بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ اسفند، ۱۳۹۶ | Tuesday, 20 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

آمادگی ایران برای ساخت بنای یادبود در قدمگاه امام رضا (ع) در مرو ترکمنستان

کد خبر: 25784 Print This Post
۱۶ اسفند ۱۳۹۰ | ۰۸:۴۹
آمادگی ایران برای ساخت بنای یادبود در قدمگاه امام رضا (ع) در مرو ترکمنستان

http://www.bananews.ir/وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ساخت بنای یادبود و مجتمع فرهنگی در مرو، قدمگاه حضرت امام رضا (ع) خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سیدمحمد حسینی در دیدار با رشید مرادف وزیر خارجه ترکمنستان تاکید کرد: پیشینه تاریخی و فرهنگی مشترک، ظرفیتهای فراوانی را برای گسترش روابط و تعاملات میان دو کشور فراهم آورده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به منظور گشایش هفته فرهنگی کشورمان به ترکمنستان سفر کرده است، ادامه داد: تاریخ و جغرافیا در بستری از باورها، ارزشها، علائق و عواطف مشترک، دو ملت و دو کشور را به هم پیوند داده است.

حسینی پیوند میان ایران و ترکمنستان را اصیل، عمیق و ریشه دار عنوان و بر برگزاری همایش‌های علمی و فرهنگی و نکوداشت شخصیتها و بزرگان مورد احترام دو کشور نظیر مختومقلی شاعر اهل بیت (ع)، انوری ابیوردی، ابوسعید ابوالخیر، خواجه یوسف همدانی، نجم الدین کبری، ابوالفضل سرخسی و زمخشری مفسر بزرگ قرآن کریم تاکید کرد.

وی همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود در زمینه کاوش آثار باستانی، مرمت و بازسازی آثار تاریخی، نگهداری و ترمیم نسخ خطی به کشور ترکمنستان خبر داد.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیتهای سازمان اکو برای توسعه و بسط روابط میان دو کشور اشاره کرد و گفت: اکو ۴۵۰ میلیون نفر از مردم منطقه را که از یک خانواده فرهنگی و تمدنی هستند، تحت پوشش خود قرار می‌دهد و از ظرفیت مطلوبی برای همکاری برخوردار است.

در ادامه این دیدار وزیر خارجه ترکمنستان نیز با بیان اینکه شکوفائی، آبادانی و دستاوردهای علمی و فنی ایران مایه مباهات کل منطقه است تاکید کرد: ترکمنستان، امنیت ایران را امنیت خود می‌داند.

رشید مرداف، سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترکمنستان را گامی مهم در تعمیق روابط دوستانه دو کشور دانست و افزود: ایران و ترکمنستان دارای ریشه‌های تاریخی و عمیق فرهنگی هستند که با تکیه بر آن می‌توانند همکاریهای دو جانبه را گسترش دهند.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با نورمادا معاون رئیس جمهوری در امور فرهنگ ترکمنستان برای ساخت فیلم در مورد مفاخر مورد احترام دو کشور نظیر مختومقلی اعلام آمادگی کرد.

سیدمحمد حسینی با اشاره به ظرفیتهای بالای سینمای ایران گفت: سینمای ایران، سینمای اخلاق، معنویت و سعادت است در مقابل سینمای غرب و هالیوود که خشونت و مسائل غیراخلاقی و غیرانسانی را ترویج می‌کند.

در این دیدار حسینی بر شرکت هنرمندان، نویسندگان و اصحاب فرهنگ ترکمنستان در نمایشگاه کتاب، قرآن کریم، مطبوعات، رسانه‌های دیجیتال و جشنواره‌های فرهنگی و هنری کشورمان تاکید کرد.

در این دیدار همچنین نورمادا معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ، ایران را یکی از دوستان دیرینه کشورش عنوان کرد و گفت: یکی از آرزوهای مختومقلی سفر به شهرهای مختلف ایران بود که این امر نشان از روابط دیرینه میان دو کشور دارد.

وی از ایران دعوت کرد تا در رویدادهای فرهنگی ترکمنستان حضوری فعال تر و گسترده‌تر از گذشته داشته باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها