بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۴ تیر، ۱۳۹۷ | Monday, 25 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

وام ساخت خانه باید به اندازه درآمد سالانه باشد

کد خبر: 44730 Print This Post
۲۰ خرداد ۱۳۹۲ | ۰۸:۰۸
وام ساخت خانه باید به اندازه درآمد سالانه باشد

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان معتقد است: باید وام ساخت مسکن بسته به میزان درآمد افراد در سال گذشته در نظر گرفته شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عباس اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: وام ساخت ۵۰ میلیون تومانی مسکن با توجه به نرخ تورم موجود در کشور، افزایش روزافزون قیمت مصالح ساختمانی و بالا بردن قیمت‌ها از سوی فروشندگان تاثیر اندکی بر ساخت و ساز مسکن دارد.

وی درباره رونق ساخت و ساز در پی افزایش وام ساخت مسکن گفت: این وام می‌تواند به عنوان یک اهرم اولیه در جهت کمک به منابع مالی سازنده تاثیرگذار باشد اما از آنجاکه هزینه ساخت نسبت به گذشته افزایش یافته در مراحل تکمیل ساخت و ساز با کمبود منابع مواجه می‌شویم.

به گفته اکبرپور افزایش قیمت‌ها برای سازندگان چندان قابل مشاهده نیست بلکه بیشترین ضرر برای خریداران است که باید کل مبالغ اضافه شده در ساخت و ساز را بپردازند.

این عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان معتقد است: اگر یک واحد ۱۰۰ متری با هزینه ساخت متری ۱٫۵ میلیون تومان را در نظر بگیریم حدود ۱۵۰ میلیون تومان هزینه ساخت این واحد می‌شود که وام ۵۰ میلیون تومانی تنها یک سوم از هزینه ساخت را تامین می‌کند.

به گفته وی در گذشته مبلغ این وام ۲۵ میلیون تومان بود که اگر مبلغ آن به ۵۰ میلیون تومان افزایش نمی‌یافت تنها یک ششم از هزینه ساخت فعلی را تامین می‌کرد.

اکبرپور افزود: از طرف دیگر هزینه ساخت هر واحد با در نظر گرفتن تورم ۳۰ درصدی بیشتر از مبلغ وام ساخت است و وام ساخت حدود ۱۰ درصد از قیمت واقعی عقب‌تر است.

این کارشناس با اشاره به این‌که در برخی کشورها حتی تا ۹۰ درصد مبلغ مسکن وام داده می‌شود، گفت: در برخی کشورها بسته به منابع مالی سازنده یا خریدار و براساس درآمد کلی او وام تعلق می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها