بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Monday, 21 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

پل خشتی ۴۰۰ ساله تمیجان رودسر در معرض تخریب است

کد خبر: 9686 Print This Post
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۷:۴۵
پل خشتی ۴۰۰ ساله تمیجان رودسر در معرض تخریب است

www.BanaNews.irمدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: پل خشتی تمیجان رودسر با قدمتی حدود ۴۰۰ ساله در معرض تخریب است و ساخت پل جدید می‌تواند از آن محافظت کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) امید عزیزی امروز صبح در جلسه میراث فرهنگی استان ایجاد پل جدید با رعایت حریم پل قدیمی و تاریخی تمیجان توسط وزارت راه و ترابری را در حفظ و نگهداری آن تاثیرگذار دانست.

وی اظهار داشت: ساخت پل جدید به منظور عبور و مرور وسایل نقلیه تنها راهکار حفاظت از این اثر تاریخی است.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه پل خشتی و تاریخی تمیجان دارای قدمتی حدود ۴۰۰ ساله است، خاطرنشان کرد: این پل به دوره صفویه تعلق دارد و تاکنون دو بار در سال‌های ۷۵ و ۸۵ مورد مرمت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: موانعی در دو طرف پل به منظور جلوگیری از تردد وسایل نقلیه موتوری سنگین از روی پل قرار داده شده بود ولی با بی‌توجهی برخی افراد ناشناس این کار موثر واقع نشد.

عزیزی با بیان اینکه این پل تاریخی در شش کیلومتری جنوب غربی رودسر روی رودخانه تمیجان ساخته شده است، اظهار داشت: نوع طاق‌ها و مصالح به‌کار رفته در این پل، نشانه قدمت آن از دوره صفویه است.

به گفته وی، پل خشتی تمیجان در زمان حکومت «بهزاد بیگ» در گیلان و به همت او در سال ۱۰۲۰ قمری ساخته شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به وجود رودخانه‌های بسیار در استان بیان داشت: طبق قوانین مرمتی عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری از روی این آثار تاریخی امری اشتباه بوده و این امر پل خشتی را در آستانه تخریب قرار داده است.

وی در ادامه از ثبت رشته سنتی «رشتیدوزی» خبر داد و گفت: ثبت این هنر سنتی یکی از برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان در سال جاری است.

به گفته عزیزی، قلاب‌دوزی هنر سنتی رایج در گیلان است که توسط بومیان این استان رشتیدوزی نامیده می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر فعالان استان در رشته رشتیدوزی از قشر زنان با ذوق و سلیقه هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیشتر قلاب‌دوزان در شهر رشت فعالیت می‌کنند به این رشته رشتیدوزی گفته می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان ثبت دیگر رشته‌های بومی استان را از برنامه‌های سال ۹۰ این اداره کل معرفی کرد و افزود: سال گذشته رشته چادرشب‌بافی در فهرست آثار ناملموس میراث‌فرهنگی به ثبت رسیده بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها