بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۵ تیر، ۱۳۹۷ | Tuesday, 26 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سهم ۸۹ درصدی دریا در صادرات و واردات کالا

کد خبر: 43118 Print This Post
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۲:۴۷
سهم ۸۹ درصدی دریا در صادرات و واردات کالا

http://www.bananews.ir/رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: سال گذشته ۴۷ میلیون و ۷۴۰ هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد شد و ۵۲ میلیون و ۲۱۷ هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است که سهم دریا ۸۹ درصد بوده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شهریار افندی‌زاده – معاون وزیر راه و شهرسازی – اظهار کرد: در پی اقدامات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در زمینه بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل، تسهیل در امر صادرات و ترانزیت کالا از مرزهای جاده‌ای کشور از مجموع کالاهای صادر شده شش میلیون و ۹۱۷ هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج شد که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۰ معادل ۲۱ درصد افزایش داشته است.

افندی‌زاده با اشاره به اینکه از مجموع واردات و صادرات کالا سهم جاده ۹ درصد، راه‌آهن دو درصد و سهم دریا ۸۹ درصد بوده است، افزود: از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۵۹ درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای میرجاوه با ۱۱ درصد و آستارا با ۸ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: عملکرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می‌دهد طی ۱۲ ماهه سال گذشته مرز دوغارون با ۲۶ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بازرگان با ۱۷ درصد و آستارا با ۱۱ درصد قرار دارند.

 

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه سهم کامیون‌های ایرانی در صادرات کالا ۵۷ درصد و در جابه‌جایی واردات کالا ۵۴ درصد بوده است، گفت: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکمنستان صادر شده و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان واردات از کشورهای ترکیه و پاکستان بوده است.

افندی‌زاده با اشاره به اینکه طی مدت مذکور ۲۰۷ هزار نفر مسافر توسط ۳۰ هزار دستگاه وسیله‌ نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابه‌جایی این مسافران سهم اتوبوس ۵۱ درصد و سواری ۴۹ درصد است.

همچنین تعداد ۳۹۰ هزار نفر توسط ۳۷ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس ۵۴ درصد و سواری ۴۶ درصد بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در مدت مذکور بیشترین تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای بیله‌سوار با ۲۴ درصد و دوغارون با ۲۲ درصد بوده است.

وی خاطر نشان کرد: از مجموع مسافران وارد شده به کشور ۱۴۳ هزار نفر مسافر خارجی و ۱۲۸ هزار نفر مسافر ایرانی بوده‌اند و از مجموع مسافران خارج شده از کشور ۱۶۹ هزار نفر مسافر خارجی و ۲۲۱ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزها خارج شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها