http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست اخبار محیط زیست

اخبار محیط زیست

http://www.bananews.irمحیط زیست، توسعه پایدار، نخاله های ساختمانی،فرسایش خاک،زمین شناسی،آلودگی هوا،آلودگی صوتی،بارش برف و باران،بهره برداری از بستر رودخانه ها،ریز گردها، مدیریت زباله و پساب،جشنواره و نمایشگاه محیط زیست، عمران و محیط زیست ، مهندسی محیط زیست و ... از جمله موارد و اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

آلودگی هوا در پیچ و خم موازی کاری دستگاه‌ها

http://www.bananews.ir«پولدارها نمی‌توانند تابلوهای سنجش آلودگی نصب کنند» جمله ای است که اخیرا به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در یکی از رسانه ها منتشر شد. برآیند این خبر آن بود که داود پرهیزکار در انتقاد از اقدام شهرداری در زمینه سنجش آلاینده ها، این جمله را مطرح کرده است اما واقعیت این عبارت چیست؟

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ داود پرهیزکار رئیس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر اینکه این جمله که پولدارها نمی توانند تابلو نصب کنند، برداشت خبرنگار بوده است، گفت: من در آن جلسه نیز خواهش کردم که خبرنگاران تنها آنچه را که من می گویم انتقال دهند. این برداشت از حرف های من برداشتی کاملا سیاسی بوده درحالیکه من همیشه حرف هایم را علمی می زنم.

وی افزود: در آن جلسه سئوالی مبنی بر اینکه «چرا در مقوله آلودگی هوا کارهای موازی در کشور صوت می گیرد؟» مطرح شد. پاسخ من به آن سئوال این بود که در شرایط حاضر در مقوله آلودگی هوا سه دستگاه شامل سازمان هواشناسی، سازمان حفاظت محیط زست و شهرداری حضور دارند. بدیهی است که علاوه بر پیش بینی وضعیت جوی کشور، پیش بینی کیفیت هوا اعم از آلودگی و گرد و غبار نیز از وظایف سازمان هواشناسی است و این وظیفه از سوی هواشناسی انجام می شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه پیش بینی بدون پایش امکانپذیر نیست، اظهار کرد: سازمان محیط زیست و شهرداری تنها کار پایش را انجام می دهند و توان پیش بینی را ندارند. پیش بینی به شرایط جوی برمی گردد و اگر نتوانند پیش بینی وضعیت جو را ارائه دهند، نمی توانند آلودگی را نیز پیش بینی کنند.

این اظهار نظر رئیس سازمان هواشناسی در حالیست که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به منظور پیش بینی آلودگی و در راستای راه اندازی سامانه ای برای این کار سیستم پیش بینی وضعیت جوی را نیز دارد.

پرهیزکار در این باره با اشاره به اینکه اگر شرکت کنترل کیفیت هوا پیش بینی وضعیت جوی را انجام می دهد در حقیقت اقدام به نوعی موازی کار کرده است، گفت: باید پرسید آیا پیش بینی وضعیت جوی وظیفه این بخش است؟ این کار آنها شبیه به آن است که شهرداری نیاز به آب داشته باشد و بگوید چون من امکان مالی آن را دارم خودم سد می سازم و کانال کشی می کنم. آیا باید این کار را بکند یا اینکه از شرکت آبفا یک انشعاب بخرد؟ آیا شهرداری برای استفاده از برق باید برای خودش نیروگاه تاسیس کند؟ یا یک انشعاب از شرکت برق بخرد؟.

وی افزود: هواشناسی نیز همین حکم را دارد. آنها باید اطلاعات هواشناسی را گرفته و در کارهایشان استفاده کنند نه اینکه خود هواشناسی جداگانه ایجاد کنند. این که آنها می گویند ما خود پیش‌بینی هواشناسی می کنیم آیا نوعی اعتراف به موازی کاری نیست؟
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه بحث بعدی آنست که آیا ایران فقط تهران است؟، گفت: شرکت کنترل کفیت هوا این کار را تنها برای تهران انجام می دهد در حالیکه تعداد زیادی از شهرها و کلانشهرهای کشور دچار آلودگی هوا هستند و اگر قرار باشد برای همه شهرها این کار را انجام دهند به این معناست که صدها شرکت کنترل کیفیت هوا در ایران ایجاد کنیم. آیا این اقدام موازی کاری و ایجاد هزینه برای کشور نیست؟

باید با کمک یکدیگر هواشناسی کشور را تقویت کنیم

پرهیزکار با بیان اینکه سازمان هواشناسی کشور می تواند این کار را برای همه شهرها انجام دهد، گفت: کاری که شرکت کنترل کفیت هوا انجام می دهد کاری است که در دل سازمان هواشناسی وجود دارد، بنابراین باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر هواشناسی کشور را تقویت کنیم. سازمان هواشناسی از سال 92 پیش بینی کیفیت هوای تهران و سایر کلانشهرها را ارائه می دهد.
وی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون پیش بینی کیفیت هوا به سازمان هواشناسی موکول شده است، اظهار کرد: طبق قانون نمی توانیم پیش بینی کیفیت هوا را از سازمان هواشناسی بگیرم اگر قانون به ما عدم ورود به این حوزه را تکلیف کند ما تابع قانون خواهیم بود ولی وظیفه قانونی بقیه بخش ها و سازمان ها نیست که دراین حوزه کار کنند و اگر هم کارشان قانونی باشد قانون باید اصلاح شود و تکلیف را بر دوش یک سازمان بگذارد.
رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه در دولت یازدهم پیش بینی کیفیت هوا را در کنار پیش بینی وضعیت جوی داشته ایم، گفت: در حال حاضر پیش بینی کیفیت هوا را به شکل کیفی و بر اساس شاخص AQI داریم اما ما از این فراتر رفته و دنبال آن هستیم تا پیش بینی دقیق غلظت آلاینده ها را در سطح شهرها ارائه دهیم روی این موضوع کار کرده و مدل آن را تهیه کرده ایم ولی آنچه نیاز داریم داده های مربوط به چشمه انتشار آلودگی است؛ این داده ها در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری است که باید طی یک کار مشترک داده های برخط را در اختیار هواشناسی قرار دهند.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه سال هاست پیگر آن هستیم که این داده ها را از این دو بخش به صورت آنلاین دریافت کنیم، گفت: نمی دانیم به چه علت این داده ها در اختیار ما قرار نمی گیرد، ما بخاطر اینکه موازی کاری نکنیم تا امروز از نصب ایستگاه خودداری کرده ایم ولی وقتی آنها از ارائه این داده ها اجتناب می کنند مجبوریم خودمان این داده ها را از طریق ایجاد ایستگاه به دست آوریم.

 

ایسنا

«بحران اهواز»، گریبان مردم تهران را نیز می‌گیرد

http://www.bananews.irرییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه آژیر قرمز خشکسالی تهران به صدا در آمده است، گفت: گستره یک میلیون و ٦٤٨ هزار کیلومتر مربعی ایران و ٦٤٨ کیلومتر مربعی تهران، با ابعاد و به اشکال مختلف، گرفتار خشکسالی شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس محمدحقانی با اشاره به وضعیت محیط زیست در پایتخت افزود: واقعیت این است که بحران آب در تهران بسیار جدی است و البته این بحران محدود به تهران نمی‌شود و اغلب شهرها و کلان شهرهای کشورمان را در برگرفته و بهره برداری بی‌رویه از منابع محدود آبی، این بحران را تشدید کرده است.

وی با اشاره به اینکه با ادامه روند موجود، بحرانی که این روزها مردم اهواز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دیر یا زود گریبان مردم تهران را خواهد گرفت و سرنوشت امروز اهواز، سرگذشت محتوم فردای تهران است، افزود: بسیاری از بحران‌های محیط زیست مانند بازی دومینو هستند که مرحله به مرحله جلو رفته و پیشروی می‌کنند.

حقانی با بیان اینکه امروز از شیر آب منازل یک و نیم میلیون اهوازی در این کلان شهر ١٨٦ کیلومتر مربعی به جای آب زلال، آب گل آلود خارج می‌شود، گفت: در صورت استمرار وضعیت موجود، در آینده‌ای نه چندان دور، ٩ میلیون تهرانی در این کلان شهر ٦٤٨ کیلومتر مربعی نیز چاره‌ای جز مصرف آب گل آلود به جای آب زلال که از شیر آب منازل آنها خارج می‌شود، نخواهند داشت.

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در پایان با تاکید بر اینکه بحران آب، مختص تهران نیست و ٣١ استان کشورمان، کم و بیش با آن رو به رو هستند، گفت: بحران آب به عنوان بحرانی ملی، نیازمند نگاه ملی است که تقریباً سرتاسر سرزمین ایران و ٨٠ میلیون ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است.

 

ایسنا

پیش بینی هوای ناسالم برای همه گروه های سنی در 4 شهر

http://www.bananews.ir/مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده ها در شهرهای صنعتی از امروز تا اوایل روز پنجشنبه، روند بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور را پیش بینی کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، امروز (سه شنبه 19 بهمن)، به سبب عبور موج کم دامنه تراز میانی جو، در جنوب شرق کشور افزایش ابر، وزش باد و در ارتفاعات بارش پراکنده پیش بینی می شود.

وی با اشاره به اینکه از امروز تا اوایل روز پنجشنبه پایداری نسبی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت سبب افزایش آلاینده های جوی در شهرهای تهران، کرج، اراک و قزوین خواهد شد، گفت: پیش بینی می شود شاخص کیفیت هوا در روز چهارشنبه به وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و روز پنجشنبه به حد ناسالم برای تمام گروه های سنی برسد. از این رو توصیه می شود طی این مدت کودکان و سالمندان و همچنین افراد حساس به آلودگی هوا از تردد غیر ضروری در فضای باز مناطق شهری خودداری کنند. شایان ذکر است که روز جمعه به سبب بارندگی و وزش باد از غلظت آلاینده ها کاسته شده و کیفیت هوا به شرایط سالم می رسد.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی اظهار کرد: بعدازظهر روز چهارشنبه 20 بهمن، با نفوذ جریان های شمالی در سواحل غربی خزر ابرناکی و بارش پراکنده باران و برف و وزش باد پیش بینی می شود، همچنین با ورود یک سامانه بارشی در بخش هایی از غرب کشور ابرناکی و بارش شروع می شود،.

تشدید بارش ها در غرب کشور

وی افزود: پنج شنبه 21 بهمن، بارش برف و باران و وزش باد در استان های غربی، دامنه های زاگرس مرکزی، بخش هایی از شمال غرب، سواحل غربی دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز شروع شده و تا اواسط روز جمعه ادامه می یابد. در روز پنجشنبه بارش برف در آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل پیش بینی می شود همچنین بارش باران و برف در کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، جنوب زنجان، قزوین، کرج ، شمال تهران و بارش باران در گیلان رخ خواهد داد.

احتمال لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای

این کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بعدازظهر روز جمعه 22 بهمن نیز بارش در سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور ادامه دارد و از ناپایداری در سایر مناطق کشور کاسته می شود، گفت: بارش برف در اردبیل، خراسان شمالی، دامنه های البرز در تهران، البرز، سمنان و گلستان و بارش باران در گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می شود. طی این مدت بارش برف در جاده های کوهستانی شمال و شمال غرب به ویژه جاده های ارتباطی گیلان و اردبیل موجب لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای خواهد شد.

وقوع گرد و خاک در استان های خوزستان و ایلام در آخر هفته

به گفته وظیفه، از بعدازظهر روز چهارشنبه با افزایش سرعت وزش باد در عراق تشکیل گرد و خاک و انتقال آن به جنوب غرب کشور دور از انتظارنیست. طی روزهای پنجشنبه و جمعه 21 و 22 بهمن در استان های خوزستان و ایلام وزش باد شدید و گرد و خاک پیش بینی می شود. همچنین امروز خلیج فارس و غرب تنگه هرمز به سبب وزش باد شدید مواج خواهند بود. روزهای چهارشنبه وپنجشنبه دریای خزر نیز مواج خواهدشد. از بعد از ظهر روز چهارشنبه و طی روز پنج شنبه در نوار شمالی کشور کاهش نسبی دما پیش بینی می شود.

پنجشنبه شب تهران بارانی می شود

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد وضعیت هوای استان تهران طی روزهای آینده، گفت: آسمان تهران در روز چهارشنبه 20 بهمن، صاف و غبارآلود با بیشینه و کمینه دمای 12 و 2 درجه سانتیگراد و در روز پنجشنبه 21 بهمن، غبارآلود، در بعدازظهر ابری، اوایل شب بارش باران با بیشینه و کمینه دمای 13 و 4 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

 

ایسنا

بلندمرتبه‌سازی‌ تأثیری بر آلودگی هوای تهران دارد؟

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر تاثیر منفی ساختمان‌های بلندمرتبه در تهویه هوای شهری، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد ساختمان‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارند، بنابراین در کلانشهرها باید قبل از هر نوع بلندمرتبه‌سازی مطالعات گردش‌های جوی در سطح شهر انجام شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ داود پرهیزکار با اشاره به اینکه در هر محلی یک سری از بادها با عنوان بادهای محلی وجود دارد، گفت: این بادها ناشی از شرایط منطقه است. در بخش‌های کوهستانی بادهای محلی که به بادهای کوه دشت و دشت کوه مشهور است در طول شبانه روز شکل می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سرعت بادهای محلی پایین است، اظهار کرد: از آنجا که این بادها به طور محلی شکل می‌گیرند، سرعت بالایی ندارند، بنابراین اگر ساختمان‌سازی‌ها به شکلی باشد که جلوی بادهای محلی را بگیرد؛ بدیهی است که در تهویه طبیعی شهر اثر منفی می‌گذارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: بادهای کوه به دشت معمولا در شب هنگام و از سمت کوه به سمت دشت شکل می‌گیرند؛ اما بادهای دشت به کوه در روز شکل گرفته و از سوی دشت به سمت کوه حرکت می‌کنند. از آنجا که تهران منطقه کوهستانی است این جریانات باد در این شهر شکل می‌گیرند و اگر ساختمان‌سازی‌های تهران مانع جریان‌های محلی شوند طبیعی است که انباشت آلاینده‌ها را خواهیم داشت.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه باید طراحی و چیدمان ساختمان‌های بلندمرتبه به شکلی باشد که روی بادهای محلی اثر منفی نگذارد، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که ساختمان‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارند، بنابراین در کلانشهرها قبل از هر نوع ساخت و ساز بلندمرتبه نیاز داریم که مطالعات گردش‌های جوی در سطح شهر انجام شود.

وی با بیان اینکه ارتفاع جریانات باد محلی بیشتر از 10 تا 100 متر نیست، اظهار کرد: به همین خاطر وقتی قرار است بلندمرتبه‌سازی کنیم نیاز است قبل از آن مطالعات مربوط به هواشناسی شهری را انجام دهیم و بدانیم که به چه نوع و چه شیوه‌ای ساختمان‌ها را طراحی و چیدمان کنیم تا روی تهویه طبیعی اثر منفی نگذارد.

تاثیر بلندمرتبه‌سازی بر کیفیت هوای کلانشهرها و تشدید آلودگی هوا موضوعی است که به محل اختلاف نظر دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور به ویژه دولت و شهرداری تبدیل شده است و در حالیکه دولت از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی به تاثیر ساختمان‌های بلند در آلودگی هوا تاکید دارند، شهرداری تهران و شرکت کنترل کیفیت هوا این ادعا را غیرعلمی دانسته و معتقد است؛ اگرچه ساختمان‌سازی‌های بلند حواشی اطراف خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد و الگوی باد اعم از سرعت و شدت باد را تغییر می‌دهد اما این تاثیرگذاری‌ها در محدوده اطراف ساختمان‌هاست و با قاطعیت می‌گویند بلندمرتبه‌سازی‌ها ربطی به موضوع آلودگی تهران ندارد.

 

ایسنا

پیگیری اختصاص عوارض صنایع آلاینده به مناطق نزدیک آنها

http://www.bananews.ir/نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید در جهت کاهش آلایندگی صنایع اقدام شود، اظهار کرد: تمام دستگاه‌ها موظف هستند مطابق با قوانین مربوط به این حوزه همکاری لازم را داشته باشند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ «سید ابوالفضل موسوی بیوکی» در نشست مشترک با دهیاران و اعضای شورای اسلامی بخش خضر آباد افزود: در برنامه ششم توسعه کشور در حوزه معدن، تشکیل شورای معدن پیش‌بینی شده که بر این اساس درصدی از درآمد معدن به استان‌های دارای معدن اختصاص می‌یابد که پیگیر هستیم تا در درجه اول، عوارض صنایع آلاینده به مناطق نزدیک به این صنایع تعلق گیرد.

وی خاطر نشان کرد: آلودگی صنایع با تکنولوژی و علم روز قابل کنترل است بنابراین باید اجازه داده شود تا صنایع مستقر شوند و ضمن بهره‌مندی از قابلیت‌های صنایع و ارزش افزوده آنها ،خطرات زیست محیطی ناشی از نزدیکی مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی به صنایع آلاینده را کاهش داد .

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مهمترین مساله استان یزد یعنی آب، ادامه داد: ما 50 سال است در دایره کم آبی قرار گرفتیم و 28 سال است که خشکسالی پی در پی داریم و در حال حاضر چالش بزرگ ما در یزد آب است لذا با توجه به میزان مصرف آب در کشاوری ضروری است با انجام اقداماتی از جمله کشت جایگزین محصولات کم آبخواه، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و کشاورزی ،مدیریت بهینه بهره برداری و مصرف آب‌های زیر زمینی نسبت به ساماندهی مصرف آب در بخش کشاوزی اقدامات عملی را در دستور کار قرار دهیم .

موسوی بیوکی توسعه گردشگری را یکی از برنامه‌های مهم برنامه ششم خواند و گفت: باید در این راستا اقدامات مناسبی انجام پذیرد.

این نماینده مجلس در پایان نیز با اشاره به نزدیکی انتخابات شوراهای شهر، یادآور شد: انتخاب درست تر و اساسی‌تر شوراهای شهر منجر به بازدهی بهتر خواهد شد بنابراین باید با دقت نظر بیشتر شوراهای شهر را انتخاب کنیم.

 

ایسنا