بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ اسفند، ۱۳۹۶ | Tuesday, 20 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

لزوم جامع‌نگری برای مهندسان ساخت‌وساز

کد خبر: 41086 Print This Post
۰۵ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۰۷
لزوم جامع‌نگری برای مهندسان ساخت‌وساز

http://www.bananews.irرییس اتاق ایران با تاکید بر لزوم جامع‌نگری برای مهندسان ساخت و ساز گفت: این سرمایه برای اقتصاد کشور قابل صرف‌نظر نیست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد نهاوندیان شب گذشته در همایش جامعه اسلامی مهندسان، اظهار کرد: باید به طور مرتب نظارت، ارزیابی و اصلاح در برنامه جامع بلند‌مدت در سیستم، مورد بازخوانی قرار گیرد چراکه لازمه‌ی برنامه‌ریزی جامع و مدون ارائه‌ی گزارش‌ عملکرد در برنامه است.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی امروز و وجود تحریم‌ها در کشور، بیان کرد: می‌توان با نگاه به تحریم‌ها و اتخاذ تدبیر مناسب و نگاه اسلامی، برنامه‌ریزی و عاقبت‌اندیشی کرد.

به گفته نهاوندیان ضرورت برنامه‌ریزی مناسب و درست،‌ نگاه سیستمی است و همواره یکی از انتقاد‌هایی که گاهی به مهندسان وارد می‌شود،‌ نگاه پروژه‌ای به مسائل پیش روی آنهاست.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: برنامه‌ریزی اجتماعی نیازمند نگاه جامع‌نگراست لذا باید توجه کرد که گاهی نگاه پروژه‌ای به مسائل می‌تواند آن‌چنان مهلک باشد که آثار آن در نتیجه‌ی کلان جامعه تاثیر مثبتی نداشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: ممکن است گاهی نگاه خرد برای مدیریت بنگاه مثبت باشد اما شاید همین مثبت بودن در تاثیرگذاری مباحث کلان کشور مصائبی را در برداشته باشد.

وی نگاه زمان‌آگاه، مهندسانه و محاسبه‌گر را در جامعه امروز موثر دانست و عنوان کرد: با نگاه محاسبه‌گر در مدیریت کلان جامعه، به برنامه‌ریزی و درنظر گرفتن برنامه‌ها و افق ۲۰ ساله کشور و تاثیر نقش و تاثیرات آن نیاز است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با اشاره به سند چشم‌انداز کشور گفت: پس از برنامه‌ریزی و تدوین این سند، باید هر تصمیم اتخاذ شده با ملاحظات این افق انجام شود.

نهاوندیان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توانمند‌سازی بخش خصوصی، عنوان کرد: توانمندسازی به معنی تزریق پول در این بخش نیست بلکه اجازه برنامه‌ریزی است تا با مدیریت بنگاه اقتصادی، التهاب این روزهای بازار آرام‌تر شود.

وی با بیان اینکه بهتر است با قابلیت انعطاف برای بازخورد سیستمی،‌ نگاه بلند‌مدت داشت تصریح کرد: نمی‌توان برنامه‌ی بلند‌مدت را از نگاه بالا به پایین طراحی و اجرا کرد بلکه اجرای چنین هدفی به مشارکت مردم و تشکل اقتصادی نیاز دارد.

او مهم‌ترین مساله امروز کشور را اقتصاد عنوان و اظهار کرد: در برخی برهه‌های اخیر در مدیریت اقتصاد کشور مهندسانی وارد شدند که عملکرد آنها گاهی با انتقاد و گاهی با رضایت همراه بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها