بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شهرهای جدید مروج معماری ایرانی و اسلامی هستند

کد خبر: 22016 Print This Post
۰۱ دی ۱۳۹۰ | ۰۸:۵۶
شهرهای جدید مروج معماری ایرانی و اسلامی هستند

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید گفت : ترویج معماری ایرانی و اسلامی در برنامه ریزی ساخت وساز این شهرها قرار دارد و در روند ساختمان سازیها نیز نظارت لازم به اجرا گذاشته می شود .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)‘ علیرضا ادیب فر ‘ روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیش از دو دهه از عمر برنامه ریزی برای ایجاد شهرهای جدید سپری می شود و اکنون افزون بر ۵۰۰ هزار نفر در ۱۷ شهرجدیدی که فعال هستند ، اسکان یافته اند .

وی افزود : ساخت وساز در شهرهای جدید نیز تابع ضوابط و مقررات شورای عالی شهر سازی و معماری است و در کنار آن اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان و توجه به معماری ایرانی – اسلامی مورد تاکید قرار دارد .

ادیب فر از برنامه ریزی برای تهیه طرح پژوهشی در خصوص شیوه معماری مذکور خبر داد که بیش از یک سال از شروع آن سپری ، و نتایج آن بزودی منتشر می شود ، سپس راهکارهای اجرایی و دستورالعمل های لازم آن در دستور کار قرار می گیرد.

وی خاطرنشان ساخت : ایران اسلامی دارای معماری غنی است و نیاز به الگو برداری از دیگر نقاط جهان ندارد و برای احداث بازار اسلامی در شهرجدید اندیشه نیز از میدان نقش جهان اصفهان و نیز میدان امام خمینی (ره ) تهران الگو برداری شده است .

به گفته ادیب فر ، اکنون ۱۷ شهرجدید تحت پوشش وزارت راه وشهرسازی ،دارای طرح جامع هستند و طرح های مربوط به شهرهای پردیس و پرند (در استان تهران ) و هشتگرد ( استان البرز ) بازنگری شده و پس از تصویب به شهرهای هشتگرد و پردیس ابلاغ شده و پرند هم این امر در شرف انجام است .

وی یادآور شد : از نظر اعتباری برای تهیه طرحهای جامع شهرهای جدید محدودیتی وجود ندارد ،اما در ارتباط با طرح های تفصیلی بدلیل آنکه برای هر شهر تفاوتهایی وجود دارد ، ممکن است از نظر اعتباری وضعیت تفاوت داشته باشد .

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید (وابسته به وزارت راه وشهرسازی ) گفت : ایجاد بازار ایرانی و اسلامی در سطح همه شهرهای زیر مجموعه دارای اولویت است و به همه آنها ابلاغ شده و تا مادامی که بافت مسکونی و شهری در این مناطق شکل نگرفته ، امکان ساخت این بازار وجود ندارد .

وی گفت : جلسات شورای مسکن در استانها که با مشارکت مقامهای ذیربط برپا می شود ، زمینه طرح دیدگاه های مختلف بویژه در ارتباط با شهرهای جدید فراهم می شود .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها