بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۲ فروردین، ۱۳۹۷ | Thursday, 22 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ضوابط بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی اعلام شد

کد خبر: 42900 Print This Post
۲۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۱:۳۵
ضوابط بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی اعلام شد

http://www.bananews.ir/شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در نامه ای به استانداران سراسر کشور ضوابط و شاخص های بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی را اعلام کرد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) از وزارت راه و شهرسازی، شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در بیست و یکمین جلسه سال گذشته خود به منظور هماهنگی مطالعات برنامه ریزی و طراحی بناها، فضاهای شهری و طرح های توسعه شهری با ویژگی های شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی و بنا به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، «ضوابط و شاخصهای لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی – ایرانی» را مورد بررسی قرار داد.

بنا بر این گزارش، در جلسه یاد شده ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص ضوابط و شاخص های مربوطه، متن پیشنهادی کار گروه، با اصلاحاتی که اعضای شورایعالی مطرح کردند به تصویب رسید.

 

همچنین مفاد این مصوبه برای تمامی طراحان، دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای، تهیه، بررسی، تصویب، نظارت و اجرای معماری بناها و فضاهای شهری، طرح های شهرسازی و توسعه شهری، شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی ساختمان و سایر نهاد های ذیربط لازم الاجرا خواهد است.

همچنین رعایت مفاد این مصوبه حتی هنگام مرمت، احیا، بهسازی و نوسازی بناهای موجود نیز الزامی است.

هماهنگی با بستر طبیعی، رعایت اصل محرمیت، فراهم نمودن زمینه های بهبود ساختار شهر، حفاظت و صیانت از بناها و بافت های فرهنگی درکنار شناسایی و برنامه ریزی برای حذف عوامل مخل تحقق معماری و شهرسازی ارزشمند اسلامی از مهمترین شاخص های اعلام شده در این مصوبه هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها