بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۱ فروردین، ۱۳۹۷ | Wednesday, 21 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

چرا شورای‌شهر دنبال انحلال سازمان نوسازی است؟

کد خبر: 9126 Print This Post
۲۷ فروردین ۱۳۹۰ | ۰۶:۲۳
چرا شورای‌شهر دنبال انحلال سازمان نوسازی است؟

www.BanaNews.irسال گذشته دو برابر کاربری مسکونی، کاربری تجاری در بافت‌فرسوده ایجاد شد

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) اعضای شورای شهر تهران می‌گویند: سال گذشته شهرداری از محل ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکتی که برای نوسازی بافت‌های فرسوده فروخته، فقط ۸۵۰ واحد مسکونی ساخته است؛ این در حالی است که از محل این اعتبارات، ۱۵۰۰ واحد تجاری یعنی چیزی حدود دو برابر میزان خانه‌های تولید شده، کاربری غیرمسکونی در شهر به وجود آمده است که این شائبه کسب درآمد از نوسازی بافت‌های فرسوده را از سوی شهرداری به وجود می‌آورد.

عملکرد شهرداری تهران به ویژه سازمان نوسازی به عنوان متولی اصلی ساماندهی بافت‌های فرسوده به تازگی از سوی اعضای شورای با انتقاد شدید مواجه شد.

نمایندگان مردم تهران در شورای شهر در حالی بر ساخت «بیش از حد واحدهای تجاری» در بافت‌های نوسازی شده به عنوان «ابهام» در عملکرد سازمان نوسازی انتقاد دارند که بر اساس مصوبه شورای شهر تهران ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده از ۱۰۰ درصد تخفیف در عوارض بهره‌مند می‌شود. حالا اعضای شورای شهر می‌گویند شهرداری که بابت تخفیف عوارض نوسازی بافت‌های فرسوده از بخشی از درآمد خود صرف نظر کرده است، با ساخت واحدهای تجاری در تلاش برای درآمد‌زایی از بافت‌های فرسوده است.

رویکرد شهرداری در بافت‌فرسوده غیرانتفاعی است

در این مورد حمزه شکیب با بیان اینکه تخفیف ۱۰۰ درصدی برای نوسازی بافت‌های فرسوده امسال نیز ادامه خواهد داشت، به دنیای اقتصاد گفت: شهرداری سال گذشته از محل اوراق مشارکت‌های فروخته شده‌، بیشتر واحد تجاری ساخته تا مسکونی که این، محل ابهام برای اعضای شورای شهر است.

به گفته وی، مشوق‌ها و تخفیف‌های در نظر گرفته شده برای ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده امسال بدون تغییر نسبت به سال گذشته ادامه خواهد داشت، اما باید در روند نوسازی تجدید نظر شود. آن طور که شکیب می‌گوید: به نظر می‌رسد نوسازی بافت‌های فرسوده با رویکردی غیرانتفاعی صورت گرفته که این موجب کاهش اعتماد مردم و در نتیجه جلوگیری از مشارکت ساکنان بافت‌های فرسوده در نوسازی واحدهای فرسوده شده است. اما با این حال، حسین محمد پورزرندی در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد تاکید کرد که تاکنون شهرداری هیچ گونه درآمدزایی از محل نوسازی بافت‌های ‌فرسوده نداشته است و واحدهای تجاری نیز همه بر اساس طرح تفصیلی تهران ساخته شده‌اند. به گفته پورزرندی واحدهای تجاری که در بافت‌های فرسوده ساخته می‌شود، عوایدی برای شهرداری به دنبال نخواهد داشت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها