بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هشدار یک دوست‌دار میراث فرهنگی درباره‌ی وضعیت بنایی تاریخی در شهرری

کد خبر: 41935 Print This Post
۱۹ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۴۹
هشدار یک دوست‌دار میراث فرهنگی درباره‌ی وضعیت بنایی تاریخی در شهرری

http://www.bananews.irگنبد «امیر اینانج» از جمله آثار متعلق به دوره‌ی پس از اسلام در شهرری است که این روزها محل تجمع معتادان شده و هر روز وضعیتش بدتر از گذشته می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) گنبد «امیر اینانج» در پای کوه «تبرک» و پایین برج «نقاره‌خانه» قرار دارد و محوطه‌ای وسیع و مدور را که به جایگاه «حسام‌الدین سنقر اینانج» منسوب است، دربر می‌گیرد. برج مدور «اینانج» از لاشه‌سنگ و گچ ساخته شده و از آن برای دیده‌بانی استفاده می‌شده است.

یک پژوهشگر تاریخ و فرهنگ درباره‌ی وضعیت کنونی این گنبد توضیح داد: بی‌مهری‌های فراوانی در دو دهه‌ی گذشته به این برج شده و ساخت‌وسازهای زیاد در اطراف گنبد، حریم آن را در وضعیت بسیار بدی قرار داده است.

سیاوش آریا که ماه گذشته از این گنبد تاریخی دیدن کرد، ادامه داد: اکنون این برج، جایی برای افراد ولگرد و معتادان شده است و تخریب‌های صورت‌گرفته در آن، روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود.

این دوست‌دار میراث فرهنگی با اعتقاد به این‌که حریم بسیاری از آثار تاریخی به‌دلیل ساخت‌وسازهای بی‌رویه در حال نابودی است، گفت: نبودن نگهبان، کمبود بودجه و نیروی انسانی برای محافظت از بناهای تاریخی، تنها دلیلی است که مسئولان و متولیان حوزه‌ی میراث فرهنگی براساس آن، کم‌توجهی خود را توجیه می‌کنند.

او با اشاره به وجود دو بنای تاریخی در یک منطقه، اظهار کرد: این دو اثر به توجه و رسیدگی بیشتری نیاز دارند و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید به آن‌ها رسیدگی کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها