بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

نیکزاد:کاهش تلفات رانندگی اولویت کمیسیون ایمنی راه‌ها

کد خبر: 19483 Print This Post
۰۲ آبان ۱۳۹۰ | ۰۷:۳۸
نیکزاد:کاهش تلفات رانندگی اولویت کمیسیون ایمنی راه‌ها

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اولویت‌ها و عملکرد کمیسیون ایمنی راه‌ها بر کاهش تلفات و تصادفات رانندگی گفت: سامانه اطلاعات مشترک، گسترش امداد هوایی و اعلام فعالیتهای موسسه استاندارد در خصوص استاندارهای خودرو‌ها تکمیل و راه اندازی شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی نیکزاد در سی و نهمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها با تاکید بر لزوم همکاری‌ بین بخش ها برای کاهش سوانح رانندگی اظهار داشت: محصول این کمیسیون باید سفری ایمن باشد و از این پس جلسات منظم کمیسیون ایمنی راه‌ها به صورت فصلی برگزار خواهد شد و کمیته‌های فرعی نیز ماهانه تشکیل جلسه خواهند داد.

وی افزود: بیمه مرکزی در زمینه اختصاص بودجه برای کاهش سوانح تصمیمات لازم را اتخاذ کند و در جلسات مشترک شرکت فعال داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین خواستار تکمیل و راه‌اندازی سامانه اطلاعات مشترک، گسترش امداد هوایی و اعلام فعالیتهای موسسه استاندارد در خصوص استاندارهای خودرو‌ها شد.

همچنین در این جلسه شهریار افندی زاده رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای، بیان داشت: در کنار فعالیت‌های متعدد و متنوع در زمینه ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای و ایمنی راهها، یکی از فعالیت‌های مهم، شناسایی، اولویت‌بندی و حذف و اصلاح نقاط و مقاطع پرحادثه با اولویت مسیرهای پرتردد و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در راههای شریانی است.

وی گفت: در مرحله تشخیص اولیه تعداد ۲۳۲۳ نقطه و ۱۵۴۶ مقطع پرحادثه در راه‌های کشور شناسایی و اولویت‌بندی شدند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حضور کارشناسان از ادارات راه و ترابری و حمل و نقل استان‌ها در محل نقاط و بررسی راهکار کوتاه مدت و زودبازده و راهکار بلند مدت و اساسی تصریح کرد: اقدامات کوتاه مدت کم‌هزینه و زودبازده شامل نصب پلهای عابر پیاده– اصلاح قوس‌ها– ساماندهی تقاطع‌ها- مدیریت علائم با نصب علائم،‌ خط‌کشی و … و اقدامات بلندمدت و اساسی شامل ایجاد تقاطع‌های غیرهمسطح و همسطح، حذف گردنه‌ها با احداث تونل و پلهای بزرگ، ایجاد باندهای کندرو در گردنه‌ها، تعریض و جداسازی باندهای رفت و برگشت و ساماندهی مبادی ورودی و خروجی شهرها و … تعیین شده‌اند.

وی افزود: در سال ۹۰ بر اساس شاخص‌های لحاظ نمودن سهم هر استان از آمار تلفات و مصدومین اولویت‌دهی به تکمیل پروژه های نیمه تمام، قرارگرفتن نقاط در مسیر شبکه راههای شریانی، طول راههای شریانی واقع در هر استان، در نظر گرفتن نقاط و مقاطع با شدت تصادفات بالاتر و متناسب با محدودیت‌ منابع در نهایت ۱۱۲۸ نقطه، مقطع و تقاطع در برنامه سال ۱۳۹۰ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای تخصیص اعتبار و شروع عملیات اجرایی مشخص شدند.

افندی زاده تصریح کرد: از این تعداد ۶۶۵ نقطه و مقطع از محل منابع ملی و ۴۶۳ نقطه و مقطع اصلاح می‌شوند که برنامه‌ سازمان راهداری برای رفع نقاط پرحادثه در سال ۱۳۹۰ شامل کاهش دسترسی و ساماندهی پارکینگ ها بهبود دید در تقاطع ها و دسترسی ها ( تامین روشنایی)، احداث میادین (به جای تقاطع های ضربدری) و اصلاح تقاطع ها، کانالیزه کردن مسیر(خطوط)، بهبود علایم و تابلوها، ایجاد شیارهای لرزاننده و سرعت کاه ها، خط کشی های عرضی، ایمن سازی گذرگاه عبوری عابرین پیاده و ایجاد خطوط گردش به چپ و به راست مجزا، ایجاد مسیرهای کنار گذر و فرعی، تعریض شانه ها، جداسازی مسیر رفت و برگشت، اصلاح شعاع قوسهای افقی و استفاده از بازتاب ها( چشم گربه‌ای‌ها)، علایم، مسیر نماها و خط کشها است.

وی افزود: اصلاح مسیر در قوس های قائم، ایمن سازی حاشیه راه و اجرای حفاظهای طولی در میانه و کناره راه در صورت لزوم از دیگر برنامه‌ سازمان راهداری برای رفع نقاط پرحادثه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در عملکرد ۶ ماهه ۱۳۹۰ در مجموع تعداد ۶۲۰ نقطه و مقطع پرحادثه رفع شده است و بر اساس آمار پزشکی قانونی در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲٫۶ درصد کاهش تلفات رانندگی را داشته‌ایم.

در سی و نهمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها که با دبیری سید علی لطفی زاده معاون اقتصاد و برنامه ریزی حمل ونقل وزارت راه وشهرسازی برگزار شد معاون درمان وزیر بهداشت، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، نماینده بیمه مرکزی، نماینده اورژانس و هلال احمر، محمد ضابطی نماینده مردم نطنزو بادرود، نماینده پزشکی قانونی، نمانیده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ارائه گزارش‌ها و اعلام نظرات خود پرداختند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها