بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۱ فروردین، ۱۳۹۷ | Wednesday, 21 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

جلوگیری از ساخت نماهای ضد اسلامی- ایرانی

کد خبر: 980 Print This Post
۲۲ آذر ۱۳۸۹ | ۰۷:۴۸
جلوگیری از ساخت نماهای ضد اسلامی- ایرانی

www.bananews.irوزیر مسکن و شهرسازی گفت: چنانچه نمای یک ساختمان دارای نمادهای غیر عرف یا ضد اسلامی – ایرانی باشد از ساخت آن جلوگیری می شود

به گزارش بنانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت مسکن وشهرسازی ، مهندس نیکزاد با تاکید بر جایگاه ویژه معماری ایرانی- اسلامی در ساخت و سازها و لزوم حرکت به سمت این نوع از معماری تصریح کرد: درست است که در حال حاضر الزام چندانی روی نمای ساختمانها وجود ندارد اما چنانچه ساختمانی دارای نمادی غیر عرف یا نمای ضد ایرانی- اسلامی باشد جلوی ساخت آن گرفته می شود.

وی از رواج الگوهای معماری ایرانی- اسلامی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی وزارت مسکن و شهرسازی یاد کرد و ادامه داد: مهندسان حوزه شهرسازی و معماری، اعم از اینکه در بخش دولتی شاغل باشد یا در بخش خصوصی ، باید به سمتی حرکت کنند که در آن ساختمانها دارای هویت ایرانی- اسلامی باشند.

وزیر مسکن وشهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر معاونت شهرسازی ومعماری این وزارتخانه بصورت جدی پیگیر گسترش الگوهای معماری ایرانی- اسلامی است و جلساتی را نیز بطور مرتب با شهرداران برخی کلانشهرها در همین راستا برگزار می کند.

گفتنی است مهندس نیکزاد ، آبانماه گذشته نیز در دیدار مدیران حوزه شهرسازی و معماری نیز گفته بود: برخی سیاست های اتخاذ شده در حوزه شهرسازی و معماری طی دوره های گذشته از انعطاف لازم برخوردار نبودند و نتیجه آن هم این بود که توفیق چندانی در ساخت واحدهای مسکونی مورد نیاز جامعه حاصل نمی شد.

وی با بیان اینکه هرجا طرح مسکن مهر به حوزه شهرسازی و معماری لطمه وارد کند، جلوی آن را خواهم گرفت، گفت: باید با در انداختن طرحی نو در حوزه های معماری و شهرسازی و داشتن یک برنامه استراتژیک و بلند مدت،‌ نگاهی آینده نگرانه داشته باشیم و از امروز نیازهای آینده شهرسازی را پیش بینی کنیم.

وی ضمن انتقاد ازکم توجهی به رعایت الگوی معماری ایرانی- اسلامی اظهار داشت: سوال اینجا است که چرا از استانداردهای معماری ایرانی- اسلامی خارج می شویم و طراحی هایی که انجام می شود با این معماری مطابقت ندارد.

مهندس نیکزاد با تاکید بر لزوم بازنگری در طراحی ها و مطابقت دادن آنها با فرهنگ معماری ایرانی اسلامی، تصریح کرد: شهر ایرانی اسلامی در حقیقت شهری است که محله و مسجد از محورهای اصلی آن هستند.

وزیر مسکن وشهرسازی ، فرهنگ سازی را از ملزومات شهرسازی دانست و ادامه داد: متاسفانه فرهنگ پرداخت هزینه های شهرسازی چنان که باید در کشورمان وجود ندارد و با چنین روندی سوال اینجا است که چگونه باید شهر را اداره کرد.

وی آینده نگری و جامع نگری را از خصوصیات مدیران حوزه شهرسازی و معماری برشمرد و خاطر نشان کرد:شهرسازی واقعیتی غیر قابل انکار است که هویت تاریخ و تمدن ما با آن بیان می شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها