بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۱ تیر، ۱۳۹۷ | Friday, 22 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

۶۰ اتاق در محوطه تاریخی ‘دستکند ‘ ارزانفود همدان کشف شد

کد خبر: 2691 Print This Post
۱۸ دی ۱۳۸۹ | ۰۹:۳۲
۶۰ اتاق در محوطه تاریخی ‘دستکند ‘ ارزانفود همدان کشف شد

www.BanaNews.irمدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان از کشف و دستیابی به ۶۰ اتاق بر روی محوطه تاریخی ‘ دستکند’ در روستای ‘ارزانفود’ همدان خبر داد.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایرنا،’اسدالله بیات’ افزود: مجموعه دستکند ارزانفود از مهم ترین یافته‌های این اداره کل در امسال است.

وی افزود: مرحله نخست پی گیری مجموعه دستکند زیر زمین ارزانفود از توابع همدان در روزهای اخیر پایان یافته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان ادامه داد: این مجموعه از اسناد معتبر و مهمی است که با استناد به آن می‌توان قدمت و پیشینه مدنیت استان همدان را به اثبات رساند.

بیات گمانه زنی و کاوش‌های اطراف مجموعه دستکند روستای ارزانفود همدان را که اواسط مرداد ماه آغاز شده از مهم ترین فعالیت‌های باستان شناسی این استان عنوان کرد.

وی گفت: فصل برنامه پژوهش مرتبط به این مجموعه نمایانگر قرار گرفتن مجموعه دستکند بر بستری از سنگ‌های ‘شسیت’ است که فضاهای متعددی از جمله سالن‌ها، اتاق‌ها و کریدورهای ارتباطی مختلف را شامل می‌شود.

وی ایجاد فضاها را در ابعاد مختلف منوط به کاربری‌ متعدد آن‌ها در زمان استفاده محل‌ها دانست و اظهار داشت: بررسی انجام شده روی اشیای بدست آمده از محوطه در حال پی گیری است.

وی ادامه داد: بنا بر نظریه کارشناسان استفاده از این مجموعه در طول دوره‌ اسلامی تداوم داشته است.

بیات یادآور شد: دستیابی به پاسخ سوالات بی شمار در محوطه یاد شده در گرو کاوش‌های مستمر است که هنوز هم در همدان پیگیری می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها