بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۵ خرداد، ۱۳۹۷ | Saturday, 26 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

رونمایی از مرمت ۶۰۰ مسجد جامع تاریخی

کد خبر: 38918 Print This Post
۲۵ دی ۱۳۹۱ | ۰۹:۳۰
رونمایی از مرمت ۶۰۰ مسجد جامع تاریخی

http://www.bananews.ir/معاون میراث فرهنگی کشور از رونمایی مرمت ۶۰۰ مسجد جامع تاریخی کشور خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مسعود علویان صدر ضمن اعلام این خبر گفت: رونمایی از مرمت این مساجد تاریخی به زودی طی مراسمی با حضور مقامات کشوری و مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود.

وی با اشاره به پایان عملیات مرمت این مساجد تاریخی افزود: طی یک سال گذشته با اعتباری ویژه ۶۰۰ مسجد جامع ثبت شده در فهرست آثار ملی در کشور مرمت و بازسازی شد که این اقدامات مرمتی در هر مسجد متفاوت بود.

معاون میراث فرهنگی کشور دفع رطوبت، بام‌سازی، ساماندهی، کف‌سازی، استحکام‌بخشی و احیای بدنه‌ها، ساماندهی تاسیسات الکتریکی، مرمت متعلقات سنگی و کتیبه‌ها، پی‌بندی، حذف الحاقات نامناسب و مرمت منبرها و متعلقات چوبی را از جمله اقدامات انجام شده دانست.

علویان صدر با اشاره به اینکه مرمت این مساجد با توجه به میزان آسیب دیدگی هرکدام از آنها الویت‌بندی شده است، تصریح کرد: مساجد جامع بخش مهمی از میراث معنوی کشور هستند که حفظ و حراست از آنها باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین در خصوص اهمیت مساجد جامع اظهار داشت: از گذشته تا کنون مساجد جامع نقش مهمی در تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی داشتند به طوری که در طول تاریخ این اماکن به عنوان پایگاه های مردمی شناخته می شدند،علاوه بر آن مساجد جامع الگوی تمام شمول معماری ایرانی اسلامی است که تمامی جزئیات هنرمعماری را در خود جای دارد.

علویان صدر یادآور شد: عملیات شناسایی این مساجد تاریخی توسط کارشناسان استانی سراسر کشور صورت گرفت و مرمت این اماکن مذهبی تاریخی نیز با استفاده از منابع مالی ملی تامین شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: با توجه به اینکه امسال افتخار ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان را داشتیم درصدد هستیم مساجد ایرانی را در قالب پرونده الحاقی به مسجد جامع ثبت جهانی شده اصفهان اضافه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها