http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی

http://www.bananews.irبنانیوز (www.BanaNews.ir) به عنوان مرجع خبری صنعت ساختمان کشور (عمران، معماری و شهرسازی) در این بخش به ارائه آخرین اخبار مرتبط با قیمت مصالح ساختمانی، معرفی مصالح جدید ساختمانی، مصالح ساختمانی نوین، مصالح ساختمانی و نانو، کیفیت در مصالح ساختمانی، معرفی انستیتو مصالح ساختمانی، مصالح و فراورده های ساختمانی، قیمت میلگرد،آهن، قیمت سیمان، قیمت گچ، لوله،گل و رس،چوب،سنگ،ماسه،بتن، فلز،شیشه، پلاستیک، فوم، کامپوزیت‌های سیمانی، صنایع مدرن، تولیدات ساختمانی،قیر و ... می پردازد.

 

رکود مسکن دامن فروشندگان قفل و لولا را هم گرفته است

http://www.bananews.irرییس اتحادیه فروشندگان قفل، میخ و لولا گفت: مشکلات رکود مسکن به مغازه داران این صنف نیز سرایت کرده است. ضمن اینکه به دلیل قرار گرفتن این صنف در حلقه آخر ساختمان‌سازی مشکلات نقدینگی هم به آن اضافه می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ امیر نجارشریفی با اشاره به آمار محصولات داخلی موجود در بازار اظهار کرد: حدود نیمی از محصولاتی که در بازار به فروش می‌رسد تولید داخلی است و نیم دیگر آن وارداتی است.

وی در رابطه با مشکلات تولیدکنندگان میخ، قفل و لولا بیان کرد: امسال میزان واردات از چین مقداری افزایش یافت که به خاطر مشکلات تولیدکنندگان در مورد قیمت حامل‌های انرژی و بالا رفتن هزینه تولید است. در مورد بعضی از محصولات نیز مقرون به صرفه نبودن تولید در داخل باعث وارد کردن آن شده است.

رییس اتحادیه فروشندگان میخ، قفل و لولا با بیان اینکه فناوری داخل کشور توانایی تولید تمام محصولات این حوزه را دارد، ادامه داد: قفل ۸۰۸ که بیشتر در کمدها استفاده می‌شود، لولا و دستگیره کابینت از اجناس وارداتی هستند که تکنولوژی ساخت تمام آنها را در داخل کشور داریم اما به علت کاهش هزینه در صورت وارد کردن آن در داخل تولید نمی‌شود.

وی در همین رابطه افزود: برای مثال قفل ۸۰۸ در بیشتر دنیا از چین وارد می‌شود. به دلیل اینکه هزینه ساخت این قفل در چین زیر یک سوم هزینه ساخت آن در بقیه کشورهاست.

نجارشریفی با اشاره به تاثیرگذاری رکود بخش مسکن در صنعت میخ، قفل و لولا گفت: به دلیل اینکه این صنف مستقیما با صنعت ساختمان در ارتباط است رکود در این زمینه می‌تواند به مشکل در صنف ما منجر شود.

رییس اتحادیه فروشندگان میخ، قفل و لولا در همین رابطه، افزود: ضمن اینکه این صنف در حلقه آخر فرآیند ساخت و ساز است و پیمانکاران پس از پرداخت هزینه‌های سنگین ساختمانی به خرید قفل و لولا و دستگیره که می‌رسند از نظر نقدینگی با کمبود مواجه هستند.

وی با اشاره به مشکلات نقدینگی مغازه‌داران این صنف گفت: به دلیل اینکه مشتریان با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند محصولات این صنف را با شرایط، تعهد و چک خریداری می‌کنند که ممکن است هنگام سررسید چک به دلیل اینکه نتوانسته‌اند ساختمان را به فروش برسانند چک نقد نشود.

نجارشریفی در همین رابطه افزود: یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان این صنف نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده است که بسیاری از تولیدکنندگان به همین دلیل تحت فشار قرار دارند و این موضوع در حال خشکاندن ریشه تولید است.

رییس اتحادیه فروشندگان میخ، قفل و لولا با بیان اینکه به طور معمول مالیات آزمایشی افزایش نمی‌یابد، ادامه داد: این طرح اول قرار بود به صورت آزمایشی و با نرخ سه درصد اعمال شود که هر سال به نرخ آن افزوده شد تا به ۹ درصد رسید و اکنون بعضی از اصناف این مالیات را پرداخت می‌کنند و بعضی آن را پرداخت نمی‌کنند.

 

ایسنا

احتمال افزایش قیمت سیمان

http://www.bananews.ir/گرچه بارها انجمن سیمان تاکید کرده که قصد افزایش قیمت سیمان را خارج از برنامه ندارد، اما افت تقاضا در زمستان و باقی ماندن هزینه‌های جاری باعث شده رئیس انجمن صنفی صنعت سیمان از بررسی افزایش قیمت این محصول برای زمستان خبر دهد. البته چند ماه پیش تخفیفات فروش سیمان از سوی شرکت‌ها حذف شد و قرار بود افزایش ۱۵ درصدی قیمت هم اعمال شود که صورت نگرفت اما به نظر می‌رسد طی یکی - دو ماه آینده تغییر مجدد قیمت صورت گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir عبدالرضا شیخان با اشاره به آخرین وضعیت تولید سیمان در فصل سرد سال گفت: تولید سیمان مانند هر سال در آستانه زمستان با کاهش روبرو است اما امسال نسبت به سال گذشته، هم در آذرماه و هم در آمار ۹ ماهه تولید با کاهش تولید روبرو بودیم و حتی در حوزه تحویل داخلی و صادرات سیمان نیز ارقام، سیر نزولی داشتند.

وی با بیان اینکه قیمت‌ها را در زمستان افزایش خواهیم داد، اظهار کرد: اکنون ما با ۶۰ درصد از ظرفیت تولید در حال کار هستیم و دچار کاهش تقاضا شده‌ایم اما همان‌طور که قبلا گفته شده، با کاهش تقاضا و تولید، هزینه‌های جاری، کاهش نمی‌یابد و برخی هزینه‌ها به صورت ثابت باقی است که این امر چاره‌ای نمی‌گذارد جز اینکه قیمت‌ها را افزایش دهیم.

حذف تخفیفات سیمان، ۵۰۰ میلیارد تومان سودآوری داشت

شیخان درباره وضعیت عمومی سیمان بعد از شروع طرح متعادل‌سازی قیمت‌ها عنوان کرد: با وجود تمام آمارها و شاخص‌هایی که در حوزه سیمان سمت و سوی نزولی دارند، باید گفت که حذف تخفیفات فروش سیمان که در پی آغاز طرح متعادل‌سازی قیمت‌ها از بهمن‌ماه سال گذشته با کمک و همکاری مدیران عامل واحدهای سیمانی آغاز شد، موجب شده واحدهای سیمانی نه تنها ضرر نکنند بلکه وضعیت مطلوبی را نیز نسبت به قبل داشته باشند و حتی سود تقسیم هر سهم از واحدشان در بورس مثبت شود و نزدیک به ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان سودآوری داشته باشند.

رییس انجمن صنفی صنعت سیمان همچنین درباره عملکرد تولید و صادرات سیمان در ماه‌های اخیر گفت: عملکرد ۹ ماهه صنعت سیمان تا انتهای آذرماه نشان می‌دهد که تاکنون ۴۶ میلیون تن کلینکر و ۴۲.۵ میلیون تن سیمان تولید شده است که از این مقدار ۳۶.۶ میلیون تن تحویل داخلی می شود و ۵.۸ میلیون تن صادر شده است.

 

ایسنا

گنجی که عرصه‌ي عرضه‌ي آن تنگ است

http://www.bananews.ir/‌لرستان بعد از اصفهان بـه لحاظ میزان استخراج سنگ در رتبه دوم کشور قرار دارد و سالانه 3 میلیون تن انواع سنگ تزئینی و ساختمانی از معاادن این استان استخراج می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بیشترین میزان صادرات سنگ لرستان بصورت خام و توسـط واسـطه‌ها انجام می‌شود و این موضوع صنعت سنگ استان و وضعیت اشتغال در این بخش را به مخاطره انداخته اسـت.

ظرفیت تولید سنگبری‌های استان ۱۲ میلیون متر مربع است

منصور ملک محمدی رئیس اداره امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به وضعیت سنگ استان گفت: ظرفیت تولید سنگبری‎های استان ۱۲ میلیون مترمربع است.

وی اظهار کرد: ایران، چین، هند، برزیل، ایتالیا و ترکیه از کشورهای تولیدکننده سنگ‌های تزیینی دنیا هستند.

این مسئول با بیان اینکه ذخیره سنگ‎های تزئینی( گرانیت، مرمریت، تراورتن و مرمر) در دنیا ۱۵ میلیارد تن است، افزود: گردش مالی سالانه صنعت سنگ ساختمان بیش از ۸۰ میلیارد دلار اعلام شده که این رقم ۳ برابر صادرات نفت ایران است.

میزان تولید سنگ در کشور ۸۰ میلیون متر مربع است

ملک محمدی میزان تولید سنگ در کشور ۸۰ میلیون متر مربع اعلام کرد و با بیان اینکه ایران از لحاظ تنوع سنگ مقام اول و از لحاظ میزان ذخیره سنگ مقام چهارم دنیا را داراست، افزود: ایران ۴٫۲ میلیارد تن ذخیره سنگ‌(گرانیت، مرمریت، تراورتن، مرمر، چینی و کریستال) دارد.

رئیس اداره امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان میزان تولید سنگ در کشور را ۸۰ میلیون متر مربع دانست و گفت: میزان مصرف سنگ بریده شده در کشور حدود ۷۰ میلیون متر مربع است.

وی از وجود ۱۹۵۵ معدن سنگ در کشور و ۱۰۹ معدن در لرستان خبرداد و با اشاره به اینکه از این میزان ۱۰۵۰ معدن فعال بوده، اظهار کرد: از این میزان، ذخیره قطعی این معادن ۲٫۴ میلیون تن است و ظرفیت استخراج تا ۳ میلیون تن را نیز دارند.

۶۴ معدن لرستان فعال هستند

ملک محمدی گفت: معادن سنگ لرستان ۱۰۹ مورد است که از این تعداد ۶۴ معدن فعال هستند و در مجموع لرستان یک چهارم ذخایر سنگ کشور را در اختیار دارد.

رئیس اداره امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه میزان ذخیره قطعی معادن سنگ لرستان ۶۵٫۴ میلیون تن بوده که ظرفیت احتمالی آن به ۸۰۰ میلیون تن نیز می‌رسد، یادآورشد: ظرفیت تولید سنگبری‎های استان ۱۲ میلیون متر مربع است.

وی تعداد سنگبری‎های کشور را ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ مورد اعلام کرد و گفت: این در حالیست که این واحدها در حقیقت ۳۷۷۴مورد هستند.

ظرفیت تولید سنگبری‎های استان‌ ۱۲ میلیون متر مربع است

ملک محمدی ظرفیت تولید سنگبری های استان را ۱۲ میلیون متر مربع دانست و با بیان اینکه ظرفیت تولید سنگبری‎های کل کشور حدود ۱۶۰ میلیون متر مربع است، اظهار کرد: میزان صادرات سنگ‎های فرآوری شده در کشور از سال ۹۰ تا مهر ماه امسال افزایش داشته، اما به هر حال باید به سمت فرآوری سنگ پیش رویم.

۹۰ درصد سنگ معادن در لرستان فراوری می‌شود

محمدرضا صفی‌خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این باره گفت: ۹۰ درصد سنگ معادن در استان فراوری می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه ۲٨۹ هزارتن سنگ مرمریت در استان استخراج می‌شود که این سنگ مربوط به منطقه چگنی است، اظهار کرد: سنگ چینی که تولید شهرستان‌های ازنا و الیگودرز بوده در خارج از استان بازار ندارد و‌ این در حالیست که سنگ کربنات کلسیم (سنگ چینی) این دو شهرستان برند استان است.

این مسئول ادامه داد: ۱۲ واحد تولیدی سنگ کربنات کلسیم در استان فعال هستند که با ظرفیت کامل کار می‌کنند و به دنبال این هستیم تا زنجیره تولید کربنات کلسیم را در استان ایجاد کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: سنگ گوهره لرستان بازار خوبی دارد و در سنگ‌بری‌های استان فراوری می‌شود.

صفی‌خانی با بیان اینکه سنگ‌های بروجرد به کشور عراق صادر می‌شوند، افزود: تا ۲۲ بهمن یک واحد سنگ‌بری استان راه‌اندازی خواهد شد.

اخذ مجوز پایانه سنگ لرستان

وی درباره آخرین وضعیت مجوز پایانه سنگ خرم‌آباد اظهار کرد: در کشور مجوز پایانه سنگ صادر نشده بود و یک سال درگیر این مساله بودیم که بالاخره مجوز آن توسط سازمان توسعه تجارت اخذ شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: در سال ۹۴، ۴٨٨ تن انواع سنگ در استان استخراج شد که حجم عمده سنگ‌های استان چینی است.

وی با تاکید براینکه ۹۰ درصد سنگ معادن در استان فراوری می‌شود، اضافه کرد: سرمایه در گردش از مشکلات سنگ‌بری‌های مدرن است وهر چه ظرفیت سنگبری‌ها را بالا ببریم، از خام فروشی جلوگیری می‌شود.

در کشور و لرستان تولیدکنندگان به طور مطلق به فکر بازار کار نیستند

در این باره هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز اظهار کرد: ۴۰۰ واحد سنگبری در لرستان وجود دارد که از این تعداد ۳۲۰ واحد فعال، ۵۰ واحد نیمه فعال و مابقی تعطیل هستند، این واحدها با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعالیت دارند.

وی بیان کرد: باید تا پایان امسال ظرفیت فعالیت سنگبری‎های استان به ۵۰ درصد برسد.

استاندار لرستان با بیان اینکه در کشور و لرستان تولیدکنندگان مطلقا به فکر بازار کار نیستند، افزود: متاسفانه بخش خصوصی نیز عجول است و می‌خواهد زود به جمع‌بندی برسد و پولی که برای بخش تولید به او پرداخت می‌کنیم صرفا در ساختمان سازی و دفتر کار و... هزینه می‌شود و اینجاست که خط تولید جوابگو نیست.

احداث سنگبری‎های مدرن در استان ضروری است

بازوند بر تامین سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی مشکل دار تاکید کرد و با بیان اینکه اعتباراتی که باید این واحدها داده شود ۲۰ درصد افزایش یابد، اضافه کرد: ظرفیت‌های مورد نیاز برای پایانه‎های صادراتی سنگ شناسایی شوند، همچنین وضعیت پایانه سنگ تعیین تکلیف شده و بانکی نیز برای تامین تسهیلات واحدهای سنگ‌بری استان اعلام آمادگی کند.

نماینده عالی دولت در استان احداث سنگبری‎های مدرن در استان را یک ضرورت برشمرد و با اشاره به اینکه تا پایان سال ۲ واحد ‌سنگبری‎ مدرن در استان احداث خواهدشد، بیان کرد: در فروردین یا اردیبهشت ماه سال آینده نمایشگاه سنگ در بروجرد افتتاح خواهد شد.

وی گفت: متاسفانه صادرات را کاری عادی می‌دانیم در حالیکه این مهم کاملا تخصصی است.

تعیین تکلیف پژوهشکده سنگ توسط دانشگاه لرستان

استاندار با بیان اینکه در حال حاضر ۴ درصد صادرات غیرنفتی استان را سنگ تشکیل می‎دهد، افزود: صادرات سنگ استان باید تا پایان سال به ٨ درصد برسد.

بازوند تاکید کرد: همچنین دانشگاه لرستان نسبت به ایجاد پژوهشکده سنگ اقدامات لازم را به انجام برساند. ۱۴۰ واحد سنگبری در استان را نوسازی و بازسازی کردیم اما فقط چند سال دوام آوردند.

صنعت سنگ کشور همچون سیمان دچار رکود و توقف شده است

در این باره خداداد غیاثوند نائب رئیس هئیت مدیره کانون سنگ ایران نیز اظهار کرد: بحث ایجاد پایانه صادراتی سنگ در کشور از سال ۸۶ مطرح شده که این مهم دارای مصوبه دولت‌های نهم و دهم بوده، اما تاکنون ایجاد پایانه سنگ عملیاتی نشده است.

‌وی با بیان اینکه ایران دومین کشور تولیدکننده و مصرف کننده سنگ در دنیاست، افزود: عدم توانایی برای پیدا کردن بازار فروش از مشکلات صنعت سنگ است، علیرغم وجود معادن و واحدهای فرآوری سنگ در کشور نمی‌توانیم این محصول را بفروش برسانیم.

نائب رئیس هئیت مدیره کانون سنگ ایران بیان کرد: بعد از چین، ایران دومین کشور تولیدکننده و مصرف کننده سنگ در دنیاست.

وی تاکید کرد: امروز صنعت سنگ کشور همچون سیمان دچار رکود و توقف شده است و شرایط بودجه کشور بگونه‌ای نیست که خیلی به ساخت پروژه های عمرانی در کشور امیدوار باشیم.

برای حل مشکلات حوزه سنگ راهی بجز صادرات نداریم

غیاثوند بیان کرد: برای حل مشکلات حوزه سنگ راهی بجز تسلیم یا صادرات این محصول نداریم و چناچه صادرات سنگ رونق بگیرد، اشتغال ۱۶۰ هزار نفر را تثبیت کرده‌ایم.

دبیر کانون سنگ ایران اضافه کرد: در چند سال اخیر۲۰ هزار نفر در صنعت سنگ تعدیل شدند، اظهار کرد: اگر نتوانیم در صنعت سنگ که مزیت مطلق کشور بوده موفق شویم، قطعا در هیچ حوزه دیگری به موفقیت نمی‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه لشگر بیکاری پشت درهای صنعت سنگ ایستاده‌اند‌، اضافه کرد: اگر امروز نتوانیم از سرمایه‌های صدها میلیاردی که در کشور هزینه شده به درستی بهره‌برداری کنیم، نمی‌توانیم نسبت به راه‌اندازی کارخانجات دیگر اقدام کنیم.

غیاثوند تصریح کرد: معدن دار، فرآوری کننده و بازرگان برای صادرات سنگ باید در کنار هم باشند، همچنین ‌برای کیفی شدن تولیدات سنگ کشور نظارت بیشتری باید روی معادن انجام گیرد و در حوزه بازرگانی نیز باید به سمت ایجاد کنسرسیوم‌ها و شرکت‌های مدیریت صادرات پیش رویم.

غیاثوند خاطر‌نشان کرد: در شرکت شهرک‌ها منابعی را برای فعال کردن کنسرسیوم‌های صادراتی شناسایی شدند که با پیگیری‌های لازم می‌توان آن ها را جذب کرد.

وی با اشاره به راهکارهایی برای نجات صنعت سنگ کشور، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت و نظام مهندسی در استاندارد کردن مواد اولیه سنگ باید نقش پررنگی داشته باشند، در غیر این‌صورت صادرات سنگ کشور متوقف خواهد شد.

حوزه فرآوری سنگ باید بازسازی شود

این فعال اقتصادی اضافه کرد: حوزه فرآوری سنگ باید بازسازی و واحدهای فرآوری سنگ ماشین‌آلات به روز مجهز شوند.

وی بر لزوم رفع مشکل صادرات و فروش سنگ تاکید کرد و افزود: در دنیا روش‌های مختلفی برای تولید و صادرات سنگ وجود داشته، در حالی‌که واحدهای سنگبری ما شناخت کافی از بازارهای دنیا نداشته، لذا باید برای این واحدها متولی ایجاد کنیم.

افزایش توان صادراتی شرکت‌ها‌ به‌خصوص در مناطقی مانند لرستان که با معضـل بیکاری مواجه‌اند، فایده‌ای چند وجهی دارد؛ هم می‌تواند به ارزآوری و توسعه کلان کمك کند و هم در رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی منطقه یاری رساند و قطعا تحقق این امر در راستای ایجاد اشتغال که دغدغه استان است موثر خواهد بود.

 

ایسنا

‌استخراج ۲٨۹ هزارتن مرمریت در لرستان

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: ۹۰ درصد سنگ معادن در استان فراوری می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ‌محمدرضا صفی‌خانی با بیان اینکه سالانه ۲٨۹ هزارتن سنگ مرمریت در استان استخراج می‌شود که این سنگ مربوط به منطقه چگنی است، اظهار کرد: سنگ چینی که تولید شهرستان‌های ازنا و الیگودرز بوده در خارج از استان بازار ندارد و ‌این در حالیست که سنگ کربنات کلسیم (سنگ چینی) این دو شهرستان برند استان است.

وی ادامه داد: ۱۲ واحد تولیدی سنگ کربنات کلسیم در استان فعال هستند که با ظرفیت کامل کار می‌کنند و به دنبال این هستیم تا زنجیره تولید کربنات کلسیم را در استان ایجاد کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: سنگ گوهره لرستان بازار خوبی دارد و در سنگبریهای استان فراوری می‌شود.

صفی‌خانی با بیان اینکه سنگ‌های بروجرد به کشور عراق صادر می‌شوند، افزود: تا ۲۲ بهمن یک واحد سنگبری استان راه‌اندازی خواهد شد.

وی درباره آخرین وضعیت مجوز پایانه سنگ خرم‌آباد اظهار کرد: در کشور مجوز پایانه سنگ صادر نشده بود و یک سال درگیر این مساله بودیم که بالاخره مجوز آن توسط سازمان توسعه تجارت اخذ شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: در سال ۹۴، ۴٨٨ تن انواع سنگ در استان استخراج شد که حجم عمده سنگ‌های استان چینی است.

وی ‌با تاکید براینکه ۹۰ درصد سنگ معادن در استان فراوری می‌شود، اضافه کرد: سرمایه در گردش از مشکلات سنگبری‌های مدرن است وهر چه ظرفیت سنگبری‌ها را بالا ببریم، از خام فروشی جلوگیری می‌شود.

 

ایسنا

پلمب 21 واحد تولیدکننده مصالح ساختمانی غیراستاندارد در کردستان

http://www.bananews.ir/معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: طی 7 ماه سپری شده از سال جاری 21 واحد تولید کننده مصالح ساختمانی غیراستاندارد در استان کردستان پلمب شده‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ امیر قادری در دومین جلسه کارگروه تخصصی استانداردسازی و ارتقای کیفیت کالا و خدمات با محوریت مصالح ساختمانی برگزار شد، اظهار کرد: ساخت و سازهای ایمن و حفظ سرمایه‌های ملی، یک وظیفه مهم است و باید با حساسیت روی این مسئله تأکید کرد.

امیر قادری افزود: همه دستگاه‌ها مکلفند به وظایف خود به شیوه صحیحی عمل کنند و با همدیگر هماهنگی داشته باشند، ضمن اینکه خود مردم نیز باید حساس شوند و خرید مصالح ساختمانی را از هر جایی انجام ندهند.

وی خاطرنشان کرد: باید نظارت جدی و دقیقی توسط دستگاه‌های ذیربط بر روی کیفیت مصالح ساختمانی انجام شود و هر واحدی که قادر به تولید مصالح استاندارد نیست، باید تعطیل شود.

معاون استاندار کردستان یادآور شد: این کار باید از شهرداری‌های سطح استان آغاز شود و همه بویژه شهرداری‌ها باید مصالح استاندارد تولید کنند، چرا که باید منابع دولتی و سرمایه‌های مردم را با استفاده از مصالح مناسب و استاندارد حفظ کرد.

قادری تصریح کرد: حضور آزمایشگاه در تمامی واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی یک الزام است و واحدهای بدون آزمایشگاه نباید اجازه فعالیت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت نظام مهندسی در این راستا استفاده شود، تأکید کرد: نظام مهندسی باید به انجام وظایف خود در خصوص مسئله استانداردسازی به درستی عمل کند.

معاون استاندار کردستان تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های دولتی باید فقط از واحدهای تولیدکننده مصالح ساختمانی استاندارد خرید کنند و این یک تکلیف و ضرورتی برای همه است.

قادری افزود: سال گذشته 11 واحد و طی 7 ماه سپری شده از سال جاری نیز 21 واحد تولیدکننده مصالح ساختمانی غیراستاندارد در استان کردستان پلمب شده‌اند و پلمب چند واحد غیراستاندارد دیگر نیز در دست اقدام است.

همچنین در این جلسه استاندارد قیر و آسفالت به عنوان استاندارد اجباری به سازمان استاندارد کشور پیشنهاد شد.

جلسه بعدی کارگروه تخصصی استانداردسازی و ارتقای کیفیت کالا و خدمات استان کردستان، قرار است با توجه به اهمیت مسئله استانداردسازی آسانسورها به این مهم اختصاص یابد.

 

ایسنا