بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ اسفند، ۱۳۹۶ | Thursday, 22 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

الگوهای بهینه مسکن و معماری ساختمان های مسکونی کشور تدوین شد

کد خبر: 40725 Print This Post
۲۹ بهمن ۱۳۹۱ | ۰۷:۵۰
الگوهای بهینه مسکن و معماری ساختمان های مسکونی کشور تدوین شد

http://www.bananews.irطرح «تدوین الگوهای بهینه مسکن و معماری ساختمان های مسکونی در شهرهای جدید» از سوی پژوهشگر برگزیده کشور ارائه شد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر محمدرضا بمانیان، مجری این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، توضیح داد: طرح «تدوین الگوهای بهینه مسکن و معماری ساختمان‌های مسکونی در شهرهای جدید» به خواست شرکت عمران شهرهای جدید در دو بخش مبانی نظری و مطالعات میدانی انجام شد.
وی افزود: در بخش ادبیات و مبانی نظری طرح، اصول مهم طراحی مسکن و استانداردهای روز دنیا در این زمینه بررسی و تحلیل شد و در بخش مطالعات میدانی نیز خانه‌های سنتی و امروزی ساخته شده در شهرهای جدید مختلف در سراسر کشور به زیر ذره‌بین مجریان طرح رفت.
مدیر گروه‌ معماری دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه الگوهای ارائه شده در این طرح بر اساس پنج اقلیم مختلف در کشور طراحی شده‌اند، خاطرنشان کرد: پس از انجام مطالعات پایه، یک سری اصول برای طراحی مناسب فضای داخلی و خارجی خانه ارائه شد و در نهایت یک الگوی طراحی متناسب با اقلیم‌های مختلف کشور (سرد، گرم و خشک، گرم و مرطوب، گرم و نیمه مرطوب و گرم و معتدل) تدوین شده است.
به گفته این پژوهشگر برگزیده سال ۱۳۹۱، این الگوها به تفکیک آپارتمان‌ها، خانه‌های ویلایی و خانه‌های چند طبقه، تنظیم شده و شامل مواردی مانند رعایت حریم خانواده در طراحی داخلی، رعایت حریم صدا در اجزای مختلف خانه، ارتباط با طبیعت و چشم‌انداز خانه، نورگیری فضا، جایگاه فضاهای خدماتی، بهداشتی، باز و نیمه باز است.
طرح «تدوین الگوهای بهینه مسکن و معماری ساختمان‌های مسکونی در شهرهای جدید» به عنوان یکی از طرح‌های برگزیده پژوهشی وزارت راه و شهرسازی به نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی این وزارتخانه در هفته پژوهش راه یافت.
به گفته بمانیان الگوهای ارائه شده در این طرح و اصول و ضوابط تبیین شده در آن در طراحی و ساخت منازل مسکونی در شهرهای جدید نقاط مختلف کشور به کار گرفته خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها