بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۱ اسفند، ۱۳۹۶ | Tuesday, 20 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ضرورت تدوین لایحه برخورد با ساخت‌وساز غیرقانونی در فاصله ۲۵۰متری خطوط گاز

کد خبر: 22483 Print This Post
۱۰ دی ۱۳۹۰ | ۱۱:۱۴
ضرورت تدوین لایحه برخورد با ساخت‌وساز غیرقانونی در فاصله ۲۵۰متری خطوط گاز

http://www.bananews.ir/در حال حاضر بیش از ۳۳ هزار کیلومتر خط لوله فشار قوی گاز در کشور وجود دارد که باید فاصله ۲۵۰ متری از دو طرف این خطوط برای ساخت وساز رعایت شود زیرا هر لحظه خطر جان و مال متجاوزین را تهدید می کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حال حاضر بیش از ۳۳ هزار کیلومتر خطوط لوله فشار قوی گاز در کشور وجود دارد و هر روزه نیز به طول این خطوط فشار قوی افزوده می شود. وظیفه حفاظت و نگهداری از این خطوط لوله برعهده ۱۰ منطقه عملیاتی زیر مجموعه شرکت انتقال گاز ایران است.

متاسفانه یکی از مواردی که موجب شده است تا هزینه نگهداری از این خطوط بالا برود مباحث مربوط به حریم است به طوری که حداقل فاصله از دو طرف این خطوط ۲۵۰ متر برای ساخت و ساز در نظر گرفته شده است و کسانی که این حریم را رعایت نکنند متخلف و متجاوز هستند.

براساس این گزارش، فشار گازی که در این خطوط فشار قوی در جریان است ۱۰۰ برابر بیشتر از گازی است که در مبادی ورودی شهر ها وجود دارد بنابراین اگر یک بی دقتی در شهرها موجب آتش سوزی می شود، اگر در خطوط لوله فشار قوی گاز حادثه ای رخ دهد کمترین تهدید انفجار و تخریب صددرصدی شعاع ۲۵۰ متری اطرف خطوط لوله آسیب دیده است.

این گزارش اضافه می کند تاکنون هزینه های بسیار زیادی صرف شده است تا با ساخت وسازهای غیر مجازی که در نزدیکی خطوط لوله فشار قوی وجود دارد مقابله شود که اگر مالکین این اماکن قانون را رعایت می کردند این هزینه می توانست در قسمت های دیگری مانند انشعاب پذیری صرف شود تا اقشار بیشتری از کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار شوند.

تاکنون اقدامات زیادی در خصوص مقابله با افرادی که مبادرت به ساخت وساز و یا عدم رعایت حریم خطوط لوله می کنند از سوی شرکت ملی گاز انجام شده است که از جمله این اقدامات می توان به پیگیری قانون و اقدام به تخریب اماکنی که در این مناطق احداث شده اند،بازرسی ادواری خطوط لوله فشار قوی گاز توسط بازرسان و تیم ویژه حراست شرکت ملی گاز ایران، همکاری متقابل با سازمان ها وارگان هایی مانند نیروهای انتظامی و بسیج به منظور بازدید از خطوط لوله فشار قوی گاز و برخورد با متجاوزین نام برد.

این گزارش اضافه می کند، کسانی که اقدام به ساخت و ساز می کنند باید مجوزهایی را از اماکن مختلف از جمله شهرداری ها دریافت کنند اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در مناطقی که خطوط لوله فشار قوی وجود دارد و با علامت هایی روی زمین مشخص شده است باید از شرکت های گاز مناطق نیز مجوز لازم اخذ شود تا خطری جان و مالشان را تهدید نکند.

شرکت ملی گاز ایران مدتها است که اقدام به تدوین لوایحی در خصوص رعایت حریم خطوط لوله گاز مبنی بر برخورد با متجاوزین و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی کرده است که باید هر چه زودتر این لایحه آماده تحویل به مجلس شود تا برخورد با متجاوزین خطوط لوله با جدیت بیشتری صورت بگیرد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها