بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

بازسازی خانه معصومی اردکان پایان یافت

کد خبر: 3714 Print This Post
۰۲ بهمن ۱۳۸۹ | ۰۹:۲۴
بازسازی خانه معصومی اردکان پایان یافت

سرپرست میراث فرهنگی اردکان از پایان مرمت و بازسازی خانه معصومی در این شهرستان خبر داد.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، رسول مشتاقیون اظهار داشت: خانه تاریخی معصومی که در بخش مرکزی و محله تیران شهرستان اردکان واقع است مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: از عناصر معماری این خانه می‌توان به بادگیر و حیاط دلگشا آن اشاره کرد.

وی عنوان کرد: در بافت قدیم اردکان، خانه معصومی به عنوان یکی از عناصر ارزشمند شناسایی شده و ورودی بنا در راستای جنوب و به صورت یک ایوان با پوشش سقف غنچه‌ای و سکوهایی در طرفین است.

مشتاقیون افزود: این بنا با مصالح خشت و آجر، ملاط گل و گچ طراحی و ساخته شده و دارای عناصر تزئینی نظیر دم‌گیر و قاب‌بندی گچی در بخش ایوان، ورودی و ایوان جنوبی است.

وی با اشاره به پایان یافتن مرمت خانه معصومی عنوان کرد: این بنا برای استفاده مسکونی طراحی و احداث شده بود و در حال حاضر توسط اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری تملک شده است.

مشتاقیون از جمله اقدامات مرمت و بازسازی این بنا را بندکشی کف‌صفه، کف‌سازی اتاق، تخریب و برداشت کف‌حیاط، پوشش سقف راه‌پله، کاه‌گل پشت‌بام، خاک‌برداری و شبکه‌سازی سقف پشت‌بام، سفیدکاری بدنه و طاقچه‌های اتاق، زیربندی و استحکام بخشی دیوارها، اصلاح و اندود کاه‌گل دیوارها برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سبک معماری، ایوان‌های شمالی و جنوبی، این بنا متعلق به دوره متاخر اسلامی (قاجاریه) است و نام آن متاثر از نام مالک قبلی است.

خانه معصومی به شماره ۲۹۳۳۶ در بهمن‌ماه سال گذشته در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها