بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تاکید بر معماری اسلامی در فضاهای عمومی شهری

کد خبر: 40542 Print This Post
۲۶ بهمن ۱۳۹۱ | ۰۶:۵۵
تاکید بر معماری اسلامی در فضاهای عمومی شهری

http://www.bananews.irمشاور اجرایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: با توجه به رشد شهرنشینی و تبدیل شهرها به کانون‌های اصلی اجتماعی و اقتصادی،‌ شناخت تحلیل دقیق و گسترده آنها گریزناپذیر است؛ چرا که شناخت شهر‌ها و یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات آنها، ‌همچون کمک به شناخت جامعه و رفع بخش عمده‌ای از مشکلات اجتماعی خواهد بود.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس سید‌علی حسین پور اظهار کرد: باید در مسیر شناخت شهرها از انجام کارهای پژوهشی غافل نشویم ؛ چرا که حرفه شهرسازی نیز مانند هر حرفه نوپای دیگری نیازمند مبانی نقدی و نظریات منسجمی است.
وی ضمن بیان اینکه «فضاهای شهری»، مکان بروز «تعاملات شهروندی» و «مراودات اجتماعی» هستند،خاطرنشان کرد: بدون وجود آنها نمی‌توان انتظار ارتباط و تعامل سازنده شهروندان و ساکنان را داشت. به گفته این کارشناس ارشد شهرسازی، این فضاها محلی برای ایجاد ارتباط سازنده ساکنان شهر و محیط زیست آنها را فراهم می‌کند که در بستر شکل‌دهی و مناسب سازی این فضاها، معنا و اعتبار می‌یابد. مهندس حسین‌پور ادامه داد:‌ تنها در این بستر است که امکان بیشینه حضور شهروندان در این فضاها فراهم می‌شود که بی‌شک افزایش «رضایتمندی شهروندی» و بهبود «رفاه اجتماعی» و افزایش «کیفیت زندگی» را به همراه خواهد داشت. مشاور اجرایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در ادامه تاکید کرد:‌ علاوه بر اینکه فضای شهری محل ارتباطات اجتماعی و تعاملات چهره به چهره است، در جهت تعالی و ارتقای کیفی روابط اجتماعی شهر و انسجام اجتماعی در جهت سامان دهی به فضاهای شهری باید کوشید. مهندس حسین‌پور در رابطه با فضاهای شهر اسلامی نیز گفت: مراتب پدیداری این فضاها منوط به شناخت حوزه اعتقادی اسلام و ایمان به کمال مشهود در این دین است. به گفته او رعایت تناسبات، نظم، مقیاس، خوانایی، قابل تصور بودن، تنوع، هماهنگی، پیوند با گذشته، کارآیی و به خصوص محصوریت فضا که از مهم‌ترین ویژگی‌های کالبدی فضای شهری است در طراحی فضاهای شهری از اهمیت خاصی برخوردار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها