بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۵ خرداد، ۱۳۹۷ | Saturday, 26 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

وزارتخانه های ادغام شده، جدیدند و وزرا نیازمند رای اعتماد

کد خبر: 11209 Print This Post
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۰:۵۵
وزارتخانه های ادغام شده، جدیدند و وزرا نیازمند رای اعتماد

www.BanaNews.irسخنگوی شورای نگهبان با اشاره به مباحث مطرح شده درباره ادغام وزارت‌خانه از سوی دولت و مجلس، این موضوع را یک اختلاف سلیقه ساده توصیف کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی در نشست خبری صبح امروز خود در پاسخ به سؤالی درباره مباحث مطرح شده در خصوص ادغام وزارتخانه‌ها بین قوه مجریه و مقننه گفت: این مسئله یک موضوع بسیار ساده و در حد یک اختلاف سلیقه ساده بود که در همه جوامع، مراکز و نهادها وجود دارد.

وی افزود: مسئله این بود که مجلس دولت را در قانون برنامه پنجم مکلف کرده است که تعداد وزارتخانه‌ها را از ۲۱ به ۱۷ برساند، دولت محترم تصور می‌کرد که باید وزارتخانه‌ها را ادغام کند و سپس شرح و وظایف آن‌را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند اما مجلس بر خلاف دولت معتقد بود که باید وزرای ادغام شده از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

کدخدایی با بیان اینکه اصل ۱۳۳ قانون اساسی کاملا روشن است، تصریح کرد: رئیس محترم مجلس از شورای نگهبان درباره تفسیر ماده اصل ۱۳۳ قانون اساسی نظر خواست و شورای نگهبان نیز نظر خود را اینگونه اعلام کرد که وزارتخانه‌های ادغام شده وزارتخانه‌ جدید محسوب می‌شود و باید وزیر آن وزارتخانه از مجلس رای اعتماد بگیرد. این موضوع از مواردی بود که اعضای شورای نگهبان تردیدی درباره آن نداشتند.

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی با بیان اینکه بحث اختلاف دولت و مجلس درباره ادغام وزارتخانه‌ها به زودی حل خواهد شد، گفت که این موضوع برای کشور خیر است و البته رسانه‌ها نیز باید برای حل شدن مسئله کمک کنند.

خبرنگاری از کدخدایی پرسید که آیا ممکن است مناقشه‌ رئیس مجلس با رئیس دولت درباره ادغام وزارتخانه‌ها منجر به حکم حکومتی شود که سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد: فکر نمی‌کنم این موضوع ساده که قانون اساسی تکلیف آن‌را روشن کرده است، منجر به حکم حکومتی شود؛ این موضوع انشاء الله به زودی حل خواهد شد.

کدخدایی در پاسخ به این سؤال که آیا در گذشته ادغام وزارتخانه‌ها با این مشکل مواجه بوده است یا نه گفت: در گذشته نیز وزیر وزارتخانه‌های ادغام شده از مجلس رأی اعتماد گرفته بودند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها