بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سرقت یا تخریب کاشی‌های تئاتر شهر

کد خبر: 43646 Print This Post
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۰۷:۴۱
سرقت یا تخریب کاشی‌های تئاتر شهر

www.BanaNews.irکاشی‌های به کار رفته در نمای ضلع جنوبی مجموعه تئاتر شهر که سال ۹۰ بخشی از آن سرقت و تخریب شد، دوباره به دلیل ناامنی فضای پیرامونی باز هم سرقت و تخریب شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این روزها فضای داخلی و بیرونی مجموعه تئاتر شهر به لحاظ وضعیت سازه و امکانات در شرایط مناسبی به سر نمی‌برد. داخل بنا به دلیل فرسودگی امکانات و تاسیسات از فضای نامطبوعی برخوردار است و همین شرایط با شکل و شمایلی متفاوت در فضای بیرونی مجموعه تئاتر شهر دیده می‌شود. این شرایط قطعا برای هیچ مجموعه‌ای ایده‌آل نیست چه برسد به محیطی فرهنگی آن هم مکانی چون تئاتر شهر که هنوز هم قطب تئاتر کشور است و در ذهن مردم حتی آنهایی که با هنر نمایش سر و کاری ندارند، این مکان به عنوان محلی تئاتری شناخته می‌شود.
حال با چنین اهمیت و پیشینه‌ای انتظار می‌رود این بنا و محیط آن به بهترین شکل ممکن نگهداری شود، ولی طی سال‌های اخیر نمای مجموعه تئاتر شهر با آسیب‌هایی رو‌به‌رو شده و هر روز هم این آسیب‌ها بیشتر می‌شود. حضور افراد غیر فرهنگی و شکل‌گیری فضایی متناسب با این افراد باعث شده نمای ضلع جنوبی تئاتر شهر تبدیل به مکانی برای دیوارنویسی شود و عصرها تبدیل به پاتوقی غیرفرهنگی که هیچ تناسبی با مجموعه فرهنگی و هنری تئاتر شهر ندارد و اما این مشکلات و حضور افراد غیرفرهنگی و بعضا با چهره‌ها و پوشش‌های به اصطلاح تابلو باعث شده که مشکلات این بنای تئاتری هم دوچندان شود و حتی کاشی‌های نمای تئاتر شهر دوباره سرقت و تخریب شود.
سال ۹۰ تکه‌هایی از کاشــی‌هــای به‌کار رفته در نمای مجموعه تئاتر شهر سرقت و تخریب شد و بعد از گذشت دو سال و نبود امنیت و رسیدگی لازم، به تازگی قطعات دیگری از این نما نیز سرقت و تخریب شده است. اگر شرایط به همین شکل پیش رود احتمال سرقت و تخریب بیشتر نمای ضلع جنوبی تئاتر شهر وجود خواهد داشت.
اگر گزینه سرقت هم خیلی جدی نباشد، حضور افراد نامتجانس با فرهنگ و پای بر دیوار گذاشته یا در حال حکاکی بر دیوارهای تئاتر شهر و کندن کاشی‌ها صرفا به شکل یک عادت غلط بارها مشاهده شده است.
این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی موظف رسیدگی به مجموعه تئاتر شهر به عنوان یکی از میراث به ثبت رسیده ملی ایران است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فرهنگ و هنر موظف به رسیدگی و مراقبت از این مجموعه تئاتری است. در سایه کم‌توجهی مدیران و مسوولان مربوطه نمای مجموعه شرایط و وضعیت نامناسبی را سپری می‌کند.

سال ۹۰ تنها دو قطعه از این کاشی‌ها سرقت یا تخریب شده بود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها