بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 20 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

معماری اصیل، منطبق با مبانی اسلامی باشد

کد خبر: 42158 Print This Post
۲۳ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۰۱
معماری اصیل، منطبق با مبانی اسلامی باشد

http://www.bananews.ir/دبیر همایش معماری و شهرسازی اسلامی، گفت: معماری اصیل باید منطبق با مبانی اسلامی، ارزشهای دینی و هویت ایرانی باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر عبدالحمید نقره‌کار در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری همایش ملی معمار و شهرسازی اسلامی ایرانی با آیت‌الله جوادی آملی با تأکید بر ضرورت تبیین معماری اسلامی و ایرانی در شهرسازی، تصریح کرد: سبک اسلامی و تحول بنیادین در معماری‌ها و روند شهرسازی لازم‌الاجراست و معماری باید منطبق با مبانی اسلامی و ارزشهای دینی و هویت ایرانی باشد.

وی افزود: سبک اسلامی باید در معماری شهری نهادینه و رعایت شود هرچند به دلیل مشکلات اقتصادی گاه رویکرد دیگری در معماری شاهد هستیم.

دکتر نقره‌کار با بیان اهمیت حضور حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در تبیین معماری اسلامی، خاطرنشان کرد: حوزه علمیه به عنوان مرکز علمی و اسلامی جهان اسلام ظرفیت‌های قابل توجهی برای پژوهش و نهادینه‌سازی معماری اسلامی دارند که با مشارکت حوزه‌های علمیه و دانشگاهها می‌توان به نتایج خوبی در این عرصه دست یافت.

عضو هیأت علمی دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت، اظهار کرد: مبانی اسلامی در معماری باید به صورت محتوائی، کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد پیگیری قرار گیرد به ویزه تشکیل کارگاههای دانش افزائی برای اساتید دانشگاه‌ها می‌تواند بسترهای مناسبی پیرامون رشد و شکوفائی معماری اسلامی فراهم سازد.

وی بهره‌گیری از منابع ارزشمند اسلامی را یکی از مؤلفه‌های مهم در معماری دانست و اضافه کرد: برای تحقق معماری اسلامی می‌توان از همه منابع ارزشمند دینی و اسلامی بهره جست و مبانی دینی را در جریان معماری به کار گرفت.

 

دکتر نقره‌کار اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب تأکیدات و منویات ارزشمندی در خصوص معماری اسلامی بیان داشته‌اند که می‌توان با نگاه کارشناسی با استناد بر ضرورت سبک اسلامی، معماری اسلامی را در جامعه پیاده کرد.

وی گفت: مباحث مهم معماری باید به صورت فقهی مورد ارزیابی قرار گیرد و با رویکرد دینی در جهت شهرسازی و توسعه عمرانی گام برداریم که در این زمینه استفاده از سخنان مراجع و علماء نیز می‌تواند راهکارهای فقهی و دینی مطلوبی را فراروی ما قرار دهد.

عضو هیات علمی دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت، توجه به اجرایی شدن طرح‌های عمرانی با مؤلفه‌های اسلامی را نیز مورد تأکید قرار داد و افزود: رییس جمهور در یکی از سخنرانی‌های خود بر این موضوع دینی تأکید داشت که زمین امانت خداست و این سخن وی منجر به اجرای طرح بزرگ مسکن مهر و حذف هزینه‌های زمین از طرح‌های مسکونی شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارکردها و وظایف شورای سیاست گذاری مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی، تدوین ضوابط و آیین نامه‌های ضروری شهرسازی است چرا که در این خصوص آیین نامه‌های جدیدی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها