بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

صنعت گردشگری در برنامه‌های کاندیداها/ کدام شعارها در عمل محقق می شود

کد خبر: 44619 Print This Post
۱۸ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۱:۰۱
صنعت گردشگری در برنامه‌های کاندیداها/ کدام شعارها در عمل محقق می شود

http://www.bananews.ir/کاندیداهای دوره یازدهم ریاست جمهوری در گفتگوها و برنامه های خود اگر چه توجه به صنعت گردشگری را امری مهم قلمداد کرده اند اما هنوز برنامه مدون خود را در این حوزه ارائه نداده اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مقام معظم رهبری از صنعت گردشگری در کنار کشاورزی و کارخانه‌ها و صنایع در بهبود وضعیت اقتصادی یاد کرده‌اند این موضوع نشان می دهد که حتی توجه به صنعت گردشگری و درآمدزایی آن در سطح بالای نظام نیز قرار دارد با این حال انتظار می رود، تا نامزدهای ریاست جمهوری نیز از حوزه شعار و صحبت درباره یکی از صنایعی که در دنیا از آن به عنوان صنعت درآمدزا یاد می شود، فراتر رفته و برنامه های عملی خود را ارائه کنند با این حال تنها برخی از هشت نامزد ریاست جمهوری درباره صنعت گردشگری اظهار نظر کرده اند.

استفاده از مزایای گردشگری برای تامین ارز به جای کاهش ارز ناشی از فروش نفت

به عنوان مثال، غلامعلی حداد عادل، کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در نشست خبری یازدهم خرداد ماه، درباره گردشگری اظهار نظر کرده  و گفته است: برای گردشگری یک کارگروه ویژه تشکیل دادیم، چرا که این حوزه به همان اندازه که فرهنگی است، اقتصادی هم می‌شود. موضوع گردشگری به ایجاد شغل و درآمد ارزی کمک می‌کند و می‌تواند یک میدانی برای معرفی ارزش‌های فرهنگی کشورمان اعم از میراث فرهنگی و یا اندیشه‌های فرهنگی انقلاب اسلامی باشد.

 

غلامعلی حدادعادل نیز در برنامه تلویزیونی خود در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال دولتتان چیست؟ گفت: میتوانیم از مزایای گردشگری برای تامین ارز به جای کاهش ارز ناشی از فروش نفت استفاده کنیم.

گردشگران باید کارت بانکی همراه داشته باشند

هر چند که حداد عادل برنامه های خود را برای کاهش ارز ناشی از فروش نفت اعلام نکرد اما  حسن روحانی هم از دیگر نامزدهای انتخابات این دوره، در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی که در دانشگاه آزاد کرج برگزار شد، به آمار ۳۲ میلیون نفر گردشگر در سال ۲۰۱۲ از کشور ترکیه اشاره کرد و اذعان داشت: کشور ایران هم از نظر تنوع آب و هوایی و هم به لحاظ جاذبه های توریستی وضعیتی به مراتب بهتر از ترکیه دارد و حساب کنید در صورتی که هر گردشگر ۱۰ هزار دلار همراه خود برده باشد چه سود سرشاری نصیب این کشور شده است.

روحانی افزود: گفته می شود به ازای ورود هر گردشگر ۹ فرصت شغلی ایجاد می شود و این فرصت خوبی برای کاهش بیکاری در کشور است.
رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه علت اصلی رکود صنعت گردشگری کشور را مسائل بانکی دانست و با طرح این پرسش که گردشگر چگونه مسائل بانکی خود را حل کند، یادآور شد: هر گردشگری برای ورود به کشوری دیگر باید کارت بانکی همراه داشته باشد.
وی تصریح کرد: ما در این زمینه پیش تر از این هم مشکل داشتیم اما با تحریم های اخیر سیستم بانکی ما کاملا قفل شده است. بنابراین ما باید زیرساختها را اصلاح کنیم.
روحانی همچنین با رد تفکری که ورود گردشگر به ایران یا بازدید ایرانیان از سایر کشورها را موجب پرواز دین و ایمان و اخلاق مردم آن جامعه می داند، تسهیل شرایط حضور گردشگر در کشور را به نفع اقتصاد، انقلاب و  رفع چهره نادرستی که در برخی کشورها از ایران ترسیم شده است، دانست.

می توان ۲۰۰ هزار شغل مرتبط با گردشگری داشت

همچنین محمد رضا عارف  کاندیدای دیگر ریاست جمهوری است که در این باره اظهار نظر کرده است اما او نیز برنامه مشخص دولت احتمالی خود را توضیح نداد.

عارف با بیان اینکه در زمینه رونق فضای کسب و کار رتبه ما ۱۴۵ است، گفت: باید با رونق فضای کسب و کار بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم که در این رابطه فقط در بحث گردشگری می توانیم ۲۰۰ هزار شغل داشته باشیم.

در مدت یک سال سوت قطار در ارومیه به صدا در می آید

در این میان، علی‌اکبر ولایتی نیز از دیگر کاندیدای ریاست جمهوری در سفری که به شهر ارومیه داشت در جمع مردم گفت: آذربایجان غربی به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و تنوع اقوام، نقش بسزایی در توسعه اقتصادی و برقراری صلح و آرامش در منطقه بر عهده دارد و این امر توجه ویژه‌ای را به این استان می‌طلبد.اما متاسفانه از پتانسیل‌های این استان چه در حوزه‌های اقتصادی و چه در صنعت استفاده مناسبی به عمل نیامده است، با توجه به هم مرز بودن این استان با کشورهای آذربایجان، ترکیه و عراق، باید دروازه ظرفیت‌ها را گشود و در جهت توسعه منطقه و کشور قدم برداشت.

ولایتی، دریاچه ارومیه را یکی از مراکز مهم گردشگری کشور عنوان کرد و افزود: با احیای دریاچه ارومیه و ایجاد جزیره‌های مصنوعی، صنعت گردشگری در این منطقه احیا خواهد شد. در صورت پیروزی در انتخابات، علاوه بر احیای دریاچه ارومیه، بر مردم شریف این استان قول می‌دهم تا یک سال سوت قطار در ارومیه به صدا در بیاید.

ساماندهی زیرساختهای گردشگری هرمزگان

رضایی نیز در جای دیگری تصریح کرده است: در حال حاضر کشور در زیرساخت‌های گردشگری مشکل دارد که باید با کمک سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور این زیرساخت‌ها ایجاد شود. در برنامه‌های اقتصادی دولت من پس از خارج سازی اقتصاد کشور از تک محصولی، گردشگری به عنوان یکی از ۸ محور اصلی مورد توجه است.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: منطقه جنوب ایران از خوزستان و بوشهر تا هرمزگان، بندرعباس و سیستان و بلوچستان اقلیم ویژه ای برای جذب گردشگران دارم و چون جنوب کشور مرکز تمدن های بزرگی است و آثار باستانی در استان هرمزگان وجود دارد و همچنین خود دریا، جزیره قشم، لارک، کنگان وسواحل زیبای آن و وجود تنگه هرمز این منطقه را از نظر جذب گردشگران ویژه کرده است که احتیاج به زیرساخت های گردشگری دارد و من در دولتم برای ساماندهی زیرساخت های آن سرمایه گذاری می کنم به ویژه از ایرانی های خارج از کشور درخواست می کنم تا برای راه اندازی زیرساخت های منطقه ویژه گردشگری در استان هرمزگان سرمایه گذاری کنند.

ایجاد امکان تشویق گردشگران خارجی

فراهم آوردن امکانات مناسب برای تشویق گردشگران داخلی و خارجی به بازدید، شناسایی و ثبت آثار طبیعی تاریخی و فرهنگی گردشگری در مراجع ملی و بین المللی و توسعه تحقیقات بنیادی و کاربردی در حوزه گردشگری و استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات در ساماندهی گردشگری کشور از جمله برنامه های محمد باقر قالیباف از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است.

گردشگری بدون مشارکت مردم رونق ندارد

در این میان، سید محمد غرضی نیز از دیگر کاندیدای ریاست جمهوری است که اگر چه در سخنرانی های خود به موضوع گردشگری نپرداخته است اما در گفتگویی که با خبرنگار مهر داشته عنوان کرده است: اگر می خواهید صنعت گردشگری در ایران را توسعه دهید باید فرهنگ عمومی از شما حمایت کند درحالی که اکنون فرهنگ عمومی مخالفت می کند و نمی توانیم.

محمد غرضی گفت: من که ۲۰ سال در دولت بوده ام صد بار از این شعارها شنیده ام اما اجرای این کار مستلزم حمایت عموم مردم است.
با وجود شعارهای متعدد هر یک از کاندیدای ریاست جمهوری درباره توسعه گردشگری، آنها هنوز برنامه مدونی را در این باره ارائه نکرده اند درحالی که این موضوع نه تنها درخواست اعضای انجمن علمی گردشگری در ایران است بلکه کارشناسان گردشگری نیز درباره آن اظهار نظر کرده و خواسته های خودشان را از کاندیدا اعلام کرده اند.

تا کنون فقط شعارهای گردشگری زیبا بوده است

به عنوان مثال اسرافیل شفیع زاده، از فعالان حوزه آژانس های مسافرتی است که به خبرنگار مهر گفت: باید برنامه مدون کاندیدا را در حوزه گردشگری بدانیم تا بتوانیم بهتر تصمیم گیری کنیم.

اسماعیل قادری نیز از کارشناسان دیگر گردشگری به خبرنگار مهر گفت: باید از کاندیدهای ریاست جمهوری پرسید که جایگاه گردشگری را در کجای سیستم و ساختار از لحاظ اقتصادی می بینند و آیا نگاهشان به این صنعت اقتصادی است یا فرهنگی؟ اکنون برای جذب گردشگر خارجی به تعامل بین المللی نیاز داریم بنابراین با جو سیاسی علیه ایران چگونه می توان گردشگری را توسعه داد؟

به نظر می رسد پاسخ سوالات مردم و کارشناسان درباره یکی از متعدد شعارهای اعلام شده از سوی کاندیدا که به موضوع جایگزینی صنعت گردشگری به جای نفت است، بی پاسخ مانده و هیچ یک از آنها فراتر از شعار در این باره هنوز صحبت نکرده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها