بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۲ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 23 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

بافت تاریخی شیراز تنها بافت ستاره‌ای کشور است

کد خبر: 22343 Print This Post
۰۷ دی ۱۳۹۰ | ۰۸:۱۹
بافت تاریخی شیراز تنها بافت ستاره‌ای کشور است

http://www.bananews.ir/رئیس انجمن معماران ایران با بیان اینکه بافت تاریخی شیراز تنها بافت ستاره‌ای ایران محسوب می شود گفت: ساخت کنار گذر شاهچراغ توسط مسئولان شهری بافت ستاره ای را تحت الشعاع قرار می دهد چرا که باعث دخل و تصرف در مدل این بافت می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علیرضا گل گلی به خبرنگار مهر گفت: از دید کارشناسان، بافتهای تاریخی و شهری دارای سه نوع حلقوی، شطرنجی و ستاره ای بوده که بافت تاریخی شیراز، از نوع بافت های تاریخی ستاره ای به صورت شعاعی است.

وی گفت: براساس بررسی های صورت گرفته، این نوع بافت تاریخی یکی در ایتالیا و دیگری در شهر شیراز وجود دارد.

این دوستدار میراث فرهنگی بیان کرد: بافت تاریخی شیراز به صورت اعتقادی شکل گرفته که در اصطلاحات شهرسازی می گویند خانه ها روی رون(در اصطلاح معماری همان جهت است) ساخته شده است یعنی طول و عرض خانه ها طوری قرار می گیرد که گرما و سرما و بقیه مختصات آن تامین شود.

گل گلی اظهار کرد: در شهرسازی همه چیز بر اساس رون ساخته می شود اما در بخشهایی از بافت تاریخی شیراز به دلیل مسائل اعتقادی مردم، خانه ها به سمت قبله ساخته شده و رون نادیده گرفته شده است این موضوع باعث شده تا در این بافت نتسه و شعاع داشته باشیم.

وی افزود: در بخشهای دیگر از بافت تاریخی شیراز، مردم در مسیرهای منتهی به اماکن مذهبی خانه می ساختند همین خانه ها باعث شده تا چندین خط مانند اشعه از بافت بیرون بزند و بافت ستاره ای را خراب کند.

رئیس انجمن معماران ایران بیان کرد: دانشجویان مقاطع عالی تحصیلی معماری در دانشگاههای بین المللی اروپا درباره بافت تاریخی شیراز مطالعه می کنند اما به دلیل ناآشنایی با اعتقادات و فرهنگ مردم شیراز، هنوز نمی دانند که چرا بافت ستاره ای شیراز به این شکل در آمده است!

وی افزود: ساخت کنار گذر شاهچراغ توسط مسئولان شهری بافت ستاره ای را تحت الشعاع قرار می دهد چرا که باعث می شود دخل و تصرف در مدل این بافت بوجود بیاید به طوری که اکنون نیز این اتفاق افتاده و بسیاری از کوچه های بن بست باز و کوچه های باز بن بست شده و تغییرات زیادی در آن روی داده است.

وی ثبت بافت تاریخی شیراز را عامل مهمی در حفظ و نگهداری تنها بافت ستاره ای کشور دانست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها