بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۲ فروردین، ۱۳۹۷ | Thursday, 22 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ابراز نگرانی از افزایش محدوده بافت فرسوده در قم

کد خبر: 39408 Print This Post
۰۴ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۱:۵۲
ابراز نگرانی از افزایش محدوده بافت فرسوده در قم

http://www.bananews.ir/ معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم افزایش محدوده بافت فرسوده در این استان را نگران کننده دانست و گفت: برای اینکه در این محدوده شاهد تغییرات اساسی باشیم باید برای نوسازی این بافت‌ها توجیه اقتصادی ایجاد کرد تا مردم برای نوسازی بافت‌های فرسوده ترغیب و تشویق شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) هجدهمین نشست مدیران نوسازی و بهسازی کلان‌شهرهای کشور امروز چهارشنبه به میزبانی سازمان نوسازی استان قم برگزار شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر اصفهان، رییس کمیسیون توسعه و عمران شهر قم، معاون شهرسازی شهرداری قم، مدیران بافت‌های فرسوده کلان‌شهرهای کشور، نمایندگانی از شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، مدیران دبیرخانه کلان‌شهرهای کشور و جمعی از مدیران سازمان نوسازی شهر تهران در این نشست حضور داشتند.

ارائه گزارش کارگروه‌های تخصصی (تامین منابع مالی، مدیریت شهری، فنی و شهرسازی)، بررسی مصوبات نشست هفدهم و جمع‌بندی نظرات پیرامون بند “د” قانون برنامه پنجم توسعه، بررسی اقدامات شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، بررسی ماده ۹ و ۱۲ قانون احیاء، بررسی ماده ۵ قانون حمایت از احیاء نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ارائه گزارش مدیران بافت‌های فرسوده کلان‌شهرها در ارتباط با اجرای ماده ۱۷۱ قانون پنجم توسعه از محورهای اصلی این نشست بود.

محسن بهشتی – معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم – در این نشست افزایش محدوده بافت فرسوده طی آخرین بازنگری در قم را نگران کننده دانست و اظهار کرد: برای اینکه در این محدوده شاهد تغییرات اساسی باشیم باید برای نوسازی این بافت‌ها توجیه اقتصادی ایجاد کرد تا مردم برای نوسازی بافت‌های فرسوده ترغیب و تشویق شوند.

وی گفت: فرسودگی اجتماعی، کالبدی و گسست فرهنگی چالش اصلی بافت فرسوده در شهرها است.

بهشتی افزود: مباحث مربوط به بافت فرسوده بسیار حساس و ضروری است که مشکلات اجتماعی تنها یکی از معضلات بافت فرسوده بوده و در این زمینه نیازمند بازنگری اساسی هستیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: شهرداری‌ها علاوه بر سازمان عمرانی و خدماتی، نهادی فرهنگی اجتماعی نیز هستند که نباید با دیدگاه اقتصادی صرف وارد بافت فرسوده شوند.

بهشتی اظهار کرد: نشست‌هایی که در زمینه بافت فرسوده در یک دهه گذشته برگزار شده، کم نبوده اما در بسیاری از آنها به جنبه‌های اجرایی و عملکردی آن توجه شده است.

او تصریح کرد: بسیاری از بهسازی و نوسازی‌هایی که در بافت فرسوده اتفاق می‌افتد شامل پوسته‌ها و جداره‌های شهر می‌شود و کمتر در داخل بافت آن تأثیرگذار بوده و بیشتر تحت تأثیر و تسهیل حرکت خودروها یا مسائل اقتصادی بوده است.

بهشتی افزود: شاید فرصت‌هایی که در مدیریت شهری ما پیش آمده و از حمایت دولتی نیز برخوردار است می‌توانست بهترین مکانش بخشی از بافت فرسوده شهری باشد که هم شهرها به صورت افقی خیلی توسعه پیدا نکنند و هم خدمات‌رسانی این بافت‌ها با مشکل همراه نشود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم از اتمام طرح تفصیلی شهر قم خبر داد و گفت: بخش اعظمی از طرح تفصیلی شهر قم به اتمام رسیده و در حال آماده‌سازی برای ارسال به کمیسیون ماده پنج استان است.

بهشتی با بیان این‌ که این طرح فقط خواسته مسوولان شهرداری قم نیست اظهار کرد: این طرح سند توسعه شهری قم به شمار می‌رود و می‌توان از آن به عنوان سند توسعه شهری تا ۱۰ سال آینده در شهر قم بهره برد.

حسین جعفری – مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و دبیر کمیته تخصصی مدیران نوسازی بافت‌های فرسوده کلان‌شهرهای کشور – نیز از دیگر سخنرانان این نشست بود که بر ضرورت نوسازی اجتماعی در بافت‌های فرسوده در کشور تأکید کرد.

وی گفت: اکنون در بافت‌های فرسوده تنها نوسازی واحدها مطرح نیست بلکه نوسازی ساختار محله‌ها و ایجاد گروههای اجتماعی در بافت‌های فرسوده نیز باید دنبال شود. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها