بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، ۴ خرداد، ۱۳۹۷ | Friday, 25 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

فاصله نرخ ساخت مسکن در کشور و تهران چقدر است؟

کد خبر: 43010 Print This Post
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۰۵:۵۲
فاصله نرخ ساخت مسکن در کشور و تهران چقدر است؟

http://www.bananews.ir/سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تعرفه جدید خدمات مهندسی را بر مبنای هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی اعلام کرد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حالی که پیش از این سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هزینه ساخت هرمترمربع واحد مسکونی برای سال ۹۲ در پایتخت را رقمی معادل ۶۴۰ هزار تومان اعلام کرده بود، سازمان نظام مهندسی کشور، این رقم را برای کل ‌کشور مترمربعی ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرده است که به این ترتیب، ساخت‌وساز در تهران حداقل ۲۸ درصد گران‌تر از سایر شهرها برآورد شده است.

این تعرفه، برای ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه اعلام شده است. براین اساس، هزینه ساخت هرمترمربع واحد مسکونی در اکثر ساخت‌وسازهای پایتخت که در سه تا پنج طبقه احداث می‌شود، از سوی نظام مهندسی تهران مترمربعی ۶۰۰ هزار تومان برای سال ۹۲ اعلام شده است.
این در حالی است که در ساخت‌وسازهای کم ارتفاع – ۱ و ۲ طبقه، هزینه ساخت کشوری، مترمربعی ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده که ۳۱ درصد کمتر از هزینه اعلام شده برای ساخت هرمترمربع ساختمان مشابه در پایتخت است.
همچنین، هزینه ساخت واحد مسکونی در ساخت‌وسازهای بلند مرتبه – ۱۶ طبقه به بالا – برای ساخت و سازهای کشوری، مترمربعی ۸۳۰ هزار تومان از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام شده که این رقم نیز ۱۷ درصد کمتر از هزینه یک میلیون تومانی ساخت هر مترمربع ساختمان بلند مرتبه در شهر تهران است.
همچنین براساس مصوبه جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تعرفه خدمات مهندسی مهندسان ناظر نیز مشمول ۴۰ درصد افزایش برای سال ۹۲ نسبت به تعرفه سال قبل شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها