بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۷ | Sunday, 27 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

پیشینه بازار سید اسماعیل تهران

کد خبر: 39095 Print This Post
۲۸ دی ۱۳۹۱ | ۰۸:۲۲
پیشینه بازار سید اسماعیل تهران

http://www.bananews.ir/ آنها که به بازار تهران و خیابان‌های قدیمی حوالی آن علاقه دارند یا برای انجام کاری به این محدوده رفته‌اند، می‌دانند از غرب خیابان مصطفی خمینی در جنوب‌شرقی راسته بازار چهل‌تن و شمال بازار حضرتی که گذر کنیم به بازار سید اسماعیل می‌رسیم؛ بازاری که در ضلع شمال‌شرقی آن، امامزاده و آب‌انبار سیداسماعیل هم واقع شده‏ و زمانی باعث رونق گرفتن و آبادی این منطقه شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از جام جم، حاجی عیسی‌خان بیگلربیگی در سال ۱۲۶۱ به میرزا موسی وزیر اجازه داد تا در ملک شخصی خود که شامل زمینی به مساحت ۱۶۰۰ متر بوده آب‌انبار عظیمی را بنا کند.

این آب انبار به سبب همجواری با بقعه زیارتی سیداسماعیل از همان ابتدای ساخت، به نام آب‌انبار سید اسماعیل مشهور شد.

شکل‌گیری آب‌انبار و تحولات ساختمانی بنای امامزاده باعث رونق آن و ساخت راسته بازار سیداسماعیل و دکان‏‌های اطراف میدان کاه‌فروش‌‏ها (سیداسماعیل امروزی) و دو دالان منتهی به امامزاده به جای آنها شد.

وجود تعداد زیادی از این مغازه‏‌ها و واحدهای تجاری را باید مرهون علت پراهمیتی تحت عنوان “وقف” هم دانست؛ چرا که بسیاری از این دکان‏‌ها احداث شدند تا از محل درآمد آنها مخارج ضروری امامزاده و امور مرتبط با فعالیت‌های دینی مانند برنامه‌های سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) تامین شود.

وقف نامه تکیه امامزاده سید اسماعیل در سال ۱۲۵۹ ق از این بازار تحت عنوان «بازارچه جدیدالاحداث موسوم به سیداسماعیل» یاد می کند که همچنان موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها