بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اصل درآمد شهرداری تهران بر مبنای فروش تراکم است

کد خبر: 5631 Print This Post
۲۵ بهمن ۱۳۸۹ | ۰۸:۳۹
اصل درآمد شهرداری تهران بر مبنای فروش تراکم است

www.BanaNews.irرئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران گفت: در حال حاضر شهرداری ساده‌ترین راه را انتخاب کرده که فروش تراکم و تغییر کاربری است در حالی که باید بیشترین انرژی خود را برای ایجاد و کسب درآمدهای پایدار بگذارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حمزه شکیب در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درباره بیان انتقاداتی درباره نحوه بودجه نویسی شهرداری تهران در شورای شهر، اظهار داشت: بودجه دو بخش تحت عنوان درآمد وهزینه دارد و درآمدهای شهرداری باید به گونه‌ای باشد که آسیبی به بافت شهری نرساند.

وی با بیان اینکه باید در تأمین درآمدهای شهرداری دقت شود، افزود: با به این موضوع توجه شود که چند درصد از تأمین درآمدها از طریق فروش تراکم یا تغییر کاربری عاید شهر می‌شود و میزان درآمدهای پایدار چقدر است.

شکیب تصریح کرد: انتظار ما در مدیریت شهری این است که درآمدهای پایدار هر سال نسبت به سال قبل افزایش یابد و درآمدهای غیر پایداری که به شهر آسیب می‌رساند کمتر شود؛ ولی متأسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد : یکی از این موارد این است که ساختار شهرداری به گونه‌ای است که مبنای درآمدی آن فروش تراکم و تغییر کاربری است که مربوط به امسال و پارسال نیست و از سالهای دور شاهد چنین روندی بوده‌ایم؛‌ بنابراین انتظار داریم در ایجاد و تحقق درآمدهای پایدار کمک‌هایی از سوی دولت انجام شود؛ انتقاد بنده به این مجموعه ساختاری است و روی صحبتم تنها به دولت یا شهرداری نیست.

رئیس کمیسیون توسعه وعمران شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه دولت باید به ما کمک کند، اظهار داشت: شهر هزینه‌هایی دارد و این هزینه‌ها باید از جایی تأمین شود؛ تأمین درآمد نیز به معنای کسب درآمد است که باید روالی داشته باشد که آسیبی به شهر نرساند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر شهرداری ساده‌ترین راه را انتخاب کرده که فروش تراکم و تغییر کاربری است در حالی که باید بیشترین انرژی خود را برای ایجاد و کسب درآمدهای پایدار بگذارد.

شکیب افزود: متأسفانه شهرداری از طریق سازمان مشارکت‌های مردمی هیچ‌گونه درآمدی ندارد و متأسفانه اصل درآمدها را بر مبنای فروش تراکم و تغییر کاربری شکل داده که یک ایراد جدی به نحوه کسب درآمد شهر ما است.

وی گفت: به عقیده بنده این روند نیاز به یک جراحی و اصلاح دارد به ویژه برای کلانشهرها چرا که در حال تبدیل شدن به یک معضل جدی است؛ این کار نیز بدون کمک دولت غیر ممکن است. همه این اظهارات نیز یک هشدار و زنگ خطر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها