بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۴ فروردین، ۱۳۹۷ | Saturday, 24 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مذاکرات فنی ایران و چین برای احداث خط سریع السیر تهران – مشهد آغاز می شود

کد خبر: 732 Print This Post
۱۸ آذر ۱۳۸۹ | ۰۷:۰۶
مذاکرات فنی ایران و چین برای احداث خط سریع السیر تهران – مشهد آغاز می شود

www.bananews.irپکن – مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از آغاز مذاکرات فنی ایران و چین درباره ساخت راه آهن سریع السیر تهران – مشهد در ۱۰ روز آینده خبر داد.

به گزارش بنا نیوز به نقل از ایرنا،’ عبدالعلی صاحب محمدی ‘که به چین سفر کرده است ،اظهار داشت : درصورت توافق نهایی ، خط آهن سریع السیر تهران – مشهد با قطارهایی با سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت، ایجاد خواهد شد.

وی گفت:موضوع ساخت راه آهن سریع السیر تهران – مشهد در دست مذاکره است و در سفر چین ، نمایندگان وزارت راه و ترابری و وزارت راه آهن چین مشخص شدند.

صاحب محمدی گفت : مرحله نخست این طرح مربوط به مسیر تهران – مشهد است و در مرحله دوم مسیر تهران – قم – اصفهان خواهد بود.

وی پیش بینی کرد در صورت توافق نهایی این طرح ظرف چهارسال اجرایی شود.

وی با اشاره به تجربه و پیشرفت خوب چین در توسعه خطوط ریلی پرسرعت و ایجاد مراکز کنترل ترافیک ریلی اظهار داشت : در مذاکرات با طرف های چینی با آنان درباره جذب سرمایه گذاری شرکت های چینی مذاکره و گفت و گو شد.

به گفته مدیرعامل راه آهن ایران، انتقال دانش فنی برای ساخت لوکوموتیو ، ایجاد مرکز کنترل ترافیک برای کنترل وهدایت قطارهای مسافربری وباری و تولید ریل باهمکاری کارخانجات فولاد ایران از دیگر محورهای مذاکرات هیات های ایرانی و چینی بوده است.

حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری ایران روز گذشته در ملاقات با ‘ لیو جیجون ‘ وزیر راه آهن چین گفت : جمهوری اسلامی ایران از تمامی شرکت های معتبر چینی که مورد تایید وزارت راه آهن چین هستند، برای مشارکت در پروژه های ریلی و سرمایه گذاری در این طرح ها استقبال می کند.

بهبهانی با تاکید بر لزوم تسریع در اجرایی شدن قراردادهای امضا شده میان دوکشور خاطر نشان کرد : تشکیل کمیته جامع حمل و نقل ریلی میان دوکشور می تواند در تسریع همکاری های دوجانبه موثر باشد.

در این دیدار طرفین همچنین بر اتصال خطوط ریلی ایران و چین از طریق کشورهای قرقیزستان ، تاجیکستان و افغانستان تاکید کردند.

وزیران راه و ترابری ایران و راه آهن چین همچنین در مذاکرات خود بر تشکیل شرکت های مشترک جهت ساخت علائم راه آهن ، لوکوموتیو ، واگن های مسافری به همراه انتقال تکنولوژی و دانش فنی تاکید کردند.

چین تجربه خوبی در صنعت حمل و نقل ریلی دارد و این کشور هفته گذشته قطار سریع السیر با سرعت ۴۸۶ کیلومتر در ساعت را با موفقیت مورد آزمایش قرار داد.

بدون شک ، جمهوری اسلامی ایران که در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است نقطه اتصال بسیاری از کشورهای منطقه به شمار می رود و سرمایه گذاری و استفاده از تجارب کشورهای دیگر در صنعت حمل و نقل ریلی و قطارهای باسرعت بالا می تواند موقعیت ویژه کشورمان را به طور چشمگیری ارتقاء داده و زمینه توسعه روزافزون کشورمان را فراهم سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها