بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۴ فروردین، ۱۳۹۷ | Saturday, 24 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

استفاده از فضاسازی کودکانه در طراحی و معماری شهرها

کد خبر: 18292 Print This Post
۰۶ مهر ۱۳۹۰ | ۱۲:۱۹
استفاده از فضاسازی کودکانه در طراحی و معماری شهرها

www.BanaNews.irنویسنده کودک و نوجوان و سردبیر مجله رشد دانش‌آموز گفت: تنها چیزی که کمتر در تهران دیده می‌شود، فضاهای مربوط به کودکان است که هیچ طراحی شهری و بصری ویژه کودکان در پایتخت انجام نشده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ،شهرام شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان، با بیان این مطلب افزود: سیاست‌های مربوط به حضور کودک در شهر در کشور تعریف نشده و این که شهرداری تهران هم‌اکنون گام‌هایی را برای این امر برداشته است، می‌توان مثبت ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه هیچ رد پایی از کودکی و حتی نوجوانان در شهر دیده نمی‌شود، تصریح کرد: به هرحال در طراحی یک شهر اقتضا می‌کند که در مکان‌هایی سلیقه بچه‌ها را در نظر بگیریم. در واقع این سلیقه را به صورت خیلی خیلی اقراق شده‌اش در شهربازی‌ها و اماکن تفریحی بچه‌ها و یا گاهی در زمین‌های بازی مشاهده می‌کنیم، اما به طور عمومی در شهر دیده نمی‌شود.

به گفته این نویسنده کودکان، هم‌اکنون ساختمان‌ها و معابر شهری عبوس هستند و این خود نشان می‌دهد که از لحاظ روان‌شناختی، کارشناسان شهری و مدیران این حوزه در فضای شهر نیازهای بچه‌ها را گم کرده و به آن بی‌توجه هستند.

شفیعی با بیان این نکته که این شهر گاهی برای کودکان ما ترسناک است، ادامه داد: برای آنکه شهر از وضعیت فعلی برای کودکان خارج شود، باید در کنار همه مشاوره‌های شهرسازی و معماری در شهرداری تهران، متخصصان کودک در طیف‌های مختلف نیز حضور داشته باشند و از نظرات آنها استفاده شود.

وی گفت: به زعم من برگزاری جشنواره‌ای همچون جشنواره «بهترین‌ها برای غنچه‌های شهر» می‌تواند زمینه لازم را برای شناسایی متخصصان کودک فراهم کند تا بتوان در طی سال‌های آینده از نظرات این متخصصان برای ساخت شهری ویژه کودکان استفاده کرد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها