بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۴ تیر، ۱۳۹۷ | Monday, 25 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ادغام وزارتخانه‌های راه و مسکن نباید جزء اولویت‌های کوچک‌سازی دولت باشد

کد خبر: 5565 Print This Post
۲۴ بهمن ۱۳۸۹ | ۱۱:۰۰
ادغام وزارتخانه‌های راه و مسکن نباید جزء اولویت‌های کوچک‌سازی دولت باشد

www.BanaNews.irنماینده مردم شیراز در مجلس گفت: کاهش تعداد وزارتخانه‌ها مصوبه مجلس و جزو اولویت‌های دولت است اما در بحث ادغام وزارتخانه‌ها و کاهش تعداد آنها، اولویت ادغام با وزارتخانه‌هایی نظیر صنایع، وزارت تعاون و کار، وزارت رفاه و بهداشت و درمان و وزارت‌های نفت و نیرو است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص ادغام دو وزارتخانه “مسکن و شهرسازی ” و “راه و ترابری ” اظهار داشت: در برخی کشورها وزارتخانه‌ زیربنایی وجود دارد اما با این حجم تصدی‌گری‌ها و مسئولیت‌هایی که در وزارت راه و ترابری وجود دارد، این ادغام باید مورد بررسی دقیق و ظریف‌تر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه وزارت راه و ترابری در هر استان ۹ اداره کل دارد، گفت: این بدان مفهوم است که وزارت راه و ترابری وزارتخانه‌‌ای عریض و طویل و در واقع عیال‌وار است.

قادری با بیان اینکه حوزه کاری این دو وزارتخانه کاملاً با یکدیگر متفاوت است، افزود: در وزارت راه و ترابری فعالیت‌های گسترد‌ه‌ای در حیطه دریایی، هوایی و زمینی انجام می‌گیرد، همچنین وزارت مسکن نیز از نظر حجم کاری و مسئولیتی بسیار گسترده‌ است زیرا مسکن جزو اولویت‌های اصلی دولت است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با تأیید مزایای “کاهش تصدی‌گری دولت‌ و کوچک کردن آن “، توضیح داد: سازماندهی، کنترل، نظارت و برنامه‌ریزی در هر یک این حوزه‌ها، عملیاتی وسیع و گسترده را می‌طلبد و دولت در مدت زمان کوتاهی نخواهد توانست تمامی فعالیت‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت ناچار خواهد بود برخی از فعالیت‌های اجرایی فعلی را خود بر عهده بگیرد، ادامه داد: وزارت راه و ترابری، خود یک وزارتخانه گسترده با مسئولیت‌های متفاوت، متنوع و متعدد است و به نظر نمی‌رسد این ظرفیت را داشته باشد که حوزه فعالیت جدیدی را در خود بگنجاند.

قادری با بیان اینکه هدف از ادغام وزارتخانه‌ها، افزایش بهره‌وری و ترکیب حوزه‌های مرتبط است، تصریح کرد: در صورتی که چندین حوزه غیرمرتبط با یکدیگر ادغام شوند، به بروز مشکلاتی می‌انجامد که برطرف کردن آنها نیازمند هزینه و زمان است که این مسئله به ایجاد ناهما‌هنگی می‌انجامد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: کاهش تعداد وزارتخانه‌ها مصوبه مجلس و جزو اولویت‌های دولت است اما در بحث ادغام وزارتخانه‌ها و کاهش تعداد آنها، اولویت ادغام با وزارتخانه‌هایی نظیر صنایع، وزارت تعاون و کار، وزارت رفاه و بهداشت و درمان و وزارت‌های نفت و نیرو است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: قطعاً طی این شرایط در صورت اولویت‌بندی نیز اگر هم ضرورتی احساس شود مبنی بر اینکه که وزارت راه و ترابری باید با وزارت مسکن ادغام شود، لازم است این ادغام در مراحل پایانی ادغام وزارتخانه‌ها بررسی شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: ادغام باید در شرایطی بررسی شود که تصدی‌گرها را ابتدا تا آنجا که امکان دارد واگذار کنیم و مسئولیت‌های وزارتخانه‌ها را کاهش دهیم و سپس به ادغام وزارت‌ راه و مسکن اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه ادغام این دو وزارتخانه، عملی غیرتخصصی است که مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد خواهد کرد، گفت: در صورتی که تمامی تصدی‌گری‌ها در این دو وزارتخانه به بخش خصوصی واگذار شود، موضوع ادغام وزارت راه و ترابری و وزارت مسکن و شهرسازی قابل بررسی است در غیر این صورت به دلیل حجم سنگین مسئولیت‌های دو وزارتخانه استراتژیک مسکن و راه و ترابری، ممکن است ادغام مشکل زا باشد و نتوان نتیجه لازم را از این موضوع گرفت.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: اگر بنا باشد، ادغام صورت گیرد لازم است هم وظایف وزارتخانه جدید حاصل از ادغام و هم وزیری که باید برای وزارتخانه جدید منصوب شود، از مجلس رأی اعتماد گیرد.

قادری تصریح کرد: اگر تا سه ماه آینده ادغام دو وزارتخانه مسکن و راه صورت نگیرد، دولت باید وزیری را برای وزارت راه و ترابری جهت اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها