بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲۷ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 18 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

وجود گل‌سنگ‌های خطرناک در آرامگاه کوروش

کد خبر: 40503 Print This Post
۲۵ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۰:۵۸
وجود گل‌سنگ‌های خطرناک در آرامگاه کوروش

http://www.bananews.irرییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: گل‌سنگ‌های خطرناکی در آرامگاه کوروش کبیر وجود دارند که به رصد و پایش بیشتری توسط مرمت‌گران نیاز دارند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پریسا محمدی اظهار کرد: گل‌سنگ‌ها موجوداتی هم‌زیست هستند که از قارچ و جلبک تشکیل می‌شوند و شکل‌های متفاوتی را به‌وجود می‌آورند. این موجودات نیازهای غذایی کمی دارند، در شرایط سخت، زندگی می‌کنند و در جاهایی که درخت و جانور کمتر وجود دارد دیده می‌شود. همچنین امروزه در مطالعات فضایی از گل‌سنگ‌ها استفاده می‌شود.
او با بیان این‌که سه نوع گل‌سنگ وجود دارد، توضیح داد: از یک گونه‌ی آن حدود ۱۰۰ مورد و از گونه‌ای دیگر بیش از ۲۳۰ مورد در آرامگاه کوروش دیده شده است. همچنین یک نوع گل‌سنگ بسیار خطرناک وجود دارد که می‌تواند سنگ را تخریب کند و اولین‌بار در سال ۲۰۰۳ میلادی شناسایی شد که حدود ۹۰ مورد از آن در قسمت شمال آرامگاه کوروش گزارش شده است. به گفته‌ی کارشناسان، این نوع گل‌سنگ فقط روی بناهای سنگی تاریخی رشد می‌کند. در حال حاضر نیز براساس تصاویری که وجود دارد، خراش‌ها و خوردگی‌هایی روی سنگ‌های آرامگاه کوروش دیده می‌شود. همچنین گونه‌ی اول گل‌سنگ‌ها تقریبا در همه جای آرامگاه و بویژه در بخش‌هایی که با سیمان مرمت شده‌اند دیده می‌شود.
وی ادامه داد: تغییر ظاهر سنگ، خورده شدن، ایجاد حفره، لایه‌لایه شدن سنگ و انحلال کریستال‌های آن از جمله نشانه‌های وجود گل‌سنگ است. هر تغییری در آب و هوا می‌تواند سرعت رشد گل‌سنگ‌ها را تغییر دهد. به این ترتیب ممکن است در جاهایی قصد کم کردن رطوبت را داشته باشیم، ولی رشد گل‌سنگ‌ها افزایش یابد.
او با تأکید بر این‌که مرمت سنگ‌ها با استفاده از سیمان باعث رشد گونه‌های جدید گل‌سنگ در آثار باستانی شده است، افزود: مرمت‌های بدون پایش، خسارت بیشتری را نسبت به مرمت نکردن به آثار می‌زنند. به همین دلیل بهتر است مرمت‌گران بخش‌هایی از یک اثر را که مرمت می‌کنند پس از مدتی رصد کنند تا وضعیت قبل و بعد از مرمت مشخص شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها