بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۲ فروردین، ۱۳۹۷ | Thursday, 22 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شمار ریل‌های مونوریل قم از ۲۷۰ گذشت

کد خبر: 43883 Print This Post
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۰۳:۳۰
شمار ریل‌های مونوریل قم از ۲۷۰ گذشت

http://www.bananews.ir/بیش از ۲۳۰ عدد ریل اصلی و ۴۰ عدد ریل ایستگاهی در پروژه مونوریل قم نصب شده و عملیات نصب سازه‌های فلزی ایستگاه‌ها آغاز شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی پروژه منوریل قم، عملیات نصب تیرهای بتنی پروژه مونوریل قم که همان ریل‌های قطارهای پروژه هستند، در روز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۱ با فرمان شهردار قم آغاز شد و از آن تاریخ تاکنون بیش از ۲۳۰ عدد تیر اصلی در زون‌های مختلف پروژه و بیش از ۴۰ عدد تیر ایستگاهی در ایستگاه‌های مختلف نصب شده است.

هم‌اکنون جرثقیل‌های عظیم ۳۰۰ تن، ۱۲۰ تن، ۱۰۰ تن و چند جرثقیل ۵۰ تن روزانه تیرهای بتنی را در زون‌های مختلف نصب می‌کنند تا پروژه براساس برنامه پیش برود.

هم‌اکنون در این پروژه نصب تیر با سرعت خوبی پیش می‌رود و تیرها که همگی ساخت کارخانه تولید تیر پروژه مونوریل قم هستند پس از ساخت به محل نصب حمل شده و سپس در جای خود نصب می‌شوند و متجاوز از ۳۲۶ تیر اصلی و ۶۴ تیر ایستگاهی تولید شده ‌که در کشور بی‌سابقه است.

در تحول دیگری در پروژه مونوریل قم عملیات نصب تیرهای ویژه روی پل‌های مسیر مونوریل قم آغاز شده است. این ریل‌های ویژه با سازه‌های محافظ ‌روی پل‌ها نصب می‌شوند و امکان عبور وسایل نقلیه با ارتقاع زیاد مانند اتوبوس نیز از زیر آنها وجود دارد.

هر یک از ریل‌های بتنی پروژه مونوریل قم منحصر به فرد هستند و در یک جای مشخص نصب می‌شوند زیرا طول ریل‌ها با یکدیگر متفاوت است. بر این اساس، با نصب تیرهای از پیش تولید شده، پروژه مونوریل قم با سرعت خوبی در حال پیشرفت است.

از سوی دیگر با اتمام عملیات سازه سخت بتنی ایستگاه‌های فاز اول پروژه مونوریل، سازه‌های محافظ فلزی نیز در حال نصب هستند که سازه ایستگاه فرهنگیان نصب و سازه دو ایستگاه دیگر نیز ساخته و عملیات نصب آنها آغاز شده است. این سازه‌های محافظ به عنوان سایه‌بان ایستگاه‌ها عمل خواهند کرد.

پروژه مونوریل قم به کارفرمایی سازمان قطار شهری قم، توسط کنسرسیوم مپنا کیسون در حال ساخت است. این پروژه تاکنون با بومی‌سازی فناوری ساخت تیرهای بتنی مونوریل، باعث صرفه‌جویی ارزی خوبی برای کشور شده است.

همچنین واگن‌های مونوریل نیز که از کشور ایتالیا تهیه شده به دست مهندسان شرکت مپنا قابلیت بومی‌سازی خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها