بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 22 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مرمت پل قدیم دزفول

کد خبر: 19400 Print This Post
۳۰ مهر ۱۳۹۰ | ۰۹:۵۳
مرمت پل قدیم دزفول

http://www.bananews.ir/مسؤول انجمن میراث فرهنگی، گردشگری و محیط زیست دزفول گفت: در حال مرمت و مطالعه‌ی پل قدیم دزفول هستیم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) روح‌الله بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: شهرداری دزفول از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری در حال جداسازی الصاقات پیاده‌روی پل قدیم دزفول است که از بتون ساخته و در گذشته نصب شده است تا برای مطالعه و مرمت آماده شود.

او ادامه داد: این جداسازی از حدود ۱۰ روز پیش آغاز شده و برای محافظت از بنای پل با دقت و محافظت بسیار بالایی در حال پیشرفت است.

به گفته‌ی این دوست‌دار میراث فرهنگی، این فعالیت‌ها با هدف حفظ این اثر باستانی و ثبت در یونسکو است.

پل قدیم، مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول است که شاپور دوم ساسانی آن را به کمک اسیران رومی روی رود دز بنا کرد. این پل به همین دلیل، به پل رومی مشهور است. او برای حفاظت از پل، قلعه‌ای را هم ساخت که در محل قدیمی آن، محله‌ای به همین نام (قلعه) وجود دارد.

این پل روی رودخانه‌ی دز واقع شده و ساختمان فعلی آن در دوران صفویه روی ساختمان قبلی بنا شده است. ساختمان این پل شامل بافت معماری متعلق به سه دوره‌ی تاریخی است. بخش‌هایی از پایه‌های پل مربوط به دوره‌ی ساسانی و بخش طاقدیسی پل مربوط به دوره صفویه و از نمونه‌های تاق‌های دوره‌ی اسلامی است و سرانجام بخش عرشه‌ی پل که از مصالح جدیدی مانند سیمان و فلز ساخته شده، مربوط به دوره‌ی رضاشاه پهلوی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها