بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 21 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

قصور شهرداری‌ها در نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز

کد خبر: 16414 Print This Post
۲۹ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۸:۰۷
قصور شهرداری‌ها در نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز

http://www.bananews.ir/معاون شهردار‌ی‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: قصور شهرداری‌ها در نظارت و ضعف در قوانین موجود از دلایل بروز ساخت و سازهای غیر مجاز و تشکیل پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حمید رضا صارمی در گفت و گو با خبرنگار فارس در رابطه با آرای صادره کمیسیون ماده ۱۰۰ در اجرا نشدن حکم تخریب در بسیاری از موارد، اظهار داشت: مدت‌هاست که موضوع ساخت و سازهای غیر مجاز در کشور به عنوان یک معضل است و دلیل آن نیز این است که قوانین جوابگوی جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز نیست.

وی افزود: باید دید چرا ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار آرای کشوری در رابطه با تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز قابل اجرا نیست در واقع لازم است بدانیم چرا تا این میزان ساخت و ساز غیر مجاز رخ میدهد.

معاون شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور تصریح کرد: چندین بار طرح‌ها و لوایحی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده تا طی آن ساخت و ساز غیر مجاز جرم تلقی شود ولی در حال حاضر این امر تخلف محسوب میشود. بنابراین به دلیل اینکه ابزار کار آمدی در اختیار شهرداری برای جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز وجود ندارد شرایط رخ داد این امر را تشدید می‌کند.

وی به اجرای آرای این کمیسیون اشاره کرد و گفت: ابزارهای شهرداری توانایی پاسخگویی به تخریب ساختمان‌ها را ندارد به عنوان مثال بسیاری از ساختمان‌ها بلافاصله بعد از آماده شدن افرادی در آن ساکن میشوند و عمل شهرداری قدرت تخریب ساختمان را از دست می دهد.

صارمی با بیان اینکه این موضوع به شهرداریها کل کشور مربوط می‌شود، اظهار داشت: منطقه مرتضی گرد که رشد نابهنجاری در جنوب شهر دارد و بعدها به عنوان یکی از معضلات اساسی تهران دامن شهر را خواهد گرفت. عملا به دلیل ناتوانی قوانین در برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز روز به روز در حال گسترش است.

وی افزود: نظارت بر جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز وظیفه شهرداری‌هاست ولی به هر حال امری است که رخ میدهد و برخی اوقات دارای رشدی کم و گاهی دارای رشد بالا است که اگر بتوانیم قوانین را اصلاح کنیم کمک زیادی به شهرداریها شده است.

صارمی تاکید کرد: قصور شهرداریها در نظارت و ضعف در قوانین موجود از دلایل بروز ساخت و سازهای غیر مجاز و تشکیل پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها