بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Monday, 21 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شهرزیرزمینی نوش آباد یکی از آثار ارزشمند میراث فرهنگی ایران است

کد خبر: 11411 Print This Post
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۶:۴۶
شهرزیرزمینی نوش آباد یکی از آثار ارزشمند میراث فرهنگی ایران است

کاردار سفارت ژاپن گفت: شهر زیر زمینی نوش آباد -اویی- یکی از آثار ارزشمند تاریخی میراث فرهنگی ایران است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سوگی موتو روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مردم ایران بایستی به داشتن آثار ارزشمندی مانند شهر زیرزمینی نوش آباد افتخار کنند.

کاردار سفارت ژاپن ادامه داد: ویژگی ها و جذابیت های شهر زیرزمینی تاریخی اویی آن را از سایر آثار تاریخی جهان متمایز کرده است.

موتو توضیح داد: ثبت شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو، تاثیر زیادی در رونق گردشگری و معرفی تاریخ و تمدن ایران خواهد داشت.

این مقام مسئول در سفارت ژاپن یادآورشد: در مدت اقامتم در ایران از آثار زیادی دیدن کردم اما این اثر – شهر زیر زمینی نوش آباد-ویژگی ها و جذابیت های خاص و منحصر به فردی دارد.

سوگی موتو ایران را کشوری غنی از فرهنگ و تمدن دانست و ادامه داد: برای ژاپنی ها خیلی جالب است که بدانند، مردم ایران در دوران اولیه چگونه زندگی می کردند.

شهر زیرزمینی نوش آباد، شهری سه طبقه و دست ساز بوده که طبقه اول آن در عمق سه متری و طبقات دوم و سوم آن در عمق بین ۳ تا ۱۶متری زمین واقع است.

شهر زیرزمینی -اویی- دارای ساختارهای متراکم ،پیچده و گسترده ای همچون دالان های باریک تو در تو و اتاق هایی با ابعاد کوچک است.

این شهر که باستانشناسان تاریخ ساخت آن را متعلق به قبل از حمله مغول می دانند، در سال ۸۳ ه-ش در پی فعالیت های عمرانی یکی از سکنه نوش آباد کشف شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها