بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

خط مستقیم کشتیرانی از چابهار به چین راه‌اندازی می‌شود

کد خبر: 21498 Print This Post
۲۲ آذر ۱۳۹۰ | ۰۶:۴۴
خط مستقیم کشتیرانی از چابهار به چین راه‌اندازی می‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به مذاکرات انجام شده با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، گفت: هم اکنون به دنبال راه اندازی خط مستقیم کشتیرانی از چابهار به چین هستیم تا بتوانیم تجارت را در این رونق بخشیم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شهباز یزدانی در نشست خبری خود با رسانه‌ها با اشاره به شرایط ویژه منطقه آزاد چابهار گفت: این منطقه در ۱۴ هزار هکتار از سال ۷۰ عملیاتی شده اما تاکنون به جایگاه شایسته‌ای دست نیافته، این درحالی است که در کشور ۵۵ میلیارد دلار صادرات صورت می‌گیرد که متاسفانه سهم چابهار از این رقم بسیار اندک است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است که با آینده‌نگری قصد دارد برای تامین مایحتاج مورد نیاز مردم گام بردارد، این درحالی است که بندر چابهار قصد دارد سهم خود در واردات را تا ۵ درصد افزایش دهد.

وی تصریح کرد: هم اکنون سالانه ۳ میلیون تن کالا به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار از بندر چابهار ترانزیت می‌شود که بر این اساس، سهم چابهار تنها ۰٫۸ درصد از ارزش واردات کشور است، این درحالی است که قصد داریم آن را به ۵ درصد برسانیم. البته پروژه‌هایی نظیر توسعه بندر و بندرگاه، اسکله شهید بهشتی و کلانتری نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته یزدانی، هم اکنون خط کشتیرانی ۸ روزه از کراچی به دوبی، بندرعباس و در نهایت چابهار برقرار است، اما متاسفانه خط مستقیم کشتیرانی هنوز راه‌اندازی نشده است که بر این اساس، روز گذشته مذاکراتی با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته تا بتوان برای برقراری خط مستقیم کشتیرانی به چین اقدامات لازم را صورت داد.

وی اظهار داشت: به دلیل وضعیت ویژه ساحلی و لنگرگاهی بندرچابهار، قابلیت تبدیل شدن این منطقه به یک مگاپورت وجود دارد، این درحالی است که ۸ حوزه آسیای میانه که دستیابی به آبهای آزاد ندارد، حجم ترانزیت قابل توجهی دارند که بسیار راغبند از طریق چابهار آن را انجام دهند. این کار مستلزم فراهم سازی زیرساخت‌های لازم حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی و دریایی است.

یزدانی با بیان اینکه بهترین راهکار احداث خط آهن مستقیم از چابهار به سرخس است، ادامه داد: به دلیل هزینه زیاد اجرای این پروژه، قرار بر این است که این خط آهن از چابهار به زاهدان و از آنجا به شبکه سراسری راه‌آهن متصل شود که طول این پروژه ۱۴۰۰ کیلومتر است.

وی افزود: در سال ۹۰ ردیف اختصاصی در بودجه برای این پروژه در نظر گرفته شده و قرار بر این بود که ۸۴ میلیارد تومان از این محل به پروژه خط آهن چابهار اختصاص یابد، اما تنها تا آبانماه سال جاری ۴ میلیارد تومان تخصیص یافته است که امیدواریم کار را بتوان با دریافت منابع در ماههای باقیمانده، سرعت بیشتری بخشید. البته هم اکنون ۱۸ کیلومتر از طول مسیر خاکریزی شده و ریل گذاری آن باقی مانده است.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، با این شیوه به نظر می رسد این پروژه ۵ سال دیگر نیز عملیاتی نشود، بنابراین باید به دنبال فاینانس‌های خارجی بود که البته کشورهایی همچون چین و هند راغب به قبول فاینانس این پروژه هستند که باید به این رغبت پاسخ داد و با شتاب بیشتری آن را پاسخ داد.

وی اظهار داشت: هم اکنون شرایط منطقه آزاد چابهار بسیار مناسب است، در حالی که پاکستان با بندر گوادر خود تهدیدی برای منطقه آزاد چابهار به شمار می رود، بنابراین اگر محدودیتهای جنگی و موجود در پاکستان از میان برداشته شود، به طور قطع این بندر رشد بسیاری خواهد یافت، البته هم اکنون شاید مسائل متعدد جنگی پاکستان را بتوان مسبب خواب خرگوشی در توسعه بندر چابهار شده است.

یزدانی گفت: هم اکنون بندر چابهار تسهیلات زیادی را برای سرمایه گذاران به وجود آورده که از جمله آن، تسریع در ترخیص کالا، تخفیفات گمرکی، معافیتهای مالیاتی ۲۰ درصدی و ۲۰ ساله، ۳۰ درصد تخفیف در هزینه تخلیه کانتینری است.

وی خاطرنشان کرد: صدور ویزای بلندمدت برای سرمایه گذاران و امکان ثبت ساده شرکتها و حتی تشکیل شرکتهایی با ۱۰۰ درصد سرمایه خارجی و نیز آزادی خرده فروشی در منطقه از جمله دیگر مزایای این منطقه است. البته به تازگی نیز ۳۰۰ دستگاه کامیون به ناوگان حمل و نقل این منطقه اضافه شده است.

یزدانی گفت: بر اساس مصوبه دولت، منطقه آزاد چابهار همچنین به عنوان دومین منطقه ویژه پتروشیمی کشور انتخاب شده که بر این اساس برای انتخاب سایت پتروشیمی این منطقه ۳ نقطه در نظر گرفته شده است که یکی از آنها انتخاب خواهد شد، اما ترجیح ما این است که این منطقه در محدوده خارج از منطقه آزاد چابهار باشد.

وی با اشاره به سوخت گیری کشتی ها در بندر فوجیره گفت: کشتی ها برای سوخت گیری در فوجیره باید ۲۵۰ کیلومتر بیشتر از سوخت گیری در چابهار مسیر را طی کنند، بنابراین اگر زیرساختهای لازم بوجود آید، به طور قطع بندر چابهار می تواند جایگزین فوجیره شود، این درحالی است که بندر فوجیره به لحاظ سوخت رسانی به کشتی ها سالانه، ۵ میلیارد دلار درآمد کسب می کند.

یزدانی گفت: هم اکنون بخش خصوصی از کشورهای مختلف از جمله هند آماده سرمایه گذاری در چابهار هستند و روز گذشته نیز در تماس سفیر هند، یکی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در احداث واحد اوره معرفی شد.

وی افزود: همچنین قصد داریم تا چابهار را به هاب دام منطقه تبدیل کنیم، این درحالی است که این منطقه به کشتارگاههای عظیمی مجهز شده که بسیار پیشرفته هستند و این توان را دارند تا دام زنده را وارد کرده و به صورت گرم، بسته بندی کند و به داخل یا خارج کشور بفرستد، البته در کنار آن می توان واحدهای فراوری از جمله تولید صنایع جانبی چرم و پوست و سالامبور اقدام کرد.

یزدانی گفت: قصد داریم سرمایه ایرانیان خارج کشور را در منطقه آزاد چابهار جذب کنیم، این درحالی است که برآورد وجود امکان سرمایه گذاری ۱۳۰۰ میلیارد تومانی ایرانیان خارج کشور در سال وجود دارد که باید از این پتانسیل استفاده کرد.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد بانکهای خارجی و خصوصی در منطقه آزاد چابهار، اظهارداشت: هم اکنون یک سرمایه گذار سیستانی که در لوگزامبورگ نیز دارای بانک است، درخواست ایجاد بانک در منطقه آزاد چابهار را دارد که در حال بررسی این درخواست هستیم. بانک مرکزی باید تدابیری را برای نرخ سود تسهیلات در این منطقه بیندیشد چراکه هم اکنون در این منطقه، تسهیلات حتی تا ۲۴ درصد هم ارایه می شود اما اگر بانک خارجی بیاید به طور قطع رقابت را سبب می شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها