http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست اخبار محیط زیست

اخبار محیط زیست

http://www.bananews.irمحیط زیست، توسعه پایدار، نخاله های ساختمانی،فرسایش خاک،زمین شناسی،آلودگی هوا،آلودگی صوتی،بارش برف و باران،بهره برداری از بستر رودخانه ها،ریز گردها، مدیریت زباله و پساب،جشنواره و نمایشگاه محیط زیست، عمران و محیط زیست ، مهندسی محیط زیست و ... از جمله موارد و اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

پیش بینی هوای ناسالم برای همه گروه های سنی در 4 شهر

http://www.bananews.ir/مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده ها در شهرهای صنعتی از امروز تا اوایل روز پنجشنبه، روند بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور را پیش بینی کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، امروز (سه شنبه 19 بهمن)، به سبب عبور موج کم دامنه تراز میانی جو، در جنوب شرق کشور افزایش ابر، وزش باد و در ارتفاعات بارش پراکنده پیش بینی می شود.

وی با اشاره به اینکه از امروز تا اوایل روز پنجشنبه پایداری نسبی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت سبب افزایش آلاینده های جوی در شهرهای تهران، کرج، اراک و قزوین خواهد شد، گفت: پیش بینی می شود شاخص کیفیت هوا در روز چهارشنبه به وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و روز پنجشنبه به حد ناسالم برای تمام گروه های سنی برسد. از این رو توصیه می شود طی این مدت کودکان و سالمندان و همچنین افراد حساس به آلودگی هوا از تردد غیر ضروری در فضای باز مناطق شهری خودداری کنند. شایان ذکر است که روز جمعه به سبب بارندگی و وزش باد از غلظت آلاینده ها کاسته شده و کیفیت هوا به شرایط سالم می رسد.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی اظهار کرد: بعدازظهر روز چهارشنبه 20 بهمن، با نفوذ جریان های شمالی در سواحل غربی خزر ابرناکی و بارش پراکنده باران و برف و وزش باد پیش بینی می شود، همچنین با ورود یک سامانه بارشی در بخش هایی از غرب کشور ابرناکی و بارش شروع می شود،.

تشدید بارش ها در غرب کشور

وی افزود: پنج شنبه 21 بهمن، بارش برف و باران و وزش باد در استان های غربی، دامنه های زاگرس مرکزی، بخش هایی از شمال غرب، سواحل غربی دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز شروع شده و تا اواسط روز جمعه ادامه می یابد. در روز پنجشنبه بارش برف در آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل پیش بینی می شود همچنین بارش باران و برف در کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، جنوب زنجان، قزوین، کرج ، شمال تهران و بارش باران در گیلان رخ خواهد داد.

احتمال لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای

این کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بعدازظهر روز جمعه 22 بهمن نیز بارش در سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور ادامه دارد و از ناپایداری در سایر مناطق کشور کاسته می شود، گفت: بارش برف در اردبیل، خراسان شمالی، دامنه های البرز در تهران، البرز، سمنان و گلستان و بارش باران در گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می شود. طی این مدت بارش برف در جاده های کوهستانی شمال و شمال غرب به ویژه جاده های ارتباطی گیلان و اردبیل موجب لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای خواهد شد.

وقوع گرد و خاک در استان های خوزستان و ایلام در آخر هفته

به گفته وظیفه، از بعدازظهر روز چهارشنبه با افزایش سرعت وزش باد در عراق تشکیل گرد و خاک و انتقال آن به جنوب غرب کشور دور از انتظارنیست. طی روزهای پنجشنبه و جمعه 21 و 22 بهمن در استان های خوزستان و ایلام وزش باد شدید و گرد و خاک پیش بینی می شود. همچنین امروز خلیج فارس و غرب تنگه هرمز به سبب وزش باد شدید مواج خواهند بود. روزهای چهارشنبه وپنجشنبه دریای خزر نیز مواج خواهدشد. از بعد از ظهر روز چهارشنبه و طی روز پنج شنبه در نوار شمالی کشور کاهش نسبی دما پیش بینی می شود.

پنجشنبه شب تهران بارانی می شود

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد وضعیت هوای استان تهران طی روزهای آینده، گفت: آسمان تهران در روز چهارشنبه 20 بهمن، صاف و غبارآلود با بیشینه و کمینه دمای 12 و 2 درجه سانتیگراد و در روز پنجشنبه 21 بهمن، غبارآلود، در بعدازظهر ابری، اوایل شب بارش باران با بیشینه و کمینه دمای 13 و 4 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

 

ایسنا

بلندمرتبه‌سازی‌ تأثیری بر آلودگی هوای تهران دارد؟

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر تاثیر منفی ساختمان‌های بلندمرتبه در تهویه هوای شهری، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد ساختمان‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارند، بنابراین در کلانشهرها باید قبل از هر نوع بلندمرتبه‌سازی مطالعات گردش‌های جوی در سطح شهر انجام شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ داود پرهیزکار با اشاره به اینکه در هر محلی یک سری از بادها با عنوان بادهای محلی وجود دارد، گفت: این بادها ناشی از شرایط منطقه است. در بخش‌های کوهستانی بادهای محلی که به بادهای کوه دشت و دشت کوه مشهور است در طول شبانه روز شکل می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سرعت بادهای محلی پایین است، اظهار کرد: از آنجا که این بادها به طور محلی شکل می‌گیرند، سرعت بالایی ندارند، بنابراین اگر ساختمان‌سازی‌ها به شکلی باشد که جلوی بادهای محلی را بگیرد؛ بدیهی است که در تهویه طبیعی شهر اثر منفی می‌گذارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: بادهای کوه به دشت معمولا در شب هنگام و از سمت کوه به سمت دشت شکل می‌گیرند؛ اما بادهای دشت به کوه در روز شکل گرفته و از سوی دشت به سمت کوه حرکت می‌کنند. از آنجا که تهران منطقه کوهستانی است این جریانات باد در این شهر شکل می‌گیرند و اگر ساختمان‌سازی‌های تهران مانع جریان‌های محلی شوند طبیعی است که انباشت آلاینده‌ها را خواهیم داشت.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه باید طراحی و چیدمان ساختمان‌های بلندمرتبه به شکلی باشد که روی بادهای محلی اثر منفی نگذارد، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که ساختمان‌ها در آلودگی هوا تاثیر دارند، بنابراین در کلانشهرها قبل از هر نوع ساخت و ساز بلندمرتبه نیاز داریم که مطالعات گردش‌های جوی در سطح شهر انجام شود.

وی با بیان اینکه ارتفاع جریانات باد محلی بیشتر از 10 تا 100 متر نیست، اظهار کرد: به همین خاطر وقتی قرار است بلندمرتبه‌سازی کنیم نیاز است قبل از آن مطالعات مربوط به هواشناسی شهری را انجام دهیم و بدانیم که به چه نوع و چه شیوه‌ای ساختمان‌ها را طراحی و چیدمان کنیم تا روی تهویه طبیعی اثر منفی نگذارد.

تاثیر بلندمرتبه‌سازی بر کیفیت هوای کلانشهرها و تشدید آلودگی هوا موضوعی است که به محل اختلاف نظر دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور به ویژه دولت و شهرداری تبدیل شده است و در حالیکه دولت از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی به تاثیر ساختمان‌های بلند در آلودگی هوا تاکید دارند، شهرداری تهران و شرکت کنترل کیفیت هوا این ادعا را غیرعلمی دانسته و معتقد است؛ اگرچه ساختمان‌سازی‌های بلند حواشی اطراف خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد و الگوی باد اعم از سرعت و شدت باد را تغییر می‌دهد اما این تاثیرگذاری‌ها در محدوده اطراف ساختمان‌هاست و با قاطعیت می‌گویند بلندمرتبه‌سازی‌ها ربطی به موضوع آلودگی تهران ندارد.

 

ایسنا

پیگیری اختصاص عوارض صنایع آلاینده به مناطق نزدیک آنها

http://www.bananews.ir/نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که باید در جهت کاهش آلایندگی صنایع اقدام شود، اظهار کرد: تمام دستگاه‌ها موظف هستند مطابق با قوانین مربوط به این حوزه همکاری لازم را داشته باشند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ «سید ابوالفضل موسوی بیوکی» در نشست مشترک با دهیاران و اعضای شورای اسلامی بخش خضر آباد افزود: در برنامه ششم توسعه کشور در حوزه معدن، تشکیل شورای معدن پیش‌بینی شده که بر این اساس درصدی از درآمد معدن به استان‌های دارای معدن اختصاص می‌یابد که پیگیر هستیم تا در درجه اول، عوارض صنایع آلاینده به مناطق نزدیک به این صنایع تعلق گیرد.

وی خاطر نشان کرد: آلودگی صنایع با تکنولوژی و علم روز قابل کنترل است بنابراین باید اجازه داده شود تا صنایع مستقر شوند و ضمن بهره‌مندی از قابلیت‌های صنایع و ارزش افزوده آنها ،خطرات زیست محیطی ناشی از نزدیکی مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی به صنایع آلاینده را کاهش داد .

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مهمترین مساله استان یزد یعنی آب، ادامه داد: ما 50 سال است در دایره کم آبی قرار گرفتیم و 28 سال است که خشکسالی پی در پی داریم و در حال حاضر چالش بزرگ ما در یزد آب است لذا با توجه به میزان مصرف آب در کشاوری ضروری است با انجام اقداماتی از جمله کشت جایگزین محصولات کم آبخواه، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و کشاورزی ،مدیریت بهینه بهره برداری و مصرف آب‌های زیر زمینی نسبت به ساماندهی مصرف آب در بخش کشاوزی اقدامات عملی را در دستور کار قرار دهیم .

موسوی بیوکی توسعه گردشگری را یکی از برنامه‌های مهم برنامه ششم خواند و گفت: باید در این راستا اقدامات مناسبی انجام پذیرد.

این نماینده مجلس در پایان نیز با اشاره به نزدیکی انتخابات شوراهای شهر، یادآور شد: انتخاب درست تر و اساسی‌تر شوراهای شهر منجر به بازدهی بهتر خواهد شد بنابراین باید با دقت نظر بیشتر شوراهای شهر را انتخاب کنیم.

 

ایسنا

کارگروه ملی احیای تالاب جازموریان تشکیل می‌شود

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تدوین مطالعات مربوط به احیا و مدیریت تالاب جازموریان که سال گذشته توسط جهاد دانشگاهی کرمان آغاز شد، به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است و با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری این تالاب، کارگروه ملی حفاظت و احیاء تالاب جازموریان تشکیل می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ معصومه ابتکار در پایان سفر یک روزه خود به استان کرمان در جمع خبرنگاران در فرودگاه کرمان، افزود: برداشت از رودخانه‌ها، حفر بی ‌رویه چاه‌های آب، تعداد زیاد چاه‌های غیرمجاز آب در حاشیه تالاب، اصلاح الگوی کشت و آبیاری، تأمین حق‌آبه تالاب از جمله مباحثی است که برای احیای تالاب جازموریان باید مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تالاب جازموریان بین دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان قرار دارد، اظهار کرد: هماهنگی و همکاری میان دو استان برای احیای تالاب جازموریان بسیار مهم است.

ایران میزبان نخستین کنفرانس بین المللی مقابله با پدیده گرد و غبار

وی در خصوص اقدام‌های صورت گرفته برای مقابله با گرد و غبار در کشور از جمله استان کرمان، گفت: مطالعات مربوط به کانون‌های گرد و غبار این استان به پایان رسیده  و کانون‌های استانی شناسایی شده است.
ابتکار با اشاره به شکل‌گیری ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور و تقسیم وظایف میان دستگاه‌های مرتبط، اظهار کرد: مسئولیت اجرایی مقابله با گرد و غبار با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است همچنین مسئولیت پیش‌بینی وقوع طوفان‌ها و پیش‌آگاهی به مردم با سازمان هواشناسی و مسئولیت پایش و انجام هماهنگی‌های بین دستگاهی با سازمان حفاظت محیط زیست است که ستاد ملی به صورت فعال، پیگیر انجام تکالیف مرتبط با هر دستگاه است.
معاون رئیس جمهور افزود: اقدام‌ها در این زمینه محدود به سطح ملی نیست و در سطح بین المللی نیز موضوع مقابله با پدیده گرد و غبار با ابتکار عمل و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به یک موضوع کلیدی در سطح جهان تبدیل شد و حتی مجمع عمومی سازمان ملل طی سال گذشته و سال جاری دو قطعنامه در این زمینه به تصویب رساند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: گزارش جهانی تدوین شده در خصوص گرد و غبار بر اساس قطعنامه نخست تصویبی در مجمع عمومی سازمان ملل تهیه شد و در مجموع اراده بین المللی در این زمینه به وجود آمد تا جایی که سازمان منطقه‌ای اسکاپ هم در این موضوع، اعلام موضع کرد.
وی با تاکید بر اینکه اهمیت همکاری‌های بین‌المللی با کشورهایی همچون عراق - که به دلیل شرایط جنگ و ناامنی امکان همکاری های منطقه‌ای با آن وجود ندارد- بسیار است، تصریح کرد: هم پیمانی های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مقابله با گرد و غبار ضروری است و از این رو قطعنامه‌های بین‌المللی در این حوزه بسیار اهمیت دارند. از جمله دیگر نتایج این قطعنامه‌ها می‌توان به انتخاب ایران به عنوان میزبان نخستین کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار از سوی سازمان ملل متحد اشاره کرد.

اجرای طرح های طبیعت گردی در مناطق چهارگانه به معنای کاهش حفاظت از مناطق نیست

ابتکار در خصوص طرح طبیعت‌گردی پارک ملی «خبر» گفت: طرح‌های طبیعت گردی در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس مطالعات مدیریتی مناطق است و با مناطق نمونه گردشگری در کشور تفاوت دارد.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مبنای کار در مناطق چهارگانه، تحت هر شرایطی حفاظت است، اظهار کرد: اجرای طرح‌های طبیعت‌گردی در مناطق چهارگانه با مشارکت جوامع بومی و محلی و بخش خصوصی، به معنای کاهش حفاظت از مناطق نیست، تنها رویکرد مدیریت و حفاظت تغییر می‌کند و چه بسا حفاظت تشدید هم شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اجرای نخستین طرح طبیعت‌گردی در مناطق تحت مدیریت این سازمان در بخش «خبر» شهرستان بافت استان کرمان، گفت: کرمان پیشگام اجرای این طرح متناسب با ساز و کارهای روز دنیا شده است و امیدواریم با موفقیت این استان و الگوسازی «خبر» بتوانیم شاهد اجرای پروژه‌های مشابه در سایر نقاط کشور باشیم که مطالعات کارشناسی و مدیریتی آن‌ها انجام شده است.
وی افزود: اجرای خوب طرح طبیعت‌گردی در مناطق چهارگانه، با نظارت و دقت کافی در کرمان موجب می‌شود این استان الگویی در اجرای طرح گردشگری طبیعت‌گردی باشد و این طرح را در سایر نقاط با رعایت الزامات محیط زیستی و بدون تخریب و آلایندگی در زیباترین مناطق طبیعی کشور اجرایی کنیم.

آئین نامه جدید معادن به زودی به هیات دولت می رود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص آسیب‌ها و تخریب‌های ناشی از فعالیت ناپایدار معادن در کشورگفت: سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست درباره فعالیت معادن در مناطق حفاظت شده و یا مناطق ارزشمندی که پیگیر حفاظت آن‌ها هستیم یا فعالیت معادنی که می‌تواند تخریب و آسیب داشته باشد، کاملا روشن و بر اساس قوانین و مقررات است. تحت هیچ عنوان اجازه فعالیت‌های جدید و تخریبی داده نمی‌شود که نمونه آن در استان کرمان منطقه شاه‌کوه و مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با فعالیت های معدنی در این منطقه است.
وی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت الزام‌ها، شاخص‌ها و استانداردهای محیط زیستی برای فعالیت معادن به صورت کلی تصریح کرد: فعالیت معادن نباید به قیمت تخریب یا آسیب به منابع همچون آب، جنگل یا خاک و حتی تخریب منظر طبیعت باشد.
ابتکار با اشاره به همکاری‌های سازمان محیط زیست با شورای عالی معادن اظهارکرد: در حال حاضر، بسیاری از موارد را در شورای عالی معادن حل و فصل و پیگیری می‌کنیم البته انتقادهایی به فعالیت ناپایدار معادن وجود دارد و حتی گزارشی نیز در همین زمینه تهیه شده است.
معاون رئیس جمهور با اعلام این خبر که آئین نامه جدید معادن و الزامات محیط زیستی فعالیت معادن تدوین شده ،در مراحل آخر نهایی شدن است و به زودی به هیات دولت ارائه می شود، گفت: این آئین نامه جدید محصول همکاری خوب سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی معادن است.

همیاران آب می تواند الگویی ملی باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش‌ها و اقدام‌های رزم حسینی - استاندار کرمان- در حوزه محیط زیست و تقدیر از او گفت: یکی از بهترین طرح‌های اجرا شده در این استان - که می‌تواند در سطح ملی و در بسیاری از استان ها با شرایط مشابه به عنوان الگو مورد توجه قرار گیرد- طرح همیاران آب است.
وی افزود: با توجه به شرایط بی آبی، خشکسالی، تغییر اقلیم و کاهش نزولات آسمانی، طرح همیاران آب برای استان کرمان بسیار ضروری و حیاتی است زیرا چاره‌ای جز اصلاح و بازنگری در شیوه مدیریت منابع و مصارف آب در کشور به ویژه در بخش‌های پر آب‌بر همچون کشاورزی نداریم و تغییر و اصلاح الگوهای کشت و آبیاری الزامی است. متاسفانه سفره‌های آب در این استان آسیب‌ دیده‌اند و انتظار می‌رود این طرح با قوت ادامه یابد.

ضوابط محیط زیست دست و پا گیر نیست

معاون رئیس جمهور در ادامه این نشست با بیان اینکه ضوابط محیط زیستی، ضوابط دست و پا گیر تلقی نمی‌شوند، گفت: نتیجه بی‌توجهی به محیط زیست و ضوابط آن موجب شد که طرح‌های بسیار زیادی در کشور اجرایی شود که امروز با چالش‌ها و خسارت‌های آن‌ها مواجه هستیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تالاب جازموریان زمانی حداقل به صورت فصلی آب داشت و همین موضوع مانع ایجاد گرد و غبار از سطح تالاب می‌شد اما امروز بر اثر غفلت و بی‌توجهی به ملاحظات محیط زیست، منابع آب و ظرفیت بارگذاری فعالیت‌های مختلف همچون کشاورزی در منطقه بر اساس توان اکوسیستم و استفاده بی رویه از آب و خشک شدن تالاب، شاهد آن هستیم که چند روز متوالی شهر بندرعباس به دلیل گرد و غبار متاثر از تالاب جازموریان دچار چالش و حتی تعطیلی می‌شود.
ابتکار خاطرنشان کرد: رعایت الزام‌ها و ضوابط محیط زیست در مقطع برنامه‌ریزی و جانمایی فعالیت‌ها و میزان بارگذاری‌ها بر اساس آمایش سرزمین و ظرفیت زیستی باعث می‌شود تا تخریب‌ها و آسیب‌ها به حداقل برسد. زیرا ماهیت الزام‌های محیط زیست دست و پا گیر نیست و در تمام دنیا نیز به دلیل تبعات تخریب و آسیب به محیط زیست در تمامی حوزه‌ها، قوانین محیط زیستی به عنوان قوانین با شدت مورد پیگیری و اجرا قرار می‌گیرند.
وی ادامه گفت: در سطح دنیا ضوابط زیست محیطی در زیباترین شکل خود اجرا می‌شود زیرا مسوولان می‌دانند بی‌توجهی به آن چه تاثیری در حوزه سلامت و سایر حوزه ها دارد.
ابتکار در خصوص تفویض برخی اختیارها به استان ها، اظهار کرد: ۲۳ مورد از عنوان‌های ارزیابی زیست‌محیطی جهت تسهیل و تسریع در روند امور به استان‌ها واگذار شده است.
معاون رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: با واگذاری برخی اختیارات به استان‌ها جهت تسهیل و تسریع در امور مشکل نداریم اما با تضعیف محیط زیست و قوانین آن، مشکل داریم.

 

ایسنا

بارش برف و باران در تهران/ احتمال وقوع گرد وخاک در جنوب کشور

http://www.bananews.ir/مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ضمن اشاره به بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور از احتمال وقوع گرد وخاک در جنوب کشور خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ احد وظیفه بیان کرد: امروز با فعالیت سامانه بارشی در غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، بخش‌هایی از شمال غرب و دامنه‌های جنوبی البرز ابرناکی و بارش برف و باران گاهی با وزش باد پیش بینی می‌شود که بارش‌ها در بعد از ظهر در استان‌های کرمانشاه، شمال ایلام، لرستان و چهارمحال و بختیاری شدت بیشتری خواهد داشت، همچنین روز جمعه بر مقدار بارش‌ها در دامنه‌های جنوبی البرز نیز افزوده می‌شود و گستره بارش‌ها جنوب غرب، نواحی مرکزی، سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور را نیز در بر می‌گیرد.

وی افزود: روز جمعه بارش‌ها در استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، شمال خوزستان، بخش‌هایی از همدان، مرکزی قزوین، البرز و تهران شدت بیشتری خواهد داشت و با شمالی شدن جریان‌ها در استان‌های ساحلی دریای خزر، به ویژه در گیلان و مازندران بارش‌ها تشدید می‌شود و روز شنبه از مقدار بارش‌ها در جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس و دامنه‌های جنوبی البرز کاسته می‌شود ولی در شمال غرب، غرب و بخش‌هایی از جنوب، سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور بارش ادامه خواهد داشت.

وظیفه با اشاره به اینکه در این مدت پدیده رعد و برق و تگرگ در استان‌های واقع در زاگرس جنوبی و مرکزی دور از انتظار نمی‌باشد گفت: امروز با افزایش سرعت وزش باد در کشور عراق احتمال وقوع گرد و خاک و انتقال آن به بخش‌هایی از جنوب غرب و غرب کشور وجود دارد و روز جمعه نیز در برخی نقاط جنوب غرب، جنوب و مرکز نوار شرقی کشور گاهی وزش باد شدید پیش بینی می‌شود. روزهای جمعه و شنبه خلیج فارس و دریای خزر مواج خواهد شد و از اواخر وقت روز جمعه و طی روز شنبه با نفوذ هوای سرد دمای هوا در نوار شمالی کشور کاهش می‌یابد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی در پایان درباره وضعیت آسمان تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران روز جمعه ابری با بارش باران و برف گاهی وزش باد در اواخر وقت نیمه ابری و مه آلود با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای 5 درجه سانتیگراد و روز شنبه نیمه ابری و مه صبحگاهی در بعد از ظهر ابری، به تدریج بارش برف، گاهی وزش باد با حداقل دمای 1- و حداکثر دمای 5 درجه سانتیگراد خواهد بود.

 

ایسنا