بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

‘یخچال کلین’ شاهکار معماری ایرانی در دل کویر

کد خبر: 22570 Print This Post
۱۲ دی ۱۳۹۰ | ۱۲:۲۶
‘یخچال کلین’ شاهکار معماری ایرانی در دل کویر

http://www.bananews.ir/یخچال کلین بنایی است که سالهای سال همچنان در پهنه بیابان های ری پابرجا ایستاده تا اوج شکوه معماری ایرانی را به عرصه ظهور بکشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در وجود این یخچال رمز و رازی وجود دارد که روزگاری در قلب تابستان‌های داغ و سوزان، خنکای آب گوارا را به درون خانه می‌کشانده که همگی حاکی از معجزه فروتنانه خشت خام و دست‌های پرتوان معمار فرزانه‌ای می باشد، تا عشق خدمت به خلق را در شاهکار معماری کویر به عرصه ظهور برساند.

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگردی شهرستان ری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص این اثر تاریخی گفت: این بنا مربوط به دوران صفویه می باشد و بنای یخچال از خشتهایی ساخته شده که شامل چال یخ و گنبدی برفراز آن می باشد.

‘حمید عبدلی مسینان’ با بیان اینکه چال یخ به قطر هشت متر و به عمق سه متر در دل زمین کنده شده، افزود: بدنه چال یخ تا زیر دیواره گنبد با سنگ کار شده و سپس گنبد چال یخ به قطر پایه دو متر از پائین شروع و بتدریج با پیش نشستن خشت ها از قطر دیواره گنبد کاسته شده به گونه ای که در راس مخروط گنبد دو رگ خشت بکار رفته و قطر گنبد در نقطه اوج که ارتفاع ۱۰ متری می باشد به حدود ۱۰ سانتیمتر تقلیل می یابد.

مسینان اظهار داشت: گنبد از نظر معماری بیرونی به صورت مطبق پنج طبقه مخروطی می باشد که پوششی از کاهگل بر روی آن کشیده شده است.

وی گفت: پوشش روی گنبد بصورت خشت فرش می باشد و خشتها از سطح بر روی گنبد مخروطی کار شده که روی خشت فرش ها با پوشش کاهگلی پوشانده شده است.

عبدلی اظهار داشت: ورودی به چال یخ از غرب یخچال بوده که از این ورودی برای برداشتن یخ استفاده می کردند و در سمت شرق دیواره گنبد در نقطه مقابل ورودی روزنه انبار چال یخ قرار دارد و از این روزنه یخ آماده شده را به چال یخ سرازیر می کردند.

وی در پایان از زحمات بخشداری حسن آباد فشافویه در گسترش صنعت گردشگری شهرستان بویژه بخش حسن آباد تقدیر و تشکر کرد.

بخش فشافویه از توابع شهرستان ری می باشد که متشکل از ۳۷ روستا با ۷۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری جنوب شهرری و در مسیر جاده قدیم تهران – قم قرار دارد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها