بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۷ | Sunday, 27 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سه اثر طبیعی در میبد ثبت ملی شد

کد خبر: 84829 Print This Post
۲۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۷
سه اثر طبیعی در میبد ثبت ملی شد

«غار سنگ آتش»، «دشت کم خطاب» و «چشمه آب ترش ندوشن» شهرستان میبد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir«فاطمه دانش یزدی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ضمن اعلام این خبر، گفت: با توجه به ویژگی‌ها و ارزشمندی این سه اثر طبیعی پرونده‌های ثبتی آنها تهیه و به میراث فرهنگی کشور ارسال شد و تیرماه سالجاری پس از تایید پرونده در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی، رییس سازمان میراث فرهنگی کشور با ارسال نامه‌هایی جداگانه، مراتب ثبت این سه اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور را به استاندار یزد ابلاغ کرد .

وی در مورد غار سنگ آتش شهرستان میبد، گفت: این غار در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر ندوشن و در دل کوه های این شهر و با فاصله نسبتاً زیادی از مسیر اصلی رفت و آمد قرار دارد که معدن‌داران و دامداران منطقه مسیر آن را به خوبی می‌شناسند .

دانش یزدی با بیان اینکه این غار با بهره‌گیری از تزئینات بسیار زیبا و منحصر در دل خود، یکی از غارهای بسیار زیبای استان است، بیان کرد: در درون این غار تزئینات بسیار زیبایی از جنس آهک و سنگ‌های کلسیتی وجود دارد که با اشکال مختلفی بر سقف غار و جداره‌ها نقش بسته است و به نوعی می‌توان این اشکال و احجام را به سان شعله‌های آتش در دل غار تصور کرد که از جنس سنگ هستند، بدین سبب این غار به نام غار سنگ آتش شناخته می‌شود .

این مقام مسئول در مورد دشت کم خطاب نیز گفت: این دشت در جنوب غربی روستای صدرآباد ندوشن شهرستان میبد واقع شده که می‌توان گفت این دشت به علت این که در پهنای آن ساخت و سازی صورت نگرفته، پهنه‌ای بکر و دست نخورده است .

وی با بیان این که دشت کم خطاب با قابلیت مرتعی بالا زیستگاه تعداد زیادی از گونه‌های جانوری و حیات وحش محدوده است، گفت: دشت کم خطاب، دشتی نسبتاً پهناور با پوشش گیاهی نسبتاً متراکم از بوته ها و درختچه‌های بیابانی است که پناهگاه و مأمن مناسبی برای زندگی گونه‌های مختلف جانوری و حیات وحش فراهم کرده است .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در رابطه با چشمه آب ترش ندوشن، اظهار کرد: در نقطه مرزی استان یزد و اصفهان، کوهی با ارتفاع کم قرار گرفته که این چشمه در پایین کوه، هم تراز با سطح زمین در جبهه جنوبی آن قرار گرفته است .

دانش یزدی در ادامه با اشاره به این که چشمه آب ترش ندوشن به سبب املاح بسیار زیاد کلسیتی که دارد چشمه‌ای آهک ساز محسوب می‌شود، گفت:علی رغم شور و گازدار بودن آب این چشمه، پوشش گیاهی بسیار متراکمی از گونه‌های مختلف شور پسند نظیر درختان قیچ و نی در آن منطقه شکل گرفته‌اند .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد زیبایی مناظر، بکر بودن و اهمیت آثار به لحاظ گردشگری و زیست ‌محیطی و ضرورت حفاظت و نگهداری از این جاذبه‌های طبیعی را از جمله ویژگی‌های این آثار برای ثبت ملی برشمرد .

گفتنی است، دشت کم خطاب با ‌شماره ۳۵۹، غار سنگ آتش با ‌شماره ۳۹۱ و چشمه آب ترش ندوشن با ‌شماره ۳۹۰ اخیرا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها