http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه صنفی سازمان نظام مهندسی

سازمان نظام مهندسی ساختمان

طی انتخاب هیات رئیسه جدید / مهندس امید محمودی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان شد

http://www.bananews.ir/انتخابات هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان برگزار شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ این انتخابات که به استناد ماده 71 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان برگزار گردید با اکثریت آراء اعضاء جدید هیأت رئیسه سازمان نظام مهندسی کردستان بمدت یکسال انتخاب شدند.

در این انتخابات مهندس امید محمودی بعنوان رئیس سازمان انتخاب گردید.

مهندس کریم قادرمزی بعنوان نایب رئیس اول، دکتر ارسطو هدایت نسب نایب رئیس دوم، مهندس وریا ژولیده دبیر هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان را برعهده خواهند داشت.

همچنین با اکثریت آرا دکتر محمد صدیق ثابتی بعنوان خزانه دار سازمان انتخاب شد.

مهندس امید محمودی ضمن تقدیر از دکتر ثابتی که ریاست سازمان را طی چهار سال برعهده داشت و همچنین تلاش های هیات رئیسه دوره قبلی مهندس مهدی حسام شریعتی نایب رئیس اول ، مهندس کریم قادرمزی نایب رئیس دوم ، مهندس وریا ژولیده دبیر و مهندس ابراهیم حمزه زاده خزانه دار سازمان، اظهار امیدواری کرد تا هیات رئیسه جدید سازمان بتواند در جهت احقاق حقوق مهندسین و شهروندان گرامی گام بردارد.

رتبه چهارم ایران در تعداد مهندسان/لزوم صدور خدمات مهندسی

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به رتبه چهارم ایران در تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسی در جهان گفت: با توجه به رکود بی سابقه بازار مسکن در کشور صادرات خدمات مهندسی باید تسهیل شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهدی روانشادنیا اظهار کرد: ایران رتبه چهارم تعداد فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی را دارا است و استفاده از این منبع عظیم نه‌تنها می‌تواند راه‌حل مفیدی برای بیکاری خیل عظیم مهندسان باشد بلکه ارز آوری مطلوبی نیز برای کشور دارد.

وی با بیان اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی با سه نوع مبحث و هدف روبرو است، افزود: در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی به‌صورت بین‌المللی به سه شکل پروژه، ارسال مهندس به ‌صورت یک فرد حقیقی و صادرات کالای خدمات مهندسی مانند سیمان، سرامیک و ... روبرو است.

روانشادنیا ادامه داد: بازار بالقوه عظیم خدمات فنی و مهندسی که فراروی کشور قرارگرفته است با توجه به استعدادها و امکانات موجود، مزیت نسبی را برای شرکت‌های ایرانی فراهم آورده است.

عضو کمیسیون روابط بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطر نشان کرد:سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در حال جمع‌آوری بانک اطلاعاتی عرضه و تقاضا در قالب منطقه‌ای به کشورهای دور و نزدیک است. این سازمان پیگیر تفاهم‌نامه‌ای با استرالیا، آلمان و روسیه با الزامات مهندسی این کشورها و معادل‌سازی پروانه اشتغال مهندسان داخلی است.

وی گفت: با این معادل‌سازی پروانه اشتغال، مهندسان مهاجر ایرانی و شرکت‌های خارجی می‌توانند به‌راحتی و سهولت در کشورهای خارجی مشغول به کار شوند.

روانشادنیا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه فرآیند ساخت مسکن در کشور ما بسیار گران، زمانبر، حادثه زا و ناکارآمد است، گفت: از نظر فناوری ساخت، روش تولید مسکن در ایران سنتی بوده و تکنولوژی های جدید کمترین جایگاه ممکن را دارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کارشناسان این وضعیت را به عدم به کارگیری تخصص های مهندسی در ساخت و ساز کشور نسبت می دهند، خاطر نشان کرد: این در حالی است که طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مجریان ذیصلاح مسئولیت کیفیت در ساخت وسازها که زنجیره؛ کنترل طراحی، تأمین ایمنی در کارگاه، انتخاب و استفاده از کاردان های فنی و کارگران ماهر، سفارش و بهره گیری از مصالح استاندارد را برعهده دارند.

این استاد دانشگاه علوم تحقیقات با بیان اینکه تعیین ضرب الاجل جهت تدوین و راه اندازی سامانه مجریان الزامی است، تصریح کرد: باید فراخوان و انتشار نام مجریان حقیقی و حقوقی الزامی باشد و شیوه عملکرد مجریان طبق شیوه نامه فعلی سازندگان به کمیسیون مبحث دوم نظام مهندسی ارجاع شود.

وی بر پیگیری راه اندازی دوره های ایمنی کار ساختمانی تا اجرایی شدن آن تاکید کرد و ادامه داد: دوره های آموزشی مربوط به مسائل حقوقی حرفه مهندسی باید توسعه یافته و ارتباط اتوماسیونی اعضای مجری و ناظر با اداره کار و سازمان آتش نشانی و در صورت لزوم تعریف کارتابل و اطلاع رسانی به اعضا ایجاد شود.

روانشادنیا با تاکید بر ادامه اجرا و انجام کلیه وظایف سازمان طبق شیوه نامه و بخشنامه موجود سازندگان تا ابلاغ شیوه نامه جدید اجرای ساختمان، افزود: برای شرایط و پیگیری اجرایی شدن بیمه تضمین کیفیت ساختمان در تعامل با وزارت راه و شهرسازی باید تعریفی وجود داشته باشد و در عین حال راهکارهای اجرای بیمه تضمین کیفیت در کمیسیون رفاه و با هماهنگی شورای مرکزی بررسی شود.

وی خواستار بررسی، تدوین و اجرای برنامه جامع توسعه و فرهنگ سازی و ترویج مقررات ملی و اجرای ساختمان توسط روابط عمومی ظرف دوماه آینده شد و گفت: باید دادنامه جدید و پیگیری دادنامه های مطرح در دیوان عدالت اداری برای لزوم درج مجری در پروانه های ساختمانی پیگیری شده و در همین مسیر شیوه نامه اجرای تاسیسات از سازمان نظام مهندسی ساختمان به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شود.

 

ایسنا

نظام مهندسی ساخت و تولید، پیش‌نیاز اقتصاد مقاومتی است‌

http://www.bananews.ir/معاون آموزشی و پژوهشی و عضو هیئت‌علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه هرمزگان گفت: دانشگاه هرمزگان و انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران تصمیم گرفت ارتباطات را با بخش صنعت و دستگاه‌های مربوطه بیشتر کند و تشکلی را به‌عنوان نظام‌مهندسی ساخت و تولید شکل دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سید جلال همتی افزود: رویکرد‌ ما‌ در سیزدهمین کنفرانس مهندسی ساخت و تولید، بررسی الزامات قانونی و جایگاه نظام‌مهندسی ساخت و تولید در کشور بود، به‌طوری‌که هم صنایع و هم دستگاه‌های دولتی و ازجمله اداره استاندارد، محیط‌زیست، اداره امور مالیاتی، بانک‌ها، بیمه‌ها، و دانشگاه در کنار هم به بررسی الزامات ایجاد و شکل‌گیری این تشکل مردم‌نهاد که می‌تواند بازوی اجرایی دولت باشد، بپردازند و ‌بیانیه‌ای برای پیگیری این مطالبات داشته باشیم.

وی با بیان اینکه وضعیت صنعت ساخت و تولید در کشور پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای داشته است، اضافه کرد: بعد از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در ساخت و تولید داخل کشور توفیقات بسیار خوبی داشته‌ایم و همگرایی در تمام دستگاه‌ها به چشم می‌خورد.

همتی خاطرنشان کرد: با ابلاغاتی که از طرف مقام معظم رهبری (مدظله العالی) داشته‌ایم اقداماتی مثل درون‌زایی علمی و ساخت و تولید داخلی‌، اتکا به نیروی کار و نیروی جوان کشور، بیشتر شدن نقش دانشگاه در فعالیت‌های اجتماعی کشور‌، عدم اتکا به منابع طبیعی و پرهیز از خام فروشی، سیانت از محیط‌زیست کشور، افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف بی‌حدوحصر و نظام دادن به فعالیت‌های این‌چنینی در دستور کارمان قرار گرفته است.

عضو هیئت‌علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه هرمزگان افزود: با توجه به اینکه امسال به‌عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری شده و در همین راستا، دانشگاه هرمزگان و انجمن مهندسی ساخت و تولید به این فکر افتاد که ارتباطات را با بخش صنعت و دستگاه‌های مربوطه بیشتر کند و تشکلی را به‌عنوان نظام‌مهندسی ساخت و تولید شکل دهد.

وی لازمه تشکیل این نظام را شناسایی مطالبات همه دستگاه‌ها دانست و اظهار کرد: پس از جمع‌آوری انتظارات و مطالبات همه دستگاه‌ها تفاهم‌نامه‌ای برای انسجام این فعالیت‌ها که در حال حاضر تا حدودی به‌صورت جزیره‌ای انجام می‌گیرد، منعقد خواهد شد.

همتی ادامه داد: مطالبات بسیاری در قسمت‌های مختلفی وجود دارد و نیاز است همان‌طور که نظام‌مهندسی ساختمان سال‌هاست شکل‌گرفته، جاافتاده، کارشناسانش سطح‌بندی شدند و آموزش‌های مرتبی دارند، بر ساخت‌وسازها نظارت دارند و تشکیلات منسجمی را ساماندهی کرده‌اند، نهادی از دل این صنعت و این جامعه به‌صورت خصوصی در بخش ساخت و تولید شکل گیرد که متولی ساخت و تولید باشد.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه هرمزگان تصریح کرد: دانشگاه برای شکل‌گیری و گسترش این نظام‌مهندسی نیاز به صنعت، بودجه و آزمایشگاه‌های قوی، گسترش اعضای هیئت‌علمی و گسترش رشته‌های تحصیلات تکمیلی دارد و از طرفی صنعت نیاز به دانش فنی، رشد مهارت و سطح دانش و سواد کارشناسانش دارد.

این مقام مسئول اضافه کرد: خوشبختانه با حمایتی که از طرف استانداری استان هرمزگان به‌عمل‌آمده است دفتری برای این تشکل اختصاص داده‌شده و از بین مدیران صنایع استان و دانشگاه نمایندگان و متولیانی تعیین شدند که نتایج سیزدهمین کنفرانس ساخت و تولید کشور که در این دانشگاه برگزار شد را در آن پیگیری کنند.

همتی در پایان افزود: امیدواریم پس از بررسی نتایج سیزدهمین کنفرانس ساخت و تولید کشور و ارتباطاتی که بین اساتید برجسته ساخت و تولید در ایران و اساتید دانشگاه هرمزگان و صنایع و مدیران شکل‌گرفته، این نتایج حالتی اجرایی به خود گیرد.

 

ایسنا

منتخبان نهایی شورای مرکزی هفتمین دوره انتخابات نظام‌‌مهندسی ساختمان

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی ۳۲ نفر از اعضای اصلی و علی‌البدل هفتمین دوره انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان را به تفکیک هفت رشته عمران، نقشه‌برداری، ترافیک، تاسیسات‌برقی، تاسیسات مکانیکی، معماری و شهرسازی منصوب کرد.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، ۳۲ نفر از اعضای اصلی و علی‌البدل شورای مرکزی هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان را در هفت رشته عمران، نقشه‌برداری، ترافیک، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، معماری و شهرسازی منصوب کرد.

اسامی اعضای اصلی و علی‌البدل به تفکیک رشته‌های عمران، نقشه‌برداری، ترافیک، تاسیسات‌برقی، تاسیسات مکانیکی، معماری و شهرسازی به شرح زیر است:

رشته عمران؛

مهندس حبیب‌الله بی‌طرف از استان تهران عضو اصلی، مهندس علیرضا مجربی‌کرمانی از استان البرز عضو اصلی، مهندس مجید اسماعیلیان از استان کرمان عضو اصلی، مهندسی فرج‌الله رجبی از استان فارس عضو اصلی، مهندس شهرام کوسه‌غراوی از استان گلستان عضو اصلی، مهندس حسن مجتبی‌زاده از استان زنجان عضو اصلی، مهندس علی‌اکبر رمضانی از استان خراسان‌شمالی عضو اصلی، دکتر محمدرضا جواهری‌تفتی از استان یزد عضو اصلی، مهندس تورج نائیج‌پور از استان مازندران عضو اصلی، مهندس احمد خرم از استان تهران عضو اصلی، مهندس امین مقومی از استان قم عضو علی‌البدل اعضای انتخاب شده در هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی در رشته عمران هستند.

رشته نقشه‌برداری؛

مهندس علی طوماری از استان آذربایجان‌شرقی عضو اصلی و مهندس احمد اسدی از استان خراسان‌رضوی عضو علی‌البدل رشته نقشه‌بردای هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان انتخاب شدند.

رشته ترافیک؛

در رشته ترافیک هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان نیز مهندس جمال قناعت از استان کردستان عضو اصلی و مهندس علی مبصر از استان گیلان عضو علی‌البدل انتخاب شدند.

رشته تاسیسات‌برقی؛

مهندس مجید جی‌افرام از استان لرستان عضو اصلی، مهندس عبدالله امرالهی از استان آذربایجان‌غربی عضو اصلی، مهندس مهدی شایان از استان سیستان و بلوچستان عضو اصلی، مهندس سیدمحمد هاشمی از استان تهران عضو علی‌البدل رشته تاسیسات‌برقی هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان هستند.

رشته تاسیسات مکانیکی؛

مهندس محمد مصطفوی از استان مرکزی عضو اصلی، مهندس احمدرضا طاهری‌اصل از استان اصفهان عضو اصلی، مهندس رضا کرانی از استان کرمانشاه عضو اصلی، مهندس سیف‌الله علی‌نیا از استان مازندران عضو علی‌البدل رشته تاسیسات مکانیکی هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی منصوب شدند.

رشته معماری؛

مهندس منصور بهادری از استان ایلام عضو اصلی، مهندس جواد جوان‌مجیدی از استان اردبیل عضو اصلی، دکتر طاهره نصر از استان فارس عضو اصلی، مهندس امیرمحسن نیکزاد از استان سمنان عضو اصلی، مهندس غلامحسن اله‌دادی از استان مرکزی عضو اصلی، مهندس امیر سلیمی از استان همدان عضو اصلی، مهندس الهه رادمهر از استان تهران عضو علی‌البدل رشته معماری به عنوان اعضای اصلی و علی‌البدل هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان منصوب شدند.

رشته شهرسازی؛

مهندس عباس وثیق نیا از استان قزوین عضو اصلی و مهندس سیدفتح الله فوادمرعشی از استان آذربایجان‌غربی به عنوان عضو علی‌البدل رشته شهرسازی هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان هستند.

گفتنی است، هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان، ۲۶ و ۲۷ تیرماه، سال جاری با حضور دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و ۱۱۷ نفر از کاندیدای انتخابات نظام مهندسی ساختمان در جزیره کیش برگزار شد. در این نشست دو روزه، ۱۱۷ نفر کاندیدا به معرفی خود و برنامه‌های خویش پرداختند و از میان آنها نیز ۶۴ نفر (دو برابر ظرفیت تعیین شده ) با رای‌گیری به روش مکانیزه انتخاب و به وزیر راه و شهرسازی معرفی شدند تا این مقام مسئول بر اساس وظایف قانونی خود، ۳۲ نفر را منصوب کرده و اعلام کند.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

توجه به اخلاق حرفه‌ای در نظام مهندسی از تأکیدات مقام عالی وزارت راه و شهرسازی است

http://www.bananews.ir/مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به اهمیت رعایت اخلاق حرفه‌ای در میان مهندسین سازمان نظام مهندسی استان گفت: مقام عالی وزارت راه و شهرسازی نیز با ابلاغ نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان، توجه مؤکد به رعایت این مسئله داشته‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ابراهیم مبارک قدم در جلسه با شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی استان در محل سالن اجتماعات شورا، افزود: لازم است مهندسان با رعایت این مسئله جایگاه خاصی به فعالیت‌های خود به‌عنوان یک حرفه بدهند.

به گفته وی، با رعایت اخلاق حرفه‌ای در فعالیت‌ها، دیگر مفسده‌ای به وجود نمی‌آید و زحمات این قشر سخت‌کوش و نخبه توسط برخی از افراد به زیر سؤال نمی‌رود.

مبارک قدم، تشویق و معرفی مهندسین متعهد و با کارکرد خوب را به مراجع، در ایجاد انگیزه برای آن فرد و سایرین موضوع بسیار مهمی دانست که باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.

وی ادامه داد: این‌گونه اقدامات سبب جلوگیری از اشاعه شیوه‌های نادرست فعالیت‌های مهندسی و سوق دادن جامعه به سمت اصلاح امور این بخش می‌شود.

رئیس شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان نیز به رشد ۳/۵ برابری بررسی پرونده‌های انتظامی این بخش در ۹ ماهه فعالیت هیات مدیره دور هفتم این سازمان پرداخت و گفت: تعداد پرونده‌های رسیده در این مدت ۲۴۴ فقره بوده که ۸۲ درصد آن‌ها منجر به صدور رأی شده است.

به گفته حسین رضوی، از این تعداد نیز ۱۴۳ فقره پرونده برابر با حدود ۶۰ درصد مربوط به بخش مسکن بوده است.

وی، کاهش اطاله رسیدگی پرونده‌ها را از اقدامات مهم شورا در این مدت بیان کرد و افزود: این مسئله به دلیل اهمیت کیفیت ساخت و سازها و جایگاهی که قانون به این بخش داده، برای سازمان بسیار مهم است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی