بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ اسفند، ۱۳۹۶ | Tuesday, 20 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مرمت مسجد کریم خان تبریز آغاز شد

کد خبر: 24888 Print This Post
۳۰ بهمن ۱۳۹۰ | ۰۹:۲۶
مرمت مسجد کریم خان تبریز آغاز شد

http://www.bananews.irمرمت مسجد تاریخی کریم خان با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار آذربایجان شرقی و برخی از مدیران ارشد کشوری و استانی در تبریز آغاز شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با اشاره به رشد چشمگیر روند مرمتی آثار ثبتی استانها خاطرنشان کرد: دولت توجه ویژه ای به مرمت آثار تاریخی به ویژه مساجد در استانهای مختلف دارد.

علی نیکزاد اظهار داشت: آذربایجان شرقی نیز یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین مناطق کشور در دین مداری و فراوانی ساخت مساجد بوده که نمود آن را در تعداد و عظمت مساجد تاریخی این منطقه به ویژه تبریز می توان مشاهده کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: با ثبت ملی و مرمت این مساجد علاوه بر توجه به اصلی ترین پایگاههای تجمع و اتحاد مردم مسلمان کشورمان، هویت دینی و اسلامی مناطق کشور نیز حفظ می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این مراسم با اشاره به ویژگیهای مسجد کریمخان تصریح کرد: این مسجد از یک گنبدخانه مرکزی و ۱۵ گنبد و چندین ستون و یک محراب سنگی با شکوه تشکیل شده است.

تراب محمدی خاطرنشان کرد: این مسجد بخشی از مجموعه میدان های محله ای شامل حمام، مسجد و یخچال بوده که بقایای تخریب شده آب انبار یا همان یخچال در اطراف مسجد کریمخان پیدا شده است.

وی اضافه کرد: طی تحقیقات انجام گرفته اثری از حمام این مجموعه دیده نشده که به احتمال بسیار قوی به طور کلی تخریب شده است.

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان با اشاره به جدول مرمتی مسجد کریمخان اظهار داشت: لایه برداری و تعویض پوشش بدنه، حذف الحاقات اضافی مسجد، و تعویض بافت های پوسیده با آغاز عملیات مرمتی در این مسجد انجام می شود.

محمدی تشریح کرد: بندکشی، نماسازی و اجرای قاب بندی، تعویض درب و پنجره های فلزی با چوبی، پوشش آجری پشت بام و حذف سنگ مرمر اضافه شده به ستون ها و مرمت آنها با آجر از دیگر اقدامات مرمتی سازمان میراث فرهنگی برای مرمت این مسجد به شمار می رود.

وی تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن مسجد کریمخان در بافت تاریخی شهر، پس از اتمام عملیات مرمتی این مسجد در میان میدان قرار گرفته و زیبایی و شکوه ویژه ای به آن خواهد بخشید.

محمدی یادآور شد: مسجد کریمخان در سال ۸۳ به شماره ۱۱۱۵۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این مسجد متعلق به دوره قاجاریه بوده و در بافت قدیمی خیابان شهید بهشتی تبریز واقع شده است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها