قسمت سازه نصب شده اند، استفاده می شود.

با توجه به آنکه اکثر ساختمان های شهر تهران دارای مناظر نامطلوب از دیوارهای ساختمان های همجوار به شکل نامناسبی پوشش دهی شده‌اند، لذا با اجرای سازه های عمودی سبز می توان نقش به سزائی در زیبا سازی منظر شهری ایفا کرد. در عین حال اجرای همه گیر این باغچه ها می تواند در بهبود کیفیت هوای شهر بسیار موثر واقع شود.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Mon, 11 Jan 2016 15:41:46 +0330
این خانه‌ها ایران آینده را واردکننده انرژی می‌کند! http://www.bananews.ir/technology/technology-new/23223-این-خانه‌ها-ایران-آینده-را-واردکننده-انرژی-می‌کند.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/23223-این-خانه‌ها-ایران-آینده-را-واردکننده-انرژی-می‌کند.html

http://www.bananews.ir/بیش از 17 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد که 15 میلیارد دلار انرژی در آنها هدر می‌رود و به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اگر این روند ادامه یابد در دهه‌های آینده ایران به واردکننده انرژی تبدیل می شود.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir بر اساس قانون، شناسنامه فنی مبنایی است برای صدور پایان کار و طبق مقررات ملی ساختمان، شهرداری زمانی می تواند اقدام به صدور پایان کار کند که تمامی ضوابط و استانداردهای ساخت و ساز شامل مصالح، اجزاء، طراحی و... را رعایت و به تایید استاندارد رسانده باشد.

با این‌که رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به همکاری معاونت شهرسازی در خصوص رعایت مقررات ملی ساختمان و مبحث 19 که عایق‌بندی ساختمان و جلوگیری از هدررفت انرژی است، تاکید دارد، آمارهای جدید نشان می دهد حتی در ساخت و سازهای جدید توجه قابل قبولی به بهینه‌سازی مصرف انرژی صورت نمی‌گیرد.

در این خصوص سید مهدی هاشمی رییس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور معتقد است: به دلیل اجرایی نشدن طرح شناسنامه فنی ملکی و عدم سخت گیری در اجرای ضوابط و مقررات ساخت و ساز، معمولا مهندس ناظر برگه ای را امضا و ادعا می کند که تمامی مقررات ساختمان در ساختمان رعایت شده و شهرداری براساس آن پروانه پایان کار صادر می کند، در حالیکه انتظار اصلی شناسنامه فنی، رعایت 100 درصدی مقررات ملی ساختمان است.

ارزیابی اثرات اقتصادی و زیست محیطی، طرح‌های مدیریت شهری، آموزش و فرهنگ‌سازی، تهیه پیوست‌های زیست محیطی و ملزم کردن پیمانکاران به رعایت این پیوست‌ها از جمله راهکارهایی است که می‌تواند از یک سو بهینه‌سازی مصرف انرژی و از سوی دیگر کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را به دنبال داشته باشد.

یک کارشناس ایمنی ساختمان می‌گوید: مردم و بهره برداران باید بدانند ساختمانی که تحویل می گیرند بگونه‌ای ساخته شود که مصرف انرژی در آن کم باشد و انرژی زیادی برای گرمایش و سرمایش محیط خانه صرف نشود. اگر آن‌گونه نبود و مصرف انرژی مصرفی برای گرمایش و سرمایش ساختمان خیلی بالاتر از حد طبیعی و نرمال بود، می‌تواند به پشتوانه قانون نزد مراجع قانونی از سازنده ساختمان اعاده حق کند، سازندگان ساختمان، ساختمان های با کیفیت تر از نظر کاهش مصرف انرژی و دوستدار محیط زیست خواهند ساخت.

اما راهکارهای جلوگیری از اتلاق انرژی در ساختمان چیست؟ استفاده از مصالح ساختمانی مناسب، قرار دادن پنجره ها در سمت جنوب ساختمان تا حد امکان، رفع موانع ورود نور و گرمای خورشید، حذف پنجره های غربی تا حد امکان، عایق کاری، حفاظت پنجره ها با استفاده از پرده، نصب پنجره های دوجداره، استفاده از نورگیرهای کوچک، گرفتن درز درها و پنجره ها به کمک نوارهای درزگیر، نصب دریچه در دودکش شومینه‌ها و دودکش بخاری‌ها در هنگامی که از آنها استفاده نمی‌شود، انتخاب وسیله گرمایشی متناسب با نوع ساختمان، بیشترین استفاده از نور طبیعی، رنگ‌آمیزی ساختمان با رنگ‌های روشن، استفاده از لامپ‌های مهتابی یا کم‌مصرف، پرهیز از نصب لامپ‌های متعدد و نهایتا انتخاب مجری ذی‌صلاح از راهکارهای جلوگیری از اتلاف انرژی هستند.

به گفته رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ایران بر اساس آیین‌نامه ماده‌۱۸ اصلاح قانون مصرف موظف است از همه ساختمان‌ها ارزیابی داشته باشد و ظرف چهار سال باید بهسازی مصرف انرژی ساختمان‌های دولتی که حجم وسیعی است و زمان زیادی را نیز به خود اختصاص می‌دهد به پایان برسد.

شکرچی زاده با اعلام تشکیل مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی مشترک بین ایران و آلمان گفت: در حال حاضر در حال تدوین سند جامع مصرف انرژی ساختمان و حمل‌ونقل هستیم و طبق آن سند ایران باید بتواند تا سال ۲۰۵۰، ۸۰ درصد مصرف انرژی را کاهش دهد.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Mon, 09 Nov 2015 09:06:05 +0330
مذاکره با شرکتی انگلیسی جهت ورود تکنولوژی ساخت سریع ساختمان http://www.bananews.ir/technology/technology-new/23003-مذاکره-با-شرکتی-انگلیسی-جهت-ورود-تکنولوژی-ساخت-سریع-ساختمان.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/23003-مذاکره-با-شرکتی-انگلیسی-جهت-ورود-تکنولوژی-ساخت-سریع-ساختمان.html

http://www.bananews.ir/نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: با یک تیم سرمایه گذار انگلیسی مذاکراتی جهت ورود تکنولوژی ساخت سبک و سریع ساختمان انجام شده است و امیدواریم این مذاکرات به سرانجام برسد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irسید شریف حسینی اظهار کرد: این شرکت توانایی ساخت سریع ساختمان، ارزان قیمت و با مقاومت بالا را دارد به گونه‌ای که در یک روز می‌تواند یک طبقه را با کیفیت و مقاومت بسیار مطلوب بسازد.

وی افزود: این تکنولوژی برای ساخت شهرک‌های جدید بسیار مناسب است زیرا با سرعت بسیار بالا می‌تواند ساختمان‌هایی تا 24 طبقه را با کیفیت بالا احداث کند.

حسینی تصریح کرد: پس از توافقات اولیه که با این شرکت انگلیسی انجام گرفت، چنانچه این توافقات به خوبی ادامه پیدا کند و تصمیمات مناسبی در کشور در این زمینه اتخاذ شود، این تکنولوژی در استان خوزستان وارد و مستقر خواهد شد.

وی ادامه داد: ایجاد این کارخانه در استان کمک مناسبی به اشتغال خواهد کرد زیرا این کارخانه برای فعالیت خود به دو ماده اولیه سیمان و پتروشیمی نیاز دارد که خوشبختانه هر دو ماده اولیه در استان تولید می‌شود.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sat, 17 Oct 2015 12:39:24 +0330
لزوم ورود تکنولوژی خارجی به بخش مسکن http://www.bananews.ir/technology/technology-new/22804-لزوم-ورود-تکنولوژی-خارجی-به-بخش-مسکن.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/22804-لزوم-ورود-تکنولوژی-خارجی-به-بخش-مسکن.html

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن بر لزوم ورود سرمایه و تکنولوژی خارجی به بخش ساخت و ساز در شرایط پساتحریم تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، سهیل آل رسول اظهار کرد: با توجه به فضای پساتحریم و رفت و آمد گروه‌های تجاری خارجی به ایران، دو اتفاق ناشی از این حضور باید در بخش مسکن رخ دهد؛‌ یکی جذب سرمایه‌های خارجی و دیگری انتقال تکنولوژی به بخش ساخت و ساز است.

وی افزود: رایزنی‌هایی که بعد از امضای برجام در بخش مسکن صورت گرفته بیشتر از سوی وزارت راه و شهرسازی بوده و سازمان نظام مهندسی به عنوان متولی بخش ساخت و ساز در این زمینه منفعل عمل کرده و گزارشی در این خصوص به جامعه صنفی و مهندسان ارایه نشده است.

این عضو هیات مدیره کانون مهندسان فارغ‌التحصیل دانشکده فنی تبریز با بیان این‌که دولت هرآن‌چه داشته در مسکن مهر هزینه کرده است، گفت: رونق بخش مسکن با منابع مالی دولتی تقریبا غیرممکن است. پس باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری خارجی برویم و در عین حال از طریق انتقال مدیریت ساخت، هزینه‌ها را بهینه کنیم.

آل رسول به فاصله‌ی تکنولوژی بخش ساخت ساز در کشور با استانداردهای روز دنیا اشاره و خاطرنشان کرد: ساخت و ساز در کشور ما از چند جنبه محیط زیست، صرف آب زیاد در پروژه‌های ساختمانی و نیز مدیریت مصرف انرژی در ساختمان دچار مشکل است. ما در مصرف برق و آب خانگی با استانداردهای روز دنیا خیلی فاصله داریم که باید این شکاف برداشته شود.

به گفته وی ما هم‌اکنون واردکننده محصولات نهایی بخش ساخت و ساز هستیم اما تکنولوژی را وارد نمی‌کنیم. لذا انتظار این است که در فضای پساتحریم به سمت ورود دانش و تکنولوژی‌های مدرن برویم.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sun, 27 Sep 2015 11:38:27 +0330
سانتریفیوژ آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله راه اندازی شد http://www.bananews.ir/technology/technology-new/22646-سانتریفیوژ-آزمایشگاه-پیشرفته-مهندسی-زلزله-راه-اندازی-شد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-new/22646-سانتریفیوژ-آزمایشگاه-پیشرفته-مهندسی-زلزله-راه-اندازی-شد.html

http://www.bananews.ir/دستگاه سانتریفیوژ آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به صورت مقدماتی راه اندازی شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، با عملیاتی سازی این دستگاه که دارای شعاع پلاتفرم ۳،۴ متر و ابعاد محفظه آزمایشگاهی ۰٫۸*۱ متر و دارای ظرفیت باربری ۱۵۰۰ کیلوگرم جهت اعمال شتاب تا g100 و ظرفیت باربری ۸۵۰ کیلوگرم در حداکثر شتاب g130 است ایران به جمع معدود کشورهایی می پیوندد که قابلیت ارائه خدمت در این حوزه به مراکز صنعتی در سطح ملی و بین المللی را دارند.

محور اصلی این دستگاه در درون محفظه استوانه ای از بتن مسلح زره پوش به قطر خارجی ۷،۶ متر و ضخامت ۳۰ سانتیمتر نصب شده و ابنیه پیرامونی این محفظه به زیربنای ۱۷۰ متر مربع و در دو طبقه به گونه ای طراحی و اجرا شده که مسائل ایمنی و زیست محیطی پرسنل شاغل و ساکنان پیرامونی آن به نحو مناسب تأمین شود.

مرحله اول راه اندازی دستگاه سانتریفیوژ در بهار ۱۳۹۴ با نصب تابلوی برق و سیم کشی های مربوطه و انجام تست های سرد و گرم، با موفقیت انجام شد. مرحله دوم راه اندازی این دستگاه شامل نصب موتور و پمپ روغن هم هفته گذشته پایان یافت.

گفتنی است این دستگاه در سال ۱۳۸۱ از یک شرکت فرانسوی خریداری شده بود اما به دلیل امتناع شرکت سازنده از راه اندازی آن در سالیان گذشته، این امر توسط متخصصان داخلی در داخل کشور انجام شد.

گفتنی است طرح احداث بزرگترین آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله خاورمیانه در شمال تهران با گذشت حدود سه سال از آغاز فاز اول پروژه بالغ بر 48 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

این طرح که مراحل اجرایی فاز اول آن در حال تکمیل است از خرداد ماه 1391 با هدف ایجاد آزمایشگاه‌هایی قابل رقابت با نمونه‌های مشابه در دنیا با اتکا به امکانات و توانمندی‌های داخلی در حال اجراست و به رغم شرایط بسیار سخت حاکم بر طرح‌های عمرانی تا 48 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

{jathumbnail off}

http://www.bananews.ir/

با تجهیز 100 درصدی کارگاه، تاکنون حجم خاکبرداری طرح در حدود ۱۶ هزار متر مکعب، حجم آرماتوربندی انجام شده در حدود هزار تن، حجم قالب بندی فولادی انجام شده ۴۳۰۰ متر مربع، حجم بتن‌ریزی انجام شده ۵۶۰۰ متر مکعب و حجم سازه فولادی نصب شده در حدود ۴۰۰ تن بوده است.

همچنین ابنیه ساختمان آزمایشگاه سانتریفیوژ و فونداسیون میز لرزان طرح از سوی پیمانکار تحویل موقت شده و تجهیزات دستگاه سانتریفیوژ نصب شده و در شرف راه‌اندازی کامل است.

آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در زمینی به وسعت ۷۶۰۰ مترمربع در شمال تهران (سوهانک) در حال احداث است. زیربنای فاز اول این مجتمع آزمایشگاهی ۸۰۰۰ مترمربع پیش بینی شده که شامل مجموعه عملیاتی آزمایشگاه‌های مذکور است. فاز دوم طرح بالغ بر ۱۲۰۰۰ مترمربع است که شامل بناهای اداری، پژوهشی و پشتیبانی خواهد بود.

http://www.bananews.ir/

این آزمایشگاه امکان پاسخگویی به نیازهای تحقیقاتی محققان ایران و منطقه را در حوزه‌های مختلف مهندسی زلزله، سازه، خاک و ارتعاشات فراهم خواهد کرد.

به گفته مسئولان پژوهشگاه، امکانات پیش‌بینی شده در این آزمایشگاه به نحوی طراحی شده‌اند که نه تنها در زمینه‌های مختلف مرتبط با مهندسی زلزله و صنعت ساخت وساز کشور بی همتا است، بلکه امکان به کارگیری تجهیزات آن برای صنایع زیر بنایی کشور همانند صنایع دفاعی، نفت و پتروشیمی، آب و برق، صنعت هسته‌ای و همچنین صنایع متوسط و سبک فراهم خواهد شد.

این آزمایشگاه از سه بخش عمده کف قوی و دیوار عکس‌العمل، میز لرزان شش مولفه‌ای و دستگاه سانتریفیوژ تشکیل شده است.

 

ایسنا

]]>
فناوریهای نوین ساخت و ساز Sat, 12 Sep 2015 12:12:39 +0430