بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 20 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اتخاذ رویکرد حمایتی، هدایتی و نظارتی برای نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت

کد خبر: 41037 Print This Post
۰۵ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۸:۱۵
اتخاذ رویکرد حمایتی، هدایتی و نظارتی برای نوسازی بافت‌های فرسوده پایتخت

http://www.bananews.irمدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به وجود بیش از۳۲۶۸ هکتار بافت فرسوده و ۱۵ هزار هکتار بافت‌ ناپایدار در سطح شهر تهران گفت: سازمان نوسازی در سال‌های اخیر با اتخاذ رویکرد حمایتی، هدایتی و نظارتی، بسترهای لازم جهت تحقق موج نوسازی مردمی را مهیا کرده و با ظرفیت‌سازی، تدوین بسته‌های حمایتی و تشویقی و ایجاد بستر محرک توسعه، مشارکت شهروندان را برای نوسازی جلب کرده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس علیرضا جعفری خاطرنشان کرد: امروز بافت‌های فرسوده شهر تهران و دیگر شهرهای کشور در یک موقعیت حساس و استرات‍‍ژیک قرار گرفته‌اند و نوع نگاه به این بافت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد برای ساماندهی این حجم از بافت‌هایی که دستخوش مشکلات هستند، شیوه دخالت مستقیم را مورد توجه قرار دهیم، موفق نخواهیم شد؛ همانطور که سازمان نوسازی در طول فعالیت خود در گذشته با رویکرد کاملا مداخله‌ جویانه تنها توانست ۱۲هزار واحد مسکونی را نوسازی کند که مسلما این رقم پاسخگوی حجم زیاد نیازها برای نوسازی نیست.

جعفری با اشاره به تأکید شهردار تهران مبنی بر ضرورت تغییر رویکرد سازمان نوسازی از تصدی‌گری به تولی گری، گفت: سازمان نوسازی در سال‌های اخیر توانست با اتخاذ رویکرد حمایتی، هدایتی و نظارتی بسترهای لازم جهت تحقق موج نوسازی مردمی را مهیا کرده و با ظرفیت‌سازی‌، تدوین بسته‌های حمایتی و تشویقی و ایجاد بستر محرک توسعه، مشارکت شهروندان را برای نوسازی به خود جلب کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در همین راستا سازمان نوسازی شروع به تدوین برنامه علمی و عملی با نگاه غالب مشارکت شهروندان کرد که این برنامه تدوین و نمونه آزمایشی این طرح نیز در منطقه ۱۶شهرداری تهران پیاده سازی و اجرا شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، طرح تولید انبوه مسکن محلی در بافت فرسوده منطقه ۱۶، الگوی مناسبی برای نوسازی شهر تهران و سایر کلانشهرهای کشور است.

جعفری خاطر نشان کرد: در زمان اجرای این طرح، ساکنین بافت‌های فرسوده در خانه‌های پشتیبان در همان محل ساکن شده و فرآیند نوسازی با به کارگیری مصالح با کیفیت و استاندارد و مطابق با تکنولوژی‌های روز دنیا بر مبنای الگوی معماری اسلامی – ایرانی با پشتیبانی و مشارکت اهالی اجرا می‌شود.

وی طرح تولید انبوه مسکن محلی را فاز اساسی برای گام‌های بعدی توسعه در کشور دانست و تأکید کرد: با اجرای برنامه‌ای مدون طبق یک مدل توسعه تعالی بخش، ظرف مدتی معلوم بستر مناسب برای سایر طرح‌های توسعه‌ای در کشور فراهم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها