بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ادغام وزارتخانه های همسو بار مالی دولت را کم می کند

کد خبر: 9622 Print This Post
۳۱ فروردین ۱۳۹۰ | ۰۹:۱۴
ادغام وزارتخانه های همسو بار مالی دولت را کم می کند

www.BanaNews.irیک نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است : ادغام وزارتخانه های همسو که در چارچوب پنجمین برنامه توسعه کشور صورت می گیرد ، سهم موثری در کاهش بار مالی دولت خواهد داشت .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهرداد  لاهوتی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت : اجرای برنامه ادغام وزارتخانه ها از کارهای ماندگار دولت دهم به حساب خواهد آمد و دستگاه هایی که وظایف مشابه دارند در این ارتباط اولویت خواهند داشت.

وی افزود : مجلس شورای اسلامی برای تحقق برنامه ادغام وزارتخانه ها این شرط را نیز قائل شده که شرح فعالیت وزارتخانه جدید باید به تصویب مجلس برسد و علاوه برآن رای اعتماد وزیر جدید که باید مجری وظایف تعیین شده باشد ، از دیگر نقشهای مجلس در این ارتباط است .

لاهوتی خاطرنشان ساخت : ادغام وزارتخانه های راه وترابری با مسکن وشهرسازی با توجه به برخی وظایف مشابه به راحتی قابل اجرا است .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت : وزارت مسکن وشهرسازی اکنون درخصوص مساله مسکن مهر وظیفه حاکمیتی دارد و این امر بتدریج به انبوه سازان واگذار می شود و با اعطای تسهیلات بانکی و تشویقات آنها را به این بخش هدایت می کند .

لاهوتی از تهیه طرحهای جامع و نظارت براجرای آن در حوزه شهرسازی به عنوان دیگر وظایف حاکمیتی این تشکیلات نام برد و گفت : هر دو وزارتخانه مذکور در درون تشکیلات خود مجموعه ای برای فعالیتهای زیر ساختی دارند که این دو قابل انطباق با یکدیگر هستند .

وی یادآور شد : احداث راههای روستایی با حوزه مسکن روستایی نیز قابل تجمیع هستند که در مجموع می توان گفت : دو وزارتخانه یادشده قابلیت ادغام را دارند .

لاهوتی افزود : تشکیلات راه را نباید تغییر داد و سازمانهای مربوطه هم حفظ شود و از سوی دیگر معاونت مسکن هم که مسئولیت احداث سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی دارد باید کماکان وظایف خود را به انجام رساند .

وی گفت: بهره گیری ازتوان و ظرفیت بخش خصوصی در حوزه های راه وترابری و مسکن وشهرسازی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید مورد توجه جدی قرار گیرد .

قرار است تا پایان سال ۱۳۹۱ تعداد وزارتخانه ها از ۲۱ مورد فعلی به ۱۷ وزارتخانه کاهش یابد .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از انطباق فعالیت وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی با وزارت کارواموراجتماعی و تعاون به عنوان دیگر دستگاه هایی که قابلیت تجمیع دارند ، نام برد .

وی ادغام وزارتخانه های صنایع ومعادن با بازرگانی را دشوار دانست ، اما تلفیق وزارتخانه های نفت و نیرو را که در زمینه تولید انرژی فعال هستند ، مورد تایید قرار داد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها