بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

حتی اگر نوسازی حذف شود شرکت‌هایش حذف نمی‌شوند

کد خبر: 10618 Print This Post
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۱:۴۳
حتی اگر نوسازی حذف شود شرکت‌هایش حذف نمی‌شوند

www.BanaNews.irرییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران به عنوان موافق انحلال سازمان نوسازی، نسبت به حذف این سازمان به دلیل شفاف نبودن عملکرد مالی و اجرایی، تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، رسول خادم امروز در جریان سیصد و هفتاد و دومین جلسه شورای شهر تهران که به ادامه بررسی انحلال سازمان نوسازی می‌پرداخت، خطاب به رییس شورا گفت: کاش از ابتدای بررسی این طرح، شهردار در جلسات حضور داشت تا حرف‌های ما اینقدر تکراری نمی‌شد.

وی تصویب مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی در راستای احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده را که از مصوبه شورای شهر الگو گرفتند، افتخار بزرگ برای کل کشور تهران برشمرد و گفت: در سال‌های اخیر حتی یک درصد از بافت‌های فرسوده را هم جابجا نکرده‌ایم و برای بررسی عملکرد سازمان نوسازی باید عملکرد مردم و سرمایه‌گذاران را جدا کنیم.

وی یکی از محل‌های گزارش دهی سازمان نوسازی را بین سرانه‌های مناطق و نیز در اختیار گذاشتن اراضی ذخیره مطرح کرد که صورت نگرفته و گفت: ما هم می‌دانیم که این مسائل در اختیار سازمان نوسازی نیست و کلیه اختیارات در دست شهرداری‌های مناطق است، اما آنها هم همه امور و مسوولیت را به دفاتر تسهیل‌گری مناطق سپرده‌اند.

خادم تصریح کرد: این جزو وظایف مناطق است که برای بافت‌های فرسوده اولویت بگذارند و اگر اینطور نیستند، اشتباه می‌کنند و نباید دنبال پول باشند، واحدهای مناطق که بنگاه اقتصادی نیستند؟

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر این که عملکرد اجرایی و مالی سازمان نوسازی برای ما شفاف نیست، ‌گفت: موضوعات مربوط به نوسازی بافت‌های فرسوده متولد خود شوراست و این همه مصوبات تسهیل کننده را از کف خیابان نیاورده‌ایم.

وی در ادامه با نشان دادن چارت سازمانی سازمان نوسازی و شرکت نوسازان، خاطرنشان کرد: امکانات و اختیاراتمان را به سازمان داده‌ایم، آنها اختیاراتشان را به شرکت نوسازی محول کرده‌اند و این شرکت هم دفاتر تسهیل‌گری را به راه انداخته و اگر قرار بود، امور اینطور اداره شود از اول این کار را می‌کردیم.

خادم افزود: بندهای اقدامات شرکت نوسازی همان بندهای وظایف سازمان نوسازی است و در عین حال مشخص نیست، شرکت‌هایی نظیر شرکت مهندسی نوسازی، شرکت تجهیز و پشتیبانی نوسازان (تاپ نو) و موسسه حقوقی مهرتابان عدالت و شرکت اندیشگاه و سایر شرکت‌های منطقه‌ای با چه توجیهی شکل گرفته‌اند.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: ۲۰۰ نفر کارکنان شرکت‌های نوسازان کجا رفته‌اند؟ مکان این شرکت‌ها و کارکنانشان کجا هستند؟ کارکنان دفاتر تسهیل‌گری و سایر شرکت‌ها از کجا حقوق می‌گیرند و امکانات و لوازم مصارفی آنها را از کجا تامین می‌کنند؟ جز این است که تمام این هزینه‌ها را از شهرداری و هزینه‌های بالاسری می‌پردازند و افراد زیادی از این محل ارتزاق می‌کنند؟

خادم با اشاره به مذاکراتی که با برخی از مدیران شرکت‌های زیرمجموعه نوسازی داشته است، گفت: این مدیران می‌گفتند خودمان هم نمی‌دانیم چه کسی چه کار می‌کند؟

وی گفت: موضوع و فعالیت این شرکت‌ها اتفاقا کاملا روشن است و این همه پیچیدگی و حجم بالای سیستم برای این است که کاری انجام نشود.

خادم هشدار داد: من نگرانم که حتی با حذف سازمان نوسازی، این شرکت‌های زیرمجموعه و ساختارهای شکل گرفته از شهرداری جدا شوند.

رسول خادم در ادامه بررسی طرح واگذاری وظایف سازمان نوسازی به واحدهای اجرایی و ستادی شهرداری تهران و در واقع انحلال آن که به دلیل قانع نشدن اعضا قرار شد به یکشنبه موکول شود، موضوع طرح دو فوریتی “تحقیق و تفحص از عملکرد مالی و اجرایی سازمان نوسازی در سال‌های ۸۶ تا ۸۹ ” را با شش رای مطرح کرد که البته این طرح هم مورد بررسی قرار نگرفت و به یکشنبه موکول شد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها