بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 20 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

لزوم توجه به حس مکان در طراحی بناها

کد خبر: 3535 Print This Post
۲۸ دی ۱۳۸۹ | ۱۱:۱۶
لزوم توجه به حس مکان در طراحی بناها

ادبیات و عرفان شرق به ویژه در فلسفه ایرانی به حس مکان توجه داشته و این موضوع باید در طراحی معماری بناها در نظر گرفته شود.www.BanaNews.ir

سیدعلیرضا قهاری رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت:حس مکان یا روح مکان ارتباط انسان با مکان و یا تعلق خاطر انسان نسبت به محیطی که در آن زندگی می کند است.

وی افزود:این حس مثبت و یا منفی بوده در حقیقت نوعی ادراک روحی و روانی فرد از محیط طبیعی خود بوده که ساخته ذهنش است.

قهاری تصریح کرد:انسان باحسی که نسبت به محیط پیرامون خود دارد به آن مکان شخصیت و هویت می دهد و معماری بناها هویتشان را از حس انسان ها می گیرند.

به گزارش بنانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ،رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت:حس مکان پدیده ای روان کالبدی بوده که پردازشها، خاطرات، تجارب و روحیات فردی به طور کامل بر آن گذاشته است این موضوع از شخصی به شخص دیگر تفاوت دارد.

وی افزود:حس مکان بر روی طراحی شهری، معماری و طراحی منظر تاثیرگذار است و همواره باید به این موضوع توجه شود.

قهاری تصریح کرد:توجه به حس مکان چند سالی است که کشورهای جهان در معماری بناهایشان استفاده می کنند و در ایران نیز به این موضوع اخیرا پرداخته شده است.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت:ادبیات و عرفان شرق به ویژه در فلسفه ایرانی به عنوان حس مکان جایگاه ویژه ای دارد.

وی افزود:امروزه ایجاد فضای مجازی و شبکه های اطلاع رسانی، مکان کالبدی چشم اندازهای جدیدی را پیش روی افراد می گشاید و به نظر می رسد در آینده نه چندان دور بتواند جای مکان و تعریف سنتی آن را بگیرد.

قهاری تصریح کرد:ساماندهی مکان های عمومی و تقویت حس مکان می تواند تعامل افراد مختلف جامعه با یکدیگر را به همراه داشته باشد و در نتیجه از تضادها و برخوردهای غیر اصولی جلوگیری کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها