بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۲ فروردین، ۱۳۹۷ | Thursday, 22 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

خانه مارتا پیترز؛ به جا مانده از عهد صفوی

کد خبر: 16260 Print This Post
۲۶ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۶:۲۳
خانه مارتا پیترز؛ به جا مانده از عهد صفوی

http://www.bananews.ir/خانه قدیمی مارتا پیترز مشهور به “خانه جائی” بنایی به جامانده از دوره صفوی، اولین خانه‌ای است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، خانه قدیمی مارتا پیترز که به نام “خانه جائی” نیز مشهور است، یکی از بناهای تاریخی و با ارزش دوره شاه عباس صفوی است که در آن دوران محل زندگی “جائی خانی” کشیش، یکی از روحانیون کلیسای اصفهان و پدر مارتا پیترز بوده است و نام این خانه از آخرین مالک آن یعنی مارتا پیترز گرفته شده است.

این خانه در سال ۵۳ توسط سازمان حفاظت آثار باستانی به شماره ۹۹۰ در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید.

خانه مارتا پیترز در سال ۱۳۵۷ به دانشگاه هنر اصفهان (فارابی) تحویل داده و از همان زمان کار مرمت و بازسازی آن به طور جدی آغاز شد.

اکنون این خانه در خیابان حکیم نظامی شهر اصفهان قرار دارد. همچنین همزمان با ثبت این خانه، ۱۳ خانه دیگر نیز در اصفهان ثبت شده که بعد از گذشت ۳۷ سال تنها چهار خانه از این تعداد تعیین حریم شده است.

ظاهرا خانه مارتا پیترز الگویی متفاوت باخانه های عادی هم عصر خود دارد و طرح کلی آن به صورت یک کوشک و در میان یک باغ بوده که در گذر زمان دستخوش تغییرات شده است.

اکنون این خانه در اختیار دانشگاه هنر است و اساتید رشته مرمت در آن تدریس می کنند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها